Büyükşehir’den “Psikolojik” Yardım!

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya, her ne kadar en yaşanabilir ikinci kent olsa da, kentte son dönemde yaşanan ulaşım kaosu herkesin sinirlerini yıprattı. Ramazan oruçları, yaz sıcaklarına bir de ulaşımda devrim eklenince Antalyalılar epey gerildi. Ama sorunun başı doktor olunca teşhisi de hemen koyuvermiş.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin www.antalya.bel.tr adresinde Bilgi Hizmetleri menüsü altındaki Sık Sorulan Sorular kısmında vatandaştan gelen ya da belediye yetkililerinin gelebileceğini tahmin ettikleri onlarca soru var?

Güzel bir hizmet.

Ancak sorulara “Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri” ile başlanması tuhafımıza gitti. Acaba alfabetik sıraya göre tersten falan mı başlamışlar diye baktık, yanlışlık yok. Direkt psikolojik hizmetlerle girmişler. Anlaşılan onlar da vatandaşın psikolojisini bozduklarının farkındalar. Yoksa o kadar hizmet arasında, listenin başına niye psikolojik hizmetleri koysunlar.

Sık Sorulan Sorular bölümünde “Psikolog niçin ve ne zaman gereklidir?” sorusuna şu yanıt verilmiş;

“Her insanda hayatının bazı dönemlerinde psikolojik açıdan bazı sorunlar görülebilir. her insan hayatının bir döneminde depresyona girebilir. Bunların dışında, gelişen toplumlarda iş yaşamının stresi ve metropollerdeki kentleşme sonucu oluşan olumsuzluklar insanı psikolojik olarak etkileyebilir. Bu gibi durumlarda her insan bir psikoloğun yardımına ihtiyaç duyar.”

Bu yanıta göre kentleştikçe psikolojimiz bozulacak.

Bu arada şahsen biz belediyenin sitesinden çok faydalandık. Ve

  • Hayvanlara takılan mikroçip nedir?
  • Belediyeye işe girmek için iş talep dilekçesi nereye verilmelidir?
  • 4 kişilik bir aileyiz. Aylık ortalama 100 TL elektrik faturamız geliyor. Nasıl bir sistemle elektrik ihtiyacımı Güneşten karşılayabilirim? Ne kadar bir alana ihtiyacım var? Yatırım maliyeti ne olur?
  • Toplu taşım araçlarında unutulan eşyalar hangi birimden sorabilirim?
  • Özel mülkte bulunan ağaçların budamasını yapıyor musunuz?
  • Hayvanat Bahçesinin değişik türde yeni hayvan alınacak mı? (Fil, Zürafa vb.)

gibi sorular başta olmak, merak ettiğimiz bir çok konuda bilgi sahibi olduk, teşekkür ederiz.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir