“BİR TAŞIN BAŞINDA” SEYİRCİSİYLE BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR

Yersiz Yurtsuz Tiyatro’nun bu sezon sahneye koyduğu ‘Bir Taşın Başında’ adlı oyunu seyircisiyle  buluşmaya devam ediyor.  Dün bir kez daha Bahçeli Kültür Sanat (BAKÜS)’te  seyircisiyle  buluşan oyun Mayıs ayında  final yapacak.

Antalya’da altı yıldır küçük mekânlarda yüz yüze tiyatro oyunu sahneleyen Yersiz Yurtsuz Tiyatro’nun bu sezonki oyunu “Bir Taşın Başında” BAKÜS’te  seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. Dün bir kez daha Bahçeli Kültür Sanat (BAKÜS)’te  seyircisiyle  buluşan oyun Mayıs ayında  final yapacak.

“DEĞERSİZLEŞTİRİLENİN DEĞERİ! NE KADAR SEVİYORSUNUZ BUNU.”

Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan BAKÜS sahnesinde geçen yıldan beri sahnelenen oyunu Yersiz Yurtsuz Tiyatro’nun Genel Sanat Yönetmeni Ruteba Doğan yazıp yönetti. Oyunda; sanatçı annesini kaybeden bir çevirmen, annenin anıt mezar projesi adı altında mezar taşını yapacak olan bir heykeltraş ve bir denetçi “Bir Taşın Başında” bir araya gelir. Yaşarken hayatta gereken değerin verilmediği bir insanın öldükten sonra yapılacak mezar projesi ile değer veriliyormuş gibi gösterilmesine dikkat çekiliyor. “Değersizleştirilenin değeri! Ne kadar seviyorsunuz bunu. Önce değersizleştirin, bitirin, sonra çok yazık oldu deyip değer verin” repliği kalanların gidenin ardından geliştirdiği farklı tutumları sahneye taşıyor.

MAYIS AYINDA FİNAL YAPACAK

Yersiz Yurtsuz Tiyatro’nun Genel Sanat Yönetmeni Ruteba Doğan, pandemi sonrasında sahneledikleri ilk eser olan “Bir Taşın Başında” oyununa seyircinin ilgisi ile ilgili olarak şunları söyledi: “Yeniden buluşabildiğimiz için mutlu olduğunu söyleyen insanların varlığı bizi mutlu ediyor. Oyun bittiğinde düşüncelerini, duygularını paylaşan seyircilerimizle yaşadığımız her an çok kıymetli; ne yaptığımızı, ne için yaptığımızı onların yorumunda buluyoruz. Bazen sadece dostça el sıkışıp, sarılıyorlar, derin bir sessizlik var bazen, ben oyunda kaldım diyorlar. Anlam orada yeniden başlıyor, onlarla.”

Yersiz Yurtsuz Tiyatro’nun Genel Sanat Yönetmeni Ruteba Doğan’ın yazıp yönetti, Suser Başaran, Abdullah Yıldırım ve Güven Güven’in rol aldığı oyuna viyolonseliyle Çağla Bilgin eşlik ediyor. Müzikleri, Akça Acun Bilgin ve Jacob LaVallee’ye ait olan oyunun sanat danışmanlığını ise Baran Kurtoğlu üstleniyor. Dün  bir kez daha seyircisiyle Bahçeli Kültür Sanat (BAKÜS)’te  buluşan oyun   Mayıs ayında final yapacak.

Oyuna rezervasyon yaptırmak isteyen sanatseverler 0 505 6601778 numaralı telefonu arayabilirler.

 

Ruteba Doğan Hakkında:

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalından mezun oldu. Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümünde yüksek lisans programını tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi, ‘Çocuklarla Felsefe (P4C) Eğitmen Eğitimi’ programını tamamladı. 2015 yılında Yersiz Yurtsuz Tiyatro’yu kurdu. 2014/2018 yılları arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunda dramaturg olarak çalıştı. 2013/2017 Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesinde, 2009/2018 Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Tiyatro Bölümünde eğitmen olarak yer aldı. 2007 yılından bu yana yazarlık, anlatı analizi, dramaturgi, tiyatro alanında çalışmakta, çocuklar için felsefe, yazı, drama atölyeleri düzenlemektedir.

2019 yılında eğitim, kültür, sanat, felsefe çatısı altında birleşen, disiplinlerarası  yaratım ve uygulama alanı olan “RUD Atölye”nin kurucusudur. Yazarlık, edebiyat/sinema/tiyatro anlatı analizi, dramaturgi, mitoloji, çocuklar için felsefe çalışmalarını RUD Atölyede sürdürmektedir. Kurmaca metinleri ve analiz yazıları, Varlık, Sözcükler, Duvar, K24, Birgün, Edebiyat Haber başta olmak üzere farklı yayınlarda yayınlanmıştır.

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir