Belediyeler Salgın Yayılmasın Diye Var Gücüyle Çalışıyor

Koronavirüs salgınına ilişkin tüm Türkiye’de  birçok önlem hayata geçirilirken kentimizde de başta büyükşehir belediyesi olmak üzere tüm ilçe belediyeleri hafta başından beri salgını önlemek için bir dizi önlemleri hayata geçirdi, geçirmeye de devam ediyor.

İlk olarak Türkiye genelinde alınan kararla birlikte tüm toplu etkinliklerini iptal eden belediyeler, ardından topluma açık alanları dezenfekte etmeye başladılar. Derken yaşlı, engelli ve yardıma ihtiyacı olanlar için özel çalışmalar yapmalarının yanı sıra, sokak hayvanlarını da unutmadılar.

Sizler için belediyelerin salgınla ilgili çalışmalarını derlemeye çalıştık.

 

BAŞKAN BÖCEK’TEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA VİTAMİN DESTEĞİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi, koronavirüsle mücadele ve önleme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Antalya genelinde önlemler devam ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten, hayatlarını ortaya koyarak yoğun mesai harcayan sağlık çalışanlarına vitamin desteği geldi. Büyükşehir Belediyesi, Antalya’daki hastanelerde acil servis ve yoğun bakım ünitelerinde görev yapan sağlık çalışanlarına kasa kasa portakal gönderdi. Portakallar, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından Kepez Devlet Hastanesi, Atatürk Devlet Hastanesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde malzeme kabul noktalarından hastane yetkililerine teslim edildi.

Sevimli Dostlar Unutulmadı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, bu süreçten etkilenen sokak hayvanlarını da unutmadı. Koronavirüs önlemleri nedeniyle restoran ve kafelerin kapatılmasının ardından esnaf tarafından sahiplenilmiş sokak hayvanları ile vatandaşlar tarafından beslenen diğer sokak hayvanlarının beslenme sorunu yaşamaması için çalışma başlatıldı. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, sevimli dostların mama ve su ihtiyaçlarını karşılamak için kentin çeşitli noktalarına beslenme odakları, su pınarları yerleştirdi. Beslenme odaklarına, sahipsiz hayvanların beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için düzenli olarak kuru mama bırakılıyor.

Halk Et Mağazasında Virüs Önlemi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalyalıların güvenilir, kaliteli, sağlıklı et ürünlerine uygun fiyatla ulaşabildiği Kepez ve Manavgat Halk Et Satış Mağazalarında koronavirüs salgınına karşı önlemleri artırdı. Mağazalarda virüsle mücadelede büyük önem taşıyan sosyal mesafenin korunmasına yönelik tedbirler uygulanıyor. Vatandaşlar alışveriş öncesi sıra numarasını alıp mağaza dışında bekliyor, sıra numarası gelen vatandaşlar tek tek içeri girip alışverişini yapabiliyor. Ayrıca mağaza içerisinde sosyal mesafe alanı için uyarıcı işaretlemeler oluşturulurdu ve vatandaş ile et reyonu arasına kırmızı şerit konuldu.  Halk Et mağazasında alışveriş yapan emekli Emine Alka, mağaza içerisinde uygulanan önlemlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Virüs salgını için böyle önlemler alınması çok güzel. Böyle titiz bir hijyen çalışması için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya merkezi ve ilçelerde belediye otobüsleri, duraklar, belediye hizmet birimleri, camiler, muhtarlık ofisleri, parklar, okullar ve kamu kurumlarını ilaçlama çalışmalarına da aralıksız devam ediyor.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çevresindeki Parkomat Ücretsiz

Antalya Büyükşehir Belediyesi, koronavirüsle mücadeleye desteğini her alanda sürdürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in talimatıyla Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs ile ilgili başvurulabilecek hastane olarak açıkladığı Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi çevresindeki caddelerde otomobillerin park ettiği yol kenarındaki parkomatlar ücretsiz hale getirildi. Belediye Şirketi ANET A.Ş. tarafından hizmet verilen Defterdarlık Bulvarı, Tarık Akıltopu Caddesi ve Kazım Karabekir Caddesi yol kenarlarındaki parkomat noktaları 21 Mart Cumartesi günü itibariyle ücretsiz olacak. Vatandaşlardan herhangi bir park ücreti alınmayacak.

 

MURATPAŞA BELEDİYE MECLİSİ BUGÜN, OLAĞANÜSTÜ TOPLANIYOR!

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınıyla ilgili olarak belediyenin sürdürdüğü mücadelede alınacak ek tedbirler için belediye meclisini olağanüstü toplantıya çağıran Muratpaşa Belediye  Başkanı Ümit Uysal, korona virüsle mücadele kapsamında yapılan çalışmalarla alınacak yeni önlemleri değerlendirmek için de tüm birim müdürleriyle geçtiğimiz hafta toplandı.

Muratpaşa Belediye Meclisi, korana virüs gündemiyle bugün saat 10.00’da belediye kültür salonunda toplanacak. Belediye meclisi; Muratpaşa’nın cadde ve sokaklarıyla birlikte park alanları ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında ilaçlama ve dezenfekte çalışmalarını yürüten Temizlik İşleri ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlükleri’ne ek bütçe verilmesiyle birlikte virüsle mücadelede kullanılmak üzere iç borçlanmaya gidilmesini karara bağlayacak. Meclis, Cumartesi saat 10.00’da belediye kültür salonunda toplanacak.

 ‘Savaşta cepheden kaçmakla aynı’

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, korona virüsle mücadele kapsamında yapılan çalışmalarla alınacak yeni önlemleri değerlendirmek için de geçtiğimiz hafta tüm birim müdürleriyle yaptığı toplantıda “Yaşadığımız olağanüstü günlerde komşularımıza hizmet etmekten kaçmak, savaşta cepheden kaçmakla aynı şeydir. Ne yersiz tedirginlik ne de tedbirsizlik yapmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Asıl şimdi bizlere çok ciddi olarak ihtiyaç var. Komşularımız zorunlu olmadıkça evlerinden dışarı çıkmayacak, biz onlara yardım edeceğiz, evde bakım hizmeti sunacağız, yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. Komşularımız korunmak için evlerine kapansa da belediyeler kapanmaz” dedi. Tüm kamu kurumları ile cadde, sokak, çocuk parkları gibi ortak yaşam alanlarını dezefenkte eden, evde bakım hizmetlerini titizlikle sürdüren ve kriz masası kuran Muratpaşa Belediyesi, korona virüsle mücadele amacıyla kaynaklarını en verimli kullanmak amacıyla yeni düzenlemelere gidiyor. Başkan Uysal, “Olağanüstü günler yaşıyoruz. Her personel her işi yapacak şekilde organizasyona gidiyoruz. Temizlik İşleri Müdürlüğü’müzün dezenfekte, Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’müzün evde bakım ekiplerini güçlendireceğiz” diye konuştu.

Ozon Odası Kurulacak

Sahada olan personelin virüsten etkilenmemesi için gerekli tüm önlemleri de alacaklarını aktaran Başkan Uysal, belediye hizmet binasına girişleri de tek kapıya düşürüp dezenfekte için ozon odası kuracaklarını belirtti. Başkan Uysal, “Gelen ve giden herkes ozon odasında dezenfekte olacak” dedi. Başkan Uysal, belediye çalışanlarından bu dönemde beslenme ve dinlenmelerine dikkat etmeleri isteğinde bulunurken vücut bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen, direnci düşüren alışkanlıkların da vazgeçmeleri önerisinde bulundu.

Muratpaşa’da ‘evde kal’ menüsü

Muratpaşa Belediyesi’nin günlük 2 bin kişiye sıcak yemek sağlayan Cumhuriyet Mahallesi kapalı pazar yerinde bulunan aşevi de, korona virüs salgını dolayısıyla yeniden yapılandırıldı. Menüler, ‘evde kal’ çağrısına uygun olarak birinci derecede risk altında bulunan yaşlılara ve ihtiyaç sahiplerine hizmet verecek şekilde protein ağırlıklı olarak düzenlenirken hijyen, temizlik kulları ve uygulamalar gözden geçirildi.

Yaşlı ve Yardıma İhtiyacı Olanlara Belediye Destek Verecek

Diğer yandan Muratpaşa Belediyesi, Turunç Masa’ya 444 80 07 numaralı çağrı merkezi ve diğer kanallar üzerinden ulaşan 60 yaş ve üzeri, engelli, kronik hastalığı bulunan, bakıma muhtaç ilçe sakinlerinin de ihtiyaçları karşılıyor. Belediye ekipleri, birinci derece risk altında bulunan ve kimsesi olmayan ilçe sakinlerinin pazar ve market alışverişlerinde de yardımcı oluyor.

KONYAALTI BELEDİYE BAŞKANI ESEN; ‘BÜYÜKLERİMİZE VE HASTA VATANDAŞLARIMIZA HİZMET BELEDİYEMİZDEN’

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, koronavirüs tehdine karşı Konyaaltı Belediyesi olarak gerekli tedbir ve önlemleri aldıklarını söyledi. Başkan Semih Esen, çok önemli olmadıkça vatandaşları evden çıkmamaları konusunda uyardı. Başkan Semih Esen, “Konyaaltı Belediyesi olarak kronik hastalıkları olan, bakıma muhtaç, 75 yaş ve üzeri yalnız yaşayan vatandaşlarımızın raporlu ilaçları, evde bakım, gıda ve sağlık kontrolleri başta olmak üzere tüm ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılanacaktır. Bu konuda vatandaşlarımız 0242 245 55 15’nolu telefonla bizlere ulaşabilir” dedi.

Online Belediye Hizmetleri

Başkan Semih Esen, vatandaşların bazı işlemleri belediye gelmeden evden online olarak ta gerçekleştirebileceklerini belirtti. Başkan Esen, e-imar sorgusu, nöbetçi eczane sorgulama, whatsapp üzerinden dilekçe verme, istek ve şikayetlerini online yapabileceklerini kaydetti.

Nikahlara Misafir Kısıtlaması

Başkan Esen, Konyaaltı Belediyesi’nde nikah işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlara yönelik koronavirüs salgını nedeniyle bir takım kısıtlamaya gittiklerine dikkat çekerek, “Nikah başvuruları telefonla randevulu alıyoruz. Belediye salonumuzda nikahı kıyılacak çiftlerimiz randevulu ile nikah işlemi için direk nikah salonumuza geçecek. Nikah işlemlerinde çiftimiz, anne-baba ve şahitlerimiz olacak. Başka misafir almıyoruz. Halkımızı bu konuda anlayışlı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

 

KEPEZ’DE HER YER TEMİZLENİYOR

Korona (Covid-19) virüsünün yayılmasını önlemek amacıyla; olağanüstü önlemler kapsamında Kepez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince, Belediye hizmet birimleri ile ek hizmet binaları, okullar, kreşler, ibadethaneler, pazar yerleri, çocuk parkları başta olmak üzere tüm toplu kullanım alanlarında yoğun bir çalışma ile dezenfeksiyon işlemleri tüm hızıyla sürdürülüyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında çöp konteynerlerinin de önce içi ve dışı yıkanıyor,  ardından da virüs ve bakterilere karşı ilaçlama işlemleri yapılıyor.Kepez’de dezenfekte işlemleri mesai içi, mesai sonu ve hafta sonları da vardiyalı olarak gerçekleştiriliyor. Küresel bir tehdit olan korona virüsüne karşı tedbir amaçlı önlemler alan Kepez Belediyesi,  yetki ve sorumluluk alanlarındaki eğitim ve etkinlikleri de 22 Mart 2020 tarihine kadar durdurmuştu.

Kepez’de kamu kurum ve kuruluşları koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında dezenfekte ediliyor.

Kepez Belediyesi, küresel bir tehdit olan korona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında başlattığı temizlik ve dezenfekte işlemlerini hummalı bir şekilde sürdürüyor. Kepez Belediyesi, vatandaşlara sağlıklı bir ortamda hizmet verilebilmesi için başta ilçe kaymakamlığı olmak üzere, kamu kurumlarını ve ilçede bulunan muhtarlık binalarını da dezenfekte ediyor. Virüs ile mücadelede önlem amaçlı dezenfeksiyon işlemlerine hız kesmeden devam edileceğinin altını çizen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, periyodik olarak dezenfeksiyon işlemlerinin sürdürüleceğini bildirdi. Tütüncü, “Resmi kamu binalarının dezenfeksiyon işlemlerini tamamlayarak, hijyenik ortamlarda hizmetin devamını sağlamış bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu her ortak alanı, hizmet sunulan her yeri hijyenik koşullara kavuşturmak için ekiplerimiz gece gündüz çalışıyor” dedi.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir