Çiçek Festivali İçin Bir Öneri

cicekfestivali2

Antalya’da en çok hayıflandığımız şeylerin başında kaybolan etkinliklerimiz gelir. Zaman zaman blog’ta da bu konuda çeşitli yazılar paylaşmıştık. Birincisi yapıldıktan sonra, ikincisini ve üçüncüsünü göremediğimiz etkinliklerin sayısı oldukça fazladır.

Bazen Belediye başkanları değişir etkinlikler yeni başkanın döneminde devam etmez, sebebini anlarız. Ancak hiçbir değişiklik olmadan da kaybolan etkinliklerimiz var, onları hiç anlamıyoruz.

Bu sene Mayıs ayı gelince aklımıza “Çiçek Festivalimiz” düştü.

Biz henüz organizasyonla ilgili bir tarih duyurusuna rastlamadık. Umarız bizim eksikliğimizdendir. Çiçek Festivalimizin de başına inşallah bir şey gelmemiştir.

Üstelik Antalya, 2015 yılında Türkiye’den ilk kez bir kentin katıldığı, Uluslararası “Çiçek Açan Şehirler” Yarışması’nda “Beş Çiçekli Altın Şehir” ödülünü kazanmıştı. Geçen yıl Çiçek ve Çocuk temalı EXPO 2016’yı da ekleyelim.

Bütün bunların üstüne Çiçek Festivalimiz düzenlenmez ise üzülürüz.

Bir önerimiz var!

Biz bu yıl 13. sü düzenlenecek festivalin tarihini beklerken, geçtiğimiz yıllarda yaptığımız gibi yine festivalimizin geliştirilmesi için bir öneride bulunalım istedik.

Bu yılki önerimiz için Polonya’dan esinlendik.

Bir zamanlar, Zalipie adında küçük bir Polonya kasabasında, biri evde ocağın neden olduğu kurum izlerini örtmek için tavanlara çiçek resmi yapmaya başlamış. O tarihten sonra evlerin hepsinde olmasa bile büyük bir kısmında insanlar kendi evlerinde de küçük çiçek resimleri ile bu kurum kirlerini gizlemişler.

Sonunda kasabadaki evler, kulübeler, köprüler ve kiliseler çiçeklerle kaplı bir hale dönüşmüş. 1948 yılından beri her baharda köyde en iyi boyalı evi tespit etmek için yarışma düzenleniyor. Yarışmanın asıl amacı, Polonya’nın 2. Dünya Savaşı’nda uğradığı zulümleri psikolojik olarak iyileştirmesine yardımcı olacak bir hareketin bir parçası olmasıymış.

Bugün Krakow’a 90 dakika uzaklıkta yer alan bu güzel ve renkli köy günübirlik geziler için önemli bir destinasyon olmuş.

Kim bilir belki biz de her yıl özellikle Kaleiçi’ndeki eski yapıların bir kaçını Çiçek Festivali kapsamında çiçeklerle boyayabiliriz.

Zalipie’den örnekler;

cicekfestivali6

cicekfestivali5

cicekfestivali4

cicekfestivali1

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir