Çiçek Bayramından Çiçek Festivaline

Antalya’da 30’lu yıllarda  Çiçek Bayramı kutlandığını ve temasının yine çocuk ve çiçek olduğunu biliyor muydunuz?

Antalya’da 1929 yılından itibaren kutlanmaya başlayan 23 Nisan haftası kutlamaları içinde Pazar günü Çiçek Bayramı olarak kutlanırdı. Çiçek Bayramı için çeşit çeşit renklerde ve biçimlerde giyinmiş binlerce çocuk öğleden sonra çiçeklerle süslü arabalarla birlikte kentin ana caddelerinden geçerek stadyumda buluşurlardı.  Geçtikleri yollardaki evlerden üzerlerine çiçekler dökülür ve onlarda arabalarında veya yanlarında bulunan çiçekleri onlara atardı.

Çiçek Bayramında okullarda çiçek müsameleri ve gün sonunda çocuklar için bir de kır balosu düzenlenirdi. Herkes o gün yakasında bir çiçekle gezerdi. O hafta içinde Antalya’da yetiştirilen Ful çiçeklerinin gemilerle gönderilişi izlenirdi… (Hüseyin Çimrin  “Bir Zamanlar Antalya” )

Çiçek Bayramı da Antalya’nın unutulan bir çok güzelliğinden biri olarak karşımıza çıktı. Böyle zenginliklerimizin olduğunu öğrenip bugünlere aktarılamamasını görünce üzülmemek elde değil. O günün imkanları ile mi imkansızlıkları ile mi demek doğru olur bilemedik ama bunları gerçekleştirenler nur içinde yatsın….

Çiçek Bayramı bugünlere gelememiş ama dokuz yıldan beri Çiçek Festivali düzenlenmesi de ayrı bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz yıllarda başlayan ve bu yıl 9. düzenlenecek olan  festival Antalya’ya en çok yakışan festivallerin başında geliyor.

Festival 2016 yılında Antalya’nın ev sahipliğini yapacağı “Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO’nun bir ön hazırlığı olarak düşünülüyor. Her yıl Mayıs ayında geleneksel olarak düzenlenen etkinliğin temel amacı, çiçekçilik sektörünün tanıtılması ve turizme katkıda bulunulması.

Her yıl festivalde birçok etkinlik gerçekleşiyor. Halkın da katılımıyla göz alıcı bir festival olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Festival süresince, Antalya halkına binlerce dal çiçek dağıtılmasının yanı sıra geçen yıl 1 milyon dal çiçek kullanılarak, Kalekapısı’ndaki Saat Kulesi’nin orijinal boyutlarına yakın bir benzeri yapıldı.

Festivalin en renkli anı Işıklar Caddesinin sonundan başlayıp Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam eden kortej yürüyüşü oluyor. Kortejde Antalya protokolü Belediye Bandosu eşliğinde herkese çiçek dağıtırken, çiçek firmalarının temalı çiçeklerle süslenmiş araçları da korteje renk katıyor.

Eğer fırsatınız varsa 25 Mayıs Cumartesi saat 18.00’de başlayacak olan korteje mutlaka katılın. Festival programını www.antalyacicekfestivali.org adresinden takip edebilirsiniz.

Antalya Tanıtım Şirketi Çiçek Festivalini unuttu mu?

Antalya’yı dünyaya tanıtmak için kurulan Antalya Tanıtım A.Ş.’nin özenle hazırlayıp bastırdığı Antalya Tanıtım kitaplarının arkasında yer alan Yıllık Antalya Faaliyet takviminde ve internet sitesinde ikincisinin yapılacağı bile şüpheli festival ve etkinlikler yer alırken 8 yıldır yapılan Çiçek Festivali’nin yer almadığını görmek üzüntü verici…

Çiçek Festivali artık Uluslararası olmayı hak ediyor.

Bir Antalyalı olarak bizler Antalya Çiçek Festivali’nin artık Uluslararası bir etkinlik haline getirilmesini istiyoruz. Yurtdışından gelen peyzaj firmaları, çiçek firmalarının farklı düzenleme ve aranjmanları ile festivalin daha da gelişip, renkleneceğini düşünüyoruz. Cumhuriyet Meydanı ve Kalekapısı arasında kalan tarihi yapıların veya Cumhuriyet Meydanına bakan binalardan seçilecek olan yapı veya yapıların cephelerinin çiçekle kaplanmasını öneriyoruz…

Bu Çiçek gibi Festival’de kimin emeği geçiyorsa, kim katkı koyuyorsa eline, yüreğine, emeğine sağlık…

Antalya Tanıtım Şirketi Tanıtım kataloglarında yer alan yıllık etkinlik takvimi;

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir