Çinliler 7 Ayda Gökdelen Yapıyorlar Biz 15 Yıldır Yol Yapamadık

2007’den beri yapımı devam ediyor. Toplam uzunluğu 14 km.

Bir kısmının temeli 22 Eylül 2012’de dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından atılan Batı Çevre Yolu’nun 800 günlük yapım süresi vardı…

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’de yerel seçimlerden önce “6 ayda bitireceğim” sözünü vermişti.

5 Haziran2015 tarihinde Antalya Milletvekili adayı Lütfi Elvan yolun 6 km’lik kısmını açacaktı YSK Seçim Kanundan dolayı iptal etti.

Velhasılı kelam 14 km.’lik yol 8 yılda hizmete hazır hale getirilemedi. (Kimi kaynaklara göre Batı Çevre Yolu hikayesi 15 yıllık bir mevzuymuş.)

Çinliler ise 7 ayda gökdelen yapıyorlar

Dünyanın en uzun binası olarak Çin’in Changsha şehrinde yılın sonlarına doğru inşa edilmeye başlanacak olan Sky City838 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek binası ünvanını Dubai’deki Burç Halife’den alacakmış.

Burç Halife, 2010 yılından beri 818 metrelik yüksekliği ile bu ünvanı elinde bulunduruyordu. Ancak Çin’deki bu proje ile bu ünvanını kısa süre sonra kaybedecek. Kısa süre diyoruz çünkü Sky City’nin yapımı çok uzun sürmeyecek. Prefabrik malzemelerden kurulacak olan Sky City, 7 ay gibi böyle bir yapıt için kısa sayılabilecek bir sürede inşa edilecek. 9.0’lık bir depreme bile dayanıklı olacak olan Sky City’e inşası sırasında her gün bir kattan daha fazlası eklenecekmiş.

7 ayda tamalanacak gökdelen aslında adeta bir şehir. Çünkü 4 bin kişilik ofis alanı, 800 daire, 16 meydan, okul, hastane ve alışveriş merkezi gibi bir şehirde ihtiyaç duyulacak her şeyi barındıracak gökdeleninin 57 katını (204 metre) sadece 19 günde tamamlanmış.

Sadece 6 ayda tamamlanması hedeflenen yapı 828 metrelik yüksekliğiyle ‘dünyanın en yüksek binası’ kabul edilen Dubai’deki Burj Khalifa‘dan 10 metre daha yüksek olacak . (Burj Khalifa’nın tamamlanması 5 yıl sürmüş)

Ne diyelim… El oğlunu imrenerek takip etmeye devam ediyoruz…

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir