Çağrımızı Duyan Var

19 Ekim’de “Yorgun Herkül, Antalya’nın sembolü olsun” başlığıyla yaptığımız çağrımıza turizmcilerden destek geldiğini öğrendik. Bugün (10 Kasım) Hürriyet ve Milliyet Gazeteleri’nin Akdeniz eklerinde Emre Baylan imzası ile manşetten verilen haberlerde, Yorgun Herkül’ün Antalya’nın sembolü olması fikrine, turizmcilerin sıcak baktığı ve destek verdiği bilgisi yer alıyor.

Doğrusu bu ilgi bizi çok mutlu etti. Antalya’nın sadece Yivli Minare ve portakal ile tanıtılmaya çalışılması biraz komik kalıyor. Zira Yivli Minare bugün sadece Antalyaspor’un logosunda kullanılıyor. Portakal konusu ise trajikomik. Çünkü Antalya bölgesinde portakal ağaçlarının sayısı giderek azalıyor. Antalya’ya has bir portakal türü sadece Finike’de var ki, o yörede de yol genişletme bahanesi ile bahçeler kesiliyor.

Üst tarafı 40 yıl önce Perge Antik Kenti’nden kaçırıldıktan sonra, izine ABD’nin Boston Müzesi’nde rastlanan ve uzun uğraşlar sonucu, Başbakanlık uçağıyla ABD’den Türkiye’ye getirilerek Antalya Müzesi’ndeki alt yarısı ile birleştirilen “Yorgun Herakles” heykeli, gerek hikayesi, gerekse uluslar arası bilinilirliliği ile Antalya için önemli bir zenginlik.

Dünyanın tanıdığı Herkül, Antalya’nın tanıtımı için iyi bir obje olabilir.


2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir