Biz Sizi Çekimser Kalın Diye mi Seçiyoruz?

Antalya’da son günlerin en çok tartışılan konusu Konuksever Mahallesi’ne yapılacak AVM…

Konuksever aslında buzdağının görünen kısmı… Bugüne kadar Belediye Meclisleri’nde akıl almaz plan tadilatları ile o kadar çok ticari alan konuta, onlarca yeşil alan ticariye çevrildi ki, hiç birimiz fark etmedik.

Konuksever birkaç gazetecinin sayesinde kelimenin tam anlamıyla “radara yakalandı” kaçamadı…

Bizim dikkatimizi çeken şey; Büyükşehir Meclisi’nde yapılan oylamanın tuhaflığı… AVM’nin yapılmasını istersiniz ya da istemezsin, bu sizin tercihinizdir… Saygı duyarız… Ama kurusa bakmasınlar “çekimser” kalanlar ya da geçerli mazereti olmadan oylamaya katılmayanları anlamak mümkün değil.

Biz sizi oraya “çekimser kalın” diye seçmiyoruz. Zira susmak, kabul etmekle eşdeğerdir. Çekimser kalınca sorumluluğu üzerinizden attığınızı zannetmeyin.

Hep vurguladığımız bir konu var; belediye meclislerinde, Odalarda, STK’larda bu kenti sevenler, bu kentin değerlerini korumak isteyenler görev alsın diye.

Yerel seçimlere kısa bir zaman kaldı. Adaylar ortaya çıkıyor.. Vaatler havada uçuşuyor… Lütfen ama lütfen kent için inisiyatif kullanamayacak olanlar, Meclis’te “çekimser” kalacak olanlar “adayız” diye ortaya çıkmasınlar.

Dip Not: Okuduğumuz bir kitapta ABD Ordusu’nda Subayların yargılanması ile ilgili bir cümle bize bugünkü durumu hatırlattı.

“Subay, aldığı kararın doğruluğu ya da yanlışlığı nedeniyle yargılanamaz. Subay, karar alması gereken bir durumda karar almadıysa yargılanır.”

Gerekçesi çok açıktır. Ordu, Subayı yetiştirirken gerektiğinde karar vermesi için yetiştirmiş ve emrine/yönetimine askerleri vermiştir. Aldığı karar yanlış olabilir. Askerleri ölebilir, savaşı kaybedebilir. Ancak karar alırken içinde bulunduğu koşullar o an onu o karara yönlendirmiştir. Önemli olan koşullar ne olursa olsun en doğru kararı verebilmektir. Bu her zaman mümkün olmaz. Ancak karar alması gerekirken karar almadıysa o bir subay olamaz. Onun için yetiştirilmemiştir. Bu nedenle karar alması gerken yerde karar alamayan biri olarak yargılanır.

Kent sakinleri, kendileri adına karar vermeleri için yetki isteyen insanlara yerel seçimlerde yetki vermişse ve bu yetki kent için alınacak önemli bir karar da kullanılmadıysa maalesef ki kent sakinlerinin yetkisi’nin yetkisiz kişilere devredildiği ortaya çıkmaktadır.

Tablo Beyaz Gazetesi’nden alınmıştır…

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir