Bilmeden Geçme: Karaalioğlu’nda Bir El

Karaalioğlu Parkı’nın miradorlarından sık geçeriz. Geçeriz de etraftaki simgelerin, heykellerin hikayelerini bilir miyiz? Çoğunu yeni yeni öğreniyoruz…

Miradorun ortasında bir el.
Haşim İşcan’ın eli,
Kuzgun Acar ve Fersa Acar’ın alyanslarının bulunduğu el…
Antalya’nın efsanevi valisi Haşim İşcan’ın anısına yapılmış.

Yıl 1975. Antalya’da sanat ve kültür hareketlerinde büyük coşkunun yaşandığı bir dönem. Böyle bir dönemde Antalya Belediyesi’nce sanat şenliği yapılıyor. Pek çok sanatçı ile birlikte Heykeltıraş Kuzgun Acar da davetlidir. Acar, eski belediye başkanı ve vali Haşim İşcan’a atfen bir “el” heykeli yapar.

Ancak Kuzgun Acar “sol el” yaptığı için eleştirilir. Tepkiler üzerine aynı el “sağ el” şekline çevrilir. Siyasetçiler gereksiz ayrıntılara takıla dursun, Haşim İşcan’ın eli heykelinin Heykeltıraş Kuzgun Acar ve eşi Fersa hanım için ayrı bir önem vardır. Çünkü her ikisi de yaşadıkları büyük aşkı ölümsüzleştirmek için parmaklarından çıkardıkları alyansları bu heykelin içine gömmüşlerdir. Böyle bir sanat aşkı…

Heykel 1980’li yılların başında Karaalioğlu Parkı’nın girişine kondu. 1984 yılına kadar heykel burada kaldı. Ancak Antalya halkına armağan bırakılmış pek çok eser gibi bu heykel de, 25 Temmuz 1986 günü dönemin belediye başkanı Yener Ulusoy tarafından kaldırıldı.

Kuzgun Acar’ın eşi Fersa Acar’ın itirazı ve Antalyalı sanatseverlerin açtığı “ayıbımızı bağışlatma” kampanyası sonucu, heykel Atatürk Parkı içindeki Kuğulu Park’ta bir kaide üzerine yerleştirildi, Yıllar süren tepkiler sonunda 2002 yılında belediye başkanı Dr. Bekir Kumbul tarafından bu kez Karaalioğlu Parkı içinde Hıdırlık Kulesi yanındaki üçüncü miradorun ortasına konuldu. (Kaynak: Hüseyin Çimrin)

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir