Çanakkale’deki Antalyalılar

Antalya’dan bölük bölük Yemen’e, Trablusgarp’a, Gelibolu’ya savaşa gidip bir daha geri dönmeyen binlerce delikanlı Antalyalı’nın ne kayıdı ne akıbeti belli değildir. Antalya’nın Çanakkale  ve Kurtuluş Savaşında verdiği kayıpların bilgisi maalesef yok. Sadece Hüseyin Çimrin’den okuyabildiğimiz Kurtuluş Savaşı boyunca Antalya, çeşitli cephelerde en çok şehit (1.651 kişi) veren illerden biriymiş. Şehitlerimizin resmi kayıtlarda geçen ilçelere göre dağılımı ise şöyledir:

Antalya Merkez: 716
Akseki: 119
Alanya: 211
Elmalı: 150
Finike: 87
Gazipaşa: 3
Kaş: 112
Korkuteli: 174
Manavgat: 179


Bugün Çanakkale Savaşları’nın yıldönümü.
Çanakkale’de vatan toprağını almak için dünya’nın bilmem kaç ülkesinden gelen düşmana karşı vatan toprağına bastırmamak için Antalya’dan kimler gitmişti?

Merkezi İzmir’de bulunan Çanakkale Şehitleri Tanıtım ve Araştırma Derneği ile irtibata geçtik. Çanakkale’de Şehit olan Antalyalı’ların bir listesi bulunur muydu? sorduk. Maalesef beklediğimizi bulamadık. Dernek yetkililerinin belirttiğine göre verdiğimiz 250 bin şehitten yaklaşık 20 binin kimlik tespiti yapılabilmiş.

Bir liste olarak bulamadık ama bazılarını mezar taşlarında bulduk…

Yakupoğlu İHSAN 21 Yaşında ANTALYA
İbrahimoğlu AHMET 36 yaşında ANTALYA-SERİK
Latifoğlu AHMET 31 yaşında ANTALYA-SERİK
Caferoğlu ALİ 32 yaşında ANTALYA-SERİK
Yusufoğlu ALİ 29 yaşında ANTALYA-SERİK

Çanakkale’de tamamı şehit düşen ve verdikleri mücadele ile Dünya Askerlik Tarihi’nin En Kahraman Birliği olarak bilinen  Efsane 57. Alay’ın şehitleri arasında Alanyalı Ömeroğlu Emin ve Burdurlu Hasanoğlu Ahmet var.

Şayet yolunuz Gelibolu Yarımadası’na düşerse, orada yurdun dört bir yanından gidip şehit düşen askerlerimizle yan yana yatan kahraman Mehmetçiklerimizin mezarlarını görebilirsiniz.

Bugün Çanakkale’ye giden 70 milletten insanlar, bu kahraman Mehmetçiklerin hatırası önünde saygıyla eğiliyor.

Tüm şehitlerimizi şükran, minnet ve saygıyla anıyoruz. Asla unutulmayacaksınız.

Çanakkale’de tamamı şehit düşen efsane 57.Alay şehitlerinin adlarının yazılı olduğu duvar;
Ömeroğlu EMİN – ALANYA ,
Hasanoğlu Ahmet – BURDUR

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir