Cam Piramit Afet Yardım Merkezi yaraları sarmaya devam ediyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Cam Piramit’te kurduğu Afet Yardım Merkezi ile depremzedelerin ihtiyaçlarını sağlamaya devam ediyor. Antalya’ya gelen depremzede vatandaşların sayısı arttıkça ihtiyaçlar da giderek artarken, yardım merkezinde vatandaşlardan gelen her türlü destek depremzede vatandaşlara iletilmek üzere kabul ediliyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Cam Piramit Afet Yardım Merkezi’nde Antalya’ya gelen depremzedelerin ihtiyaçları karşılanmaya devam ediyor. Görevli personellere verilen ihtiyaç listeleri hayırseverlerin yardımlarıyla toplanan malzemelerden temim ediliyor.

GÜN BOYU İHTİYAÇLAR KARŞILANIYOR

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Çocuk ve Gençlik Hizmetleri Şube Müdürü Ahmet Oğuz Dağlı, afetin ilk gününden bu güne Cam Piramit’te kurulan Afet yardım Merkezi’nde depremzedelere yardımların sürdürüldüğünü ifade etti. Dağlı, “Sabah 08.30’dan itibaren yardım merkezimize depremzede vatandaşlarımızı alıyoruz. Girişte numara sistemiyle kayıtları yapılıyor. Alanda hazırladığımız oturma bölümlerinde içecek ikramlarımız bulunuyor. Öğlen de yemek ikramlarımız oluyor. Küçük çocuklarımız için kreş merkezi açtık. Aileler ihtiyaçlarını karşılarken çocuklarını emanet alarak kreş eğitmenlerimiz eşliğinde çocuklarımıza çeşitli etkinlikler yaptırıyoruz” dedi.

YARDIMLARIN SÜRMESİ GEREKİYOR

Yardım merkezinde Antalyalı vatandaşların göndermiş oldukları eşya ve kıyafetlerin Büyükşehir personelleri tarafından ihtiyaç listesine göre deprem mağduru vatandaşlara temin edildiğini söyleyen Ahmet Oğuz Dağlı, ihtiyaçların her geçen gün arttığını ifade ederek bağışların Cam Piramit Afet Merkezinde kabul edilmeye devam ettiğini söyledi. Yardımlar noktasında vatandaşlara ihtiyaç listesi açıklayan Dağlı, “Yardımlar azalmaya başladı. Vatandaşlarımızdan talebimiz yardımlarını esirgemesinler. İkinci el kıyafetlerin daha temiz ve düzenli gönderilmesini rica ediyoruz. Şu an merkezimizde 9-10 yaş çocuk kıyafetlerimiz var. Kadın ve erkek kıyafetlerinde small, medium, bedenler var, large ve xlarge bedenlerimiz yok. Sıfır giyimlerimiz de tükenmiş durumda. Yatak, battaniye ve gıda paketlerimiz şu anda mevcut değil. İlk günden bu yana yardımlarını esirgemeyen vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Ancak yardımlarımızın sürekli hale gelmesi depremzede vatandaşlarımızın mağduriyetini önlemek adına büyük önem taşıyor” diye konuştu.

KONYAALTI SOSYAL MARKET’TEN 1902 AİLE ÜCRETSİZ YARARLANDI

Konyaaltı Belediyesi’nin Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi içerisinde oluşturduğu ‘Sosyal Market-Butik’ hizmetinden bu güne kadar 1902 afetzede aile ücretsiz olarak yararlandı.

Konyaaltı Belediyesi, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 şehirde etkili olan depremin ilk saatlerinden bu yana hem afet bölgesi hem de Antalya’ya gelen afetzedeler için yardım çalışmaları yürütüyor. Hayırsever yurttaşların Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’ne getirdiği yardımları ilk günden itibaren afet bölgesine sevk eden Konyaaltı Belediyesi, bir yandan da Antalya’ya gelen afetzede vatandaşlar için çalışmalar yapmaya devam ediyor. Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’ne kurulan sosyal market ile Antalya’ya gelen afetzedelerin günlük ihtiyaçları karşılanırken, belediyeye bağlı kreşler ve etüt merkezlerinde de çocuklar ve üniversiteye hazırlanan gençlerin eğitimlerinin aksamaması için çalışmalar yapılıyor.

AFET BÖLGESİNE KONTEYNER DESTEĞİ

Afetin yaşandığı ilk günden itibaren 41 yardım tırını afet bölgesine ulaştıran Konyaaltı Belediyesi, 16 adet nakliye aracı ve 7 adet otobüs desteğiyle de afetzede vatandaşlar için seferber oldu. Özellikle çok fazla yardım gitmeyen uzak köylere ulaşan ekipler, vatandaşlara ve sokak hayvanlarına ihtiyaç malzemelerini ulaştırdı. 62 sivil savunma personeli, 3 adet iş makinesi, 3 adet lowbed, 7 adet 4×4 pikap ve 4 adet binek araç ile bölgede olan Konyaaltı Belediyesi ekipleri, afetin ilk gününden bu yana bölgede olan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen’in bizzat koordinasyonu ile arama kurtarma faaliyetleri gerçekleştirdi. Bölgeye gönderilen yardım kalemlerinin içerisinde 13 adet konteyner ev, 30 adet jeneratör, 120 adet tüp, 1 adet ağaç motoru ve 155 koli ilk yardım seti bulunduğu bildirildi.

1902 AİLE ÜCRETSİZ YARARLANDI

Afet bölgesine gönderilen yardımların yanı sıra Antalya’ya gelen afetzede vatandaşlar için de çalışmalar yapan Konyaaltı Belediyesi, Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi içerisine kurduğu ‘’Sosyal Market-Butik’’ ile afetzede vatandaşlara destek oluyor. Giyimden yiyeceğe, hijyen malzemelerinden atıştırmalıklara kadar bir çok ürünün yer aldığı ve yardım taleplerinin devam ettiği sosyal marketten 1902 ailenin ücretsiz bir şekilde faydalandığı bildirildi. Ayrıca, Sosyal Market-Butik’in hizmete açıldığı 9 Şubat tarihinden bu yana Halk Masa üzerinden gelen 453 yardım talebinden (kıyafet, gıda, ulaşım, konaklama, diğer) 380 tanesinin sonuçlandırıldığı, kalan taleplerin ise işlemlerinin devam ettiği kaydedildi.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir