Biz de Perge’yi Görecek Miyiz?

Antalya turizminde, 2018 yılından itibaren yeni sayfa açılırken her yıl kentin bir değeri, tema olarak belirlenecek. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2018 yılı temasının Pamfilya’nın başkenti ‘Perge Antik Kenti’ olarak belirlendiğini ve 2018’i ‘Perge yılı’ ilan ettiklerini açıkladı.

Turizmde ‘deniz- kum- güneş’ ve ‘her şey dahil’ uygulamasını destekleyici alternatif turizm çeşitleri ve yeni pazarlar üzerinde atılımların yapıldığı kentte, 2018 yılından itibaren turizmde yeni bir sayfa açıldı.

Sayın Valimiz basın toplantısında kamuoyu ile paylaştığı bilgilerde şu açıklamayı yaptı;

“Tarih ve kültür turizmi açısından Antalya’da hiçbir şehre nasip olmayacak kadar antik şehir, antik tiyatro, tarihi mekan ve sit alanı olduğunu söyleyen Vali Karaloğlu, “Biz, bunları maalesef değerlendiremiyoruz. Perge, en önemli turizm destinasyonlarımızın 5- 10 kilometre yakınında olmasına rağmen turistleri oraya götüremiyoruz. Antalya Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda 2018’i ‘Perge yılı’ ilan ettik. 2018 Antalya turizmi için ‘Perge yılı’dır. İnşallah önümüzdeki dönemde kentteki turizmci arkadaşlar, AKTOB ve TÜRSAB ortak bir basın toplantısıyla 2018’in nasıl ‘Perge yılı’ ilan edildiği ve hedeflerin neler olduğunu da kamuoyuyla paylaşacak, “Perge yılı” kapsamında hedefimiz, Perge’ye 4 milyon turist çekmek” dedi.

Turizimciler de aşağıdaki açıklamalarda bulundular;

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Perge’nin Antalya’nın hemen içinde ulaşımı çok kolay, havalimanına çok yakın bir noktada, çok önemli bir antik kent olduğunu söyledi. Stadyum, tiyatro gibi birçok eserin ayakta olduğunu, kazı ve restorasyon çalışmalarının da sürdüğünü dile getiren Ayık, “Perge, dünyada bu şekilde ayakta kalan çok nadir yerlerden biri. Expo 2016 Antalya alanı, Aksu ilçesi ve Perge için o bölgede özel bir planlama yapılması gerekiyor. Özel bir imar ve koruma planıyla o bölgeyi bütünleştirmek lazım” dedi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, ‘Turizmde 2018 Perge Yılı’ teması kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler ve tanıtım çalışmalarıyla ilgili gelecek günlerde hazırlıklarının tamamlanacağı ve kamuoyuyla da paylaşılacağını açıkladı. Perge gibi çok önemli bir tarihi değerin Antalya’ya gelen her turist tarafından ziyaret edilmesi gerektiğini düşündüklerini belirten Erkan Yağcı, “Antalya’ya yılda 12 milyon civarı turist geliyor ve kültürel değerlerimizi tanımaları, ziyaret etmeleri de çok önemli. Bundan böyle her yıl bir tema belirlenecek ve ilk temamız Perge. Bu yıl en az her üç turistten birinin Perge’yi ziyaret etmesini hedefliyoruz. Tur operatörleri, seyahat acenteleri ve oteller olarak tanıtım çalışmalarımızı da bu yönde hazırlıyoruz” diye konuştu.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran
“Burada ana temamız aslında kültür turizmimizi geliştirmek ve daha da yaygınlaştırmak. 2017’de Antalya’ya 10 milyonun üzerinde turist geldi ve 2018’de de 13-14 milyon kişi hedefleniyor. Bunlar çok önemli rakamlar ve bu turistlerin kültürel değerlerimizi tanımaları da çok önemli. Kültürel değerlerimizi tanıtarak, bu alanda turizmimizi de çok üst noktalara taşıyabiliriz. Antalya bu açıdan dünyanın en önemli kentlerinden biri ve Perge için ortaya konulan 4 milyon hedefini hep birlikte kolaylıkla yakalayabiliriz. Perge’de devam eden kazılar ve restorasyon çalışmaları var. Birçoğu da tamamlanmak üzere. Bu yılki etkinliklerde Perge’deki antik stadyum ve tiyatronun kullanılması da düşünülüyor.”

Sayın Valim;
Antalya’nın değerlerinin tanıtılması için farkındalık oluşturmaya yönelik tema yılı ilan edilmesini başarılı bir proje olarak değerlendiriyoruz. Ancak Perge Yılı yanlızca yabancı turistlere yönelik mi ilan edildi?

Mesela Her 10 Antalyalıdan biri Perge’yi gezecek mi?

İlkokullardaki ve Anaokulundaki öğrencilere AVM turları yerine Perge Turları düzenlenmesi planlanabilir mi?

Ayrıca Perge Yılı Antalya için iki önemli fırsat sunabilir.


Fırsat 1: Antalyalılar için Perge’yi tanımak, gezmek.

Antalyalıların da büyük bir kısmının henüz Perge’yi görmediğine eminiz. Biz de şahsen görme fırsatını yakalayamadık. Böyle alanların gezilirken bir bilen “rehber” eşliğinde gezilmesi gerektiğine inandığımız için böyle bir fırsata ne yazık ki sahip olamamıştık. Bu kampanyanın Antalyalılar için de bir fırsat oluşturabiliceğini düşünüyoruz. Rehberler Odası ile yerel yönetimlerin bu konuda katkı koyabileceklerini düşünürsek Antalyalılar ve Perge için bir fırsat oluşturulabilir.

Fırsat 2: Perge’nin sütunları ayağa kalkabilir.

Perge Yılı teması Perge’nin sütünlarını ayağa kaldırmak için yıllardır sürdülen kampanya için bir şans olabilir. Daha önce zaman zaman turizm rehberlerinin kendi maaşlarından arttırdıklarıyla, zaman zaman Ayhan Sicimoğlu gibi duyarlı vatandaşların kendi imkanları (bağış) ile ayağa kaldırılan sütunların Perge Yılı olması vesilesiyle sayısı artabilir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir