Çocuklara Antalya’yı Boyatmak

Çocukken Antalya’yı boyadınız mı? Biz boyamadık…

Bizim çocuklarda boyamadılar…

Bundan sonra isteyen çocuklar boyayabilirler mi?

“Antalya Masal Boyama Kitabı Caretta Caretta” ile ilk defa yeni buluşma noktamız Hisar Kafe’de karşılaştık. Nizamettin Şen ağabeyimiz hazırlamış (nedense hiç şaşırmadık). Kitap hem Türkçe hem Almanca. Antalya sahillerinde yaşayan bir yavru caretta’yı hem hikayeliyor hem boyattırıyor.

Çok güzel  bir fikir ve uygulama.

Çocuklar Antalya’yı küçük yaştan itibaren tanımaya başlayacaklar. Çocukların görsel hafızalarının ne kadar güçlü ve kalıcı olduğunu herkes biliyor. Böyle bir görsel hazineye yaşadıkları  ya da ziyaret ettikleri kentin güzelliklerini eklemek onlara ilerleyen zamanda sahiplenecekleri bir başka hazine olarak geri dönebilir.

Keşke;

-Boyama kitabının Antalya’nın daha çok zenginliğinin yer alacağı şekilde genişletilerek tüm anaokullarında çocuklara dağıtılması sağlanabilse.

-EXPO 2016 Çiçek ve Çocuk teması ile bir başka boyuta taşınıp Antalya faunasının da bu kapsama alınması ve buna uygun boyama ve hikaye kitabı oluşturulabilse.

-Teknolojinin gelişmesine paralele olarak hazırlanacak Antalya Boyama Kitabı Apple ve Android uygulamaları ile dünya’nın dört bir yanındaki çocuklara ulaşabilse.

Boyama kitapları ve hikaye kitaplarının çocukların gelişimini olumlu yönde etkilediği ve zeka gelişimi için yararlı olduğu uzman psikologlar tarafından onaylandığını hepimiz biliyoruz. Boyama kitapları ile uzmanlar çocuğun gelişimine başlıca etkisini şöyle sıralarlar;

– Bedensel önemi var. Çocuğun kas gelişimini, özellikle ince kas becerilerini geliştiren bir yönü var.

– Çocuğun yaratıcılığını ve el becerilerini geliştirir.

– Bu gelişimi sağlarken biriken enerisini sağlama yönüyle de günlük yaşamdaki gerilimden kurtulmasını sağlar.

– Duygusal boşalımını da sağlar. İyi edicilik niteliği var. O gerginliğin boşalımı, günlük stresin atımı, kendini ifade etmesini de sağlar.

-Boyama yaparken kalemi kullanışından veya boyamayı nasıl yaptığından çocuğun kişiliğiyle ve duygusal dünyasıyla ilgili ipuçları elde edilebilir. İyi bir gözlem yapan anne baba için bu davranışlar iyi bir veri olabilir.

-Eğitici değeri var. Biçim, boyut, renk kavramlarının yerleşmesi, gelişimini sağlar. Çocuğun düşünce dünyasını, bilişsel gelişimini de olumlu yönde etkiler.

-Üç boyutlu düşünme yeteneğini kazandırır.

-Boyama işlemi, bir öğretmen ya da aileden bir büyükle yapılıyorsa, ortak bir iş yapma duygusunu geliştirir.

Bu etkilere bir de “yaşadıkları şehrin farkına varılmasını sağlamak” eklenebilir…

Dünya’nın bir çok şehrinin kendine ait boyama kitabı mevcuttur.

4 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir