Çağrımızı Duyan “Göktaşı” Uzmanları Antalya’ya Geliyor!

Biz, “Antalya çukur kent” oldu, Google’dan bakınca sanki kent “meteor” yağmuruna tutulmuş gibi diyerek kentimizin durumunu ironik bir şekilde anlatmaya çalışırken, galiba bizi ciddiye aldılar.

Neden derseniz, dünyaca ünlü göktaşı uzmanlarının Antalya’ya geleceğini öğrendik. Şaka değil, “Uluslar arası Astrometri Yaz Okulu ve Çalıştayı”, Türkiye’de ilk kez Antalya’da yapılacak.

Habere göre; “Göktaşlarının yapılarını ve yörüngelerini inceleyen astrometri alanında dünyaca ünlü uzmanlar Antalya’da düzenlenecek çalıştaya katılacak. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek çalıştayın yanı sıra, düzenlenecek yaz okulunda da, 10 Türk, 10 yabancı master ve doktora öğrencisine, göktaşlarının fiziki özellikleri ve yörüngeleri anlatılacak. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ve Akdeniz Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü destekleriyle 5-9 Eylül tarihleri arasında Uluslararası Astrometri Yaz Okulu, 12-13 Eylül tarihlerinde de astrometri konulu uluslararası çalıştay düzenlenecek. Akdeniz Üniversitesi yerleşkesindeki Antalya Teknokenti salonlarında gerçekleştirilecek çalıştaya 10 Türk, 10 da yabancı master ve doktora öğrencisi katılacak. Çalıştay ise, gök cisimleri konusunda dünyaca ünlü bilimadamlarını Antalya’da buluşturacak.”

Hazır konunun uzmanları gelmişken, şu bizim çukurları bir göstersek mi acaba? Belki bu çukurlardan nasıl yararlanabileceğimiz konusunda bize bir yol gösterirler.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir