Beyazdan Maviye Antalyayı Yaşadık…

ATSO’nun organize ettiği “KaySürYüz” Etkinliği ile kentin bir dünde dört mevsim yaşatan haline bir kez daha şahit olduk.

Seher Özen Karadeniz

Hafta sonu kentin yoğun siyasi gündeminde bana göre biraz ihmal edilen, kent içinse bulunmaz bir tanıtım fırsatı, kentli için eğlencesi ve izlencesi keyifli bir etkinliği, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) düzenlediği Beyazdan Maviye Antalya “KaySürYüz” Kış Sporları etkinliğini takip ettim.

Dünyanın birçok yerindeki turizm destinasyonlarından farklı olarak, bir günde dört mevsimin yaşandığı bir kent olduğumuzun altını çizmek ve kenti bu yöneyle de dünyada tanınır hale getirmek hedefinden yola çıkılarak dün ilki gerçekleştirildi.

Antalya’nın kış sporları merkezi Saklıkent’te kayak yarışı ile başlayan etkinlik, bisiklet etabı ile devam etti. Son olarak Konyaaltı’nda yüzme etabı ile tamamlandı. Üç branştaki 40’a yakın sporcunun her biri kendi branşında yarışırken, yaşadığımız bu güzel kentte bir kaç saat içinde; ister kayak yapıp, ister dağ yollarında bisiklet sürülebileceğini isterse de masmavi kıyılarından denize girilebileceğini göstermiş oldular.

Bu ilk etkinlik için ben de sabah erkenden rotayı Saklıkent’e çevirdim. Organizasyonun ev sahibi ATSO’nun basın için ayarladığı minibüsle, kıvrımlı dağ yollarını aşarak, ilk etabın gerçekleştiği alan olan Saklıkent’e vardık.

Kar, uzun süre önce yağdığı için pek sertti. Kartopu yapamasam da karların üzerinde epeyce yürüdüm. Fotoğraflar çektim. Yarışlar için gelen sporcuları ve yakınlarını, organizasyonda görev alanları ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü Kamp Sorumluları’ndan oluşan geniş katılımı da saymazsak pek fazla bir izleyici kalabalığı yoktu. Keşke organizasyonun paydaşı olan Konyaaltı Belediyesi başta olmak üzere tüm belediyelerimiz otobüslerle, gelmek isteyen Antalyalıları dağa getirebilseydi. Pistin her iki yanında kentinin bu güzel etkinliğine sahip çıkıldığını gösteren çok güzel bir kalabalık olurdu.

Neyse ki yukarıda aradığımız kentli kalabalığını Saklıkent’ten başlatılan bisiklet yarışını takip ederken Doyran ve Çakırlar’da görme şansımız oldu. Hiç değilse 50-60 kişi, yol kenarından gelip geçen bisikletlileri izlerken bir yandan da sosyal medya için çekimler yapıyordu. Biz dağdan aşağı inerken yüzme yarışlarının hava koşulları dikkate alınarak erken başlatıldığı haberi geldi. Hal böyle olunca yüzme kısmına şahitlik edemesem de kimi meraklıların yaz-kış Konyaaltı Sahili’nden denize girdiğini görmüşlüğüm var.

Gidiş-dönüşle biraz yorucu bir yolculuk olsa da karda yürümek, etkinliğin sonunda yağan karın altında bir süre üstüme düşen kar tanelerini izlemek iyi bir hafta sonu terapisi oldu.

Yukarı da gözlerim çok fena ATAV Başkanı sayın Yeliz Gül Ege’yi aradı. Gönlümden geçense, en az bir yarışın startını kendisinin vermesiydi. Turizmcilerimizden de önemli bir temsiliyet göremedim. Özetle, önemli bir üst düzey katılım yoktu. ATSO tarafından kentin tanıtımına katkı sunması amacıyla başlatılan bu kıymetli etkinliğin hak ettiği ilgiyi hem kentliden hem de kent adına karar verici konumda olanlardan görmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Bu, sürdürülebilirlik açısından da önemli bir ihtiyaçtır.

Konyaaltı Belediyesi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Deniz Ticaret Odası, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Antalyaspor Yüzme, Kayak, Bisiklet ve Yüzme Federasyonu İl Temsilcilikleri, Saklıkent Konut Yapı Kooperatifi de organizasyona destek veren kurumlardı.

Türkiye’de bir ilk

ATSO Yönetim Kurulu Başkan Davut Çetin, Antalya Valiliği’nin himayelerinde gerçekleştirilen organizasyonun, konsepti ile Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi.
Kay-Sür-Yüz etkinliğini Antalya turizminin çeşitlenmesi ve tanıtımı açısından da çok önemsediklerini vurgulayan Davut Çetin, “Antalya’nın hep konuştuğumuz ama bugüne kadar pek de tanıtamadığımız bir özelliği var. Bu şehirde aynı gün içinde hem yüzebilir, hem de kayak yapabilirsiniz. Antalya’da aynı gün içerisinde Toroslar’da kayak yapıp, bir saat sonra Konyaaltı’nda rahatlıkla denize girebilirsiniz. Bu özellik Antalya’yı dünyadaki bir çok turizm destinasyonundan farklı kılan bir zenginlik. Bugün iki aktivitenin arasına bisiklet etabını da koyarak farklı bir triatlon yaptık.

İlk denemeydi gerçekten çok güzel oldu. Bugün Antalya’ya 1 saat uzaklıktaki Saklıkent’te sabah her yer bembeyaz kardı ve güneşli bir hava vardı. Kayak yarışlarını tamamladık, bisiklet yarışının startını verdiğimizde kar yağıyordu. Bisikletçiler 45 kilometre aşağıya Konyaaltı Sahili’ne indiğinde hava sıcaklığı 17-18 derece civarındaydı. Yani denize girilebilecek bir durumdaydı. Ve yüzme yarışını gerçekleştirdik. Zor bir parkur olmasına rağmen tüm sporcularımız ve görevlilerimiz en küçük bir olumsuzluk yaşamadan yarışlarımızı tamamladık. Bu etkinliği Antalya turizminin tanıtımı için çok önemsiyoruz. Umuyorum bu etkinliği önümüzdeki süreçte uluslararası düzeye taşıyacağız. Dünyanın ünlü sporcularını kentimizde ağırlayacağız” dedi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir