Bir Antalya mezesi; HİBEŞ

Hibeş Antalya’da rakı sofralarının olmazsa olmaz mezelerinden biridir.

Antalya mutfağında pek çok kültürün izleri görülür. Kentte bugünde varlığını yoğun şekilde sürdüren Giritliler’in, Yörükler’in, Araplar’ın Antalya gastronomisine kazandırdığı çok zengin bir mutfak kültürü vardır.

Buna karşın bugün Antalya’da yerel yemekler yapan restoranların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Bir turizm kenti olarak bunun sorgulanmasını turizmcilere bırakıyoruz.

Yılda beş milyon ton domates üretilen, dünyanın en büyük domates üreticilerinden biri olan Antalya’da domates civesi, domates dolması yapan restoran bulamazsınız.

Neyse Hibeş’i anlatacaktık lafı uzattık.

Hibeş Antalya’ya gelen Araplar’ın kent gastronomisine kazandırdığı, bugün özellikle içkili restoranlarda rakı mezesi olarak sunulan farklı bir tattır. Hibeşte ‘tahin’ tadı baskındır.

Evde yapması kolay bir mezedir. İki kişilik hibeş için 1 su bardağı tahin, 3 diş sarımsak, 2 adet limon, 1 tatlı kaşığı kimyon, 1 kahve kaşığı tercihen acı kırmızı toz biber, 1 kahve kaşığı tuz gerekmektedir.

Hazırlanışı

Çukur bir kap içine tahini, ezilmiş sarımsak dişlerini, kimyonu, kırmızı biberi ve tuzu koyunuz. Çırparak karıştırınız.

Limon suyunu azar azar ekleyip, karıştırarak tahine yediriniz. Boza kıvamı bir karışım tutturunuz. Karışım fazla yoğun ise 1/ 2 veya 1 kahve fincanı suyu azar azar ekleyip, karıştırarak kıvam tutturunuz. Son olarak yaptığınız karışımı servis kabına aktarın.

Hibeşe hazırlık aşamasında su yerine zeytinyağı ve karabiber de koyabilirsiniz. Hibeşe haşlanmış veya ezilerek püre haline getirilmiş nohut ekleyerek bir başka Arap mezesi ‘humus’a benzer bir tat yakalayabilirsiniz. Şayet ekşi sevmiyorsanız limon miktarını arttırabilirsiniz.

Antalya’da hibeşi 7 Mehmet, Parlak, Lara Balıkevi restoranlarında tadabilirsiniz. Antalya mezesinin yanında Antalya rakısı olan Topkapı veya Abbas’ı içmenizi öneririz.


1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir