Bulutlara Yolculuk: TAHTALI DAĞI

Antalya Kemer’in batısındaki Tahtalı Dağı, dünyanın denize en yakın ve en yüksek dağı.

Tahtalı Dağı’na kurulan Avrupa’nın en uzun teleferik tesisleri, bu görkemli dağın zirvesini Türk turizminin hizmetine sundu. 17 Haziran 2007 tarihinde hizmete açılan Tahtalı Teleferiği, Antalyalılar’ın hep dilinde olan “önce kar sonra deniz” sloganını gerçeğe dönüştürürken,  turizminde yeni bir cazibe merkezi oldu.

 

 

Tahtalıdağ, Antalya Körfezi’nin kuzey-güney paralelinde uzanan ve aynı adla anılan “Tahtalıdağlar” silsilesinin en büyük üyesidir. Deniz yüzeyinden birdenbire yükselerek 2 bin 365 metreye ulaştığı için hemen her yönden görkemli biçimde seyredilmektedir. Yörede denize bu kadar yakın olup 2 bin 300 metreyi geçen başka dağ bulunmamaktadır. Tahtalı Dağı batı Torosların bir kolu olan Beydağları’nın en yüksek zirvelerinden birisidir (2365).

Kemer’den Tekirova istikametine giderken Tahtalı Teleferiği levhası görülüyor. Yol ayrımından içeriye sapınca, ormanın içinde yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuktan sonra teleferik başlangıç istasyonuna varılıyor.

Teleferik 4350 m uzunluğunda ve 80 kişilik kabinlerde yaklaşık 10 dakika içerisinde 1639 m yükseklik kat ediyor. Tahtalı’nın zirvesi aralık ayından nisana kadar karla kaplı.

Kemer’in batısındaki Tahtalı Dağı ilginç yamaçlarla süslü. Eğer hava koşulları elverişliyse doğuda Serik – Manavgat’a, güneyde ise Finike Körfezi’ne  kadar olan sahil şeridinin güzellikleri gözlerinizin önüne seriliyor. 7.5 km uzunluğundaki çıkış bir Milli Parkın çam ormanları arasından geçen özel bir yol güzergahını takip ediyor. Tahtalı’nın doruk noktasında ziyaretçileri eşsiz bir manzara bekliyor.

Milli Park güzergahındaki teleferik ile, deniz seviyesinden 2 bin 365 metreye çıkarken, altınızdan geçen çam, sedir ve katran ağaçlarıyla kaplı ormanların güzelliği karşısında büyülenecek, Akdeniz’in cennet koylarını bu kez kuşbakışı seyretmenin doyumsuz keyfini yaşayacaksınız.


1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir