BİR FESTİVAL, İKİ ŞEHİR

“Bir gün döneceğim mutlaka o şehre…”  B.Dal

 

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin, festival yönetiminin almış olduğu kararla Ulusal Yarışması’nın iptal edilmesine ses çıkarmak adına düzenlenen 54. Ulusal Yarışma, Beyoğlu Sineması’nda sinemaseverlerle buluşuyor.

Tüm Türkiye, alternatif festivalden Ayşe Arman’ın, fikri ortaya atan Kaan Müjdeci’yle yapığı röportaj sonrasında haberdar oldu. Müjdeci’nin Ulusal Yarışma’yı İstanbul’da yapma fikri Arman’a göre “Zeki ve eğlenceli protesto.”  Müjdeci röportajında “Ulusal Kategori Antalya’ya geri dönene kadar, her sene bu alternatif ulusal yarışmaya devam edeceğiz. Biliyorsunuz Behlül Dal orayı kurdu ve onun bir şiirinden yola çıktık: “Bir gün döneceğim mutlaka o şehre…” Bu arada bizde jüri başkanı yok. Puanlama yapıyorlar ve o puanlama üzerinden film ne çıktıysa o.” diyor

İstanbul’da bulunduğum bir hafta içinde, festivalden bir yetkiliye ulaşıp yüzyüze görüşmeye çalışsam da kısıtlı zamanda bunu sağlayamadım. Hal böyle olunca da konuyla ilgili detaylı bir tarama yaparak elde ettiğim ayrıntıları paylaşayım dedim. Öte yandan festival süresince konuyla ilgili olarak Antalya seyircisinin nabzını tutmaya çalışacağım.

AÇILIŞ FİLMİ, GURBET KUŞLARI

Ulusal Yarışma önceki gün Beyoğlu Sineması’nda , 1964’te düzenlenen 1. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Film Ödülü’ne layık görülen Halit Refiğ imzalı Gurbet Kuşları ile açılışını yaptı.

Festivalin zamanlaması da Antalya’ya paralel olarak 20 – 27 Ekim’de gerçekleştirilecek. Jüri üyeleri Hülya Uçansu, Kadir İnanır, Nihal Yalçın, Sarkis, Sevin Okyay ve Tayfun Pirselimoğlu’ndan oluşan 54. Ulusal Yarışma’da, Ali Kemal Çınar’ın “Genco”, Ayşe Toprak’ın “Mr. Gay Syria”, Emre Erdoğdu’nun “Kar”, Emre Yeksan’ın “Körfez”, Onur Saylak’ın “Daha”, Onur Ünlü’nün “Put Şeylere”, Sertan Ünver’in “Blue”, Yunus Ozan Korkut’un “Benim Varoş Hikayem” adlı filmleri yer alacak.

Festival’in 26 Ekim’de gerçekleşecek ödül töreninde jürinin değerlendirdiği filmler, En İyi Film, Yönetmen, Senaryo, Kadın ve Erkek Oyuncu olmak üzere toplam beş kategoride ödüllendirilecek. Kazanan filmler, Türkiye’nin önde gelen sanatçılardan Sarkis, Gülsün Karamustafa, Ahmet Öğüt, Güneş Terkol ve Cevdet Erek’e ait eserlerle ödüllendirilecek.

1999’dan bu yana Antalya Film Festivali’nde Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği – ÇASOD tarafından verilen Yıldırım Önal Anı Ödülü, festivalin ulusal yarışma bölümü Antalya’ya dönene kadar, Ulusal Yarışma kapsamında İstanbul’da varlığını sürdürecek. Bu sene Yıldırım Önal Anı Ödülü, sinema ve tiyatroda yarattığı karakterlerle Türkiye seyircisinin gönlüne taht kuran; samimiyeti, sevecenliği ve içtenliği ile kalpleri ısıtan değerli Ayşen Guruda’ya verilecek. Ayrıca Tül Akbal Süalp, Okan Arpaç ve Ali Deniz Şensöz’den oluşan Sinema Yazarları Derneği SİYAD jürisi de bir ödül takdim edecek.

Seher Özen Karadeniz

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir