Bizim Okullarımız Da Bir Gün….

Yeni eğitim öğretim yılı tüm öğrenci kardeşlerimize, velilerimize, eğitimcilerimize hayırlı uğurlu olsun. Her yıl olduğu gibi bu yıl da sezona birçok tartışmayla başladık. Tartışmaların genel kapsamı bu yıl mevcut sistem ve olası değişiklikler üzerinde yoğunlaşıyor.

Bizim ise paylaşmak istediğimiz hiç bir estetik duygusuna ve yaratıcı ortama sahip olmayan okul binalarımıza karşın yılın 9 ayını kış mevsiminde geçiren Danimarkalı öğrencilerin okul binaları.

Danimarka’nın Kopenhag kentinde bulunan Møller’in Uluslararası Okulu Nordhavn, 6.000 metrekareyi aşan cephesini 12.000’den fazla güneş paneliyle dönüştürerek kendi enerjisini üreten bir sanat eseri oluşturmuş.

Renk elde etmek için cam yüzeyine ince parçacıklar ekledikleri güneş panelleri sadece iyi görünmüyor, aynı zamanda işi de yapıyor. Danimarka’nın güneşli gün sayısını bilmememize rağmen  güneş panellere, okulun yıllık enerji tüketiminin yarısından fazlasını kapsayacağı belirtilmiş. Aynı zamanda okulun olduğu alan  yenilenmekte olan bir limana sahip olan Nordhavn bölgesi için  estetik bir yapı da oluşturulmuş.

Her zaman dediğimiz gibi darısı bizim okullarımızın, öğrencilerimizin başına…

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir