Denizler Çöplüğümüz Değil! Seyirci Kalma

TURMEPA – Deniz Temiz Derneği, 26 Mayıs Cumartesi günü 09.30 – 11.30 saatleri arasında Konyaaltı Sahili’nde kıyı temizliği yapacak. ‘Seyirci Kalma’ sloganıyla, 21 Akdeniz ülkesinde eş zamanlı düzenlenecek etkinlik, Konyaaltı Beach Park 1 No’lu plajda gerçekleştirilecek. Etkinliğine katılacakların beyaz tişört giymeleri istendi.

Türkiye, bu yıl da Akdeniz ülkeleri ile birlikte temiz denizler için harekete geçiyor. “Akdeniz’i Temiz Tutalım: Clean Up The Med” kampanyası kapsamında ülkemiz dahil Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerde çevre odaklı sivil toplum örgütlerinin desteğiyle kıyılar eşzamanlı temizleniyor.

Akdeniz’deki deniz kirliliğini gündeme taşıyarak, kirliliğe neden olan faktörlere dikkat çekmeyi amaçlayan projenin Türkiye ayağını, DenizTemiz Derneği (TURMEPA) üstleniyor. Deniz kirliliği ile mücadele eden ve denizlerimizi yaşatmak için örnek projeler geliştiren TURMEPA, mayıs ayı boyunca Türkiye’nin farklı kıyılarında temizlik etkinlikleri gerçekleştiriyor. Bu yıl İstanbul, Antalya, Çanakkale, İzmir, Kırklareli, Didim, Bodrum, Fethiye ve Marmaris kıyılarına uzanan TURMEPA, etkinliğin Antalya etabını, 26 Mayıs Cumartesi günü saat 09.30’dan itibaren Konyaaltı Beach Park 1 No’lu Plajda gerçekleştirecek. Toplanan atıklar TURMEPA tarafından kayıt altına alındıktan sonra Konyaaltı Belediyesi’ne teslim edilecek.

1995’te İtalya’da Doğdu
Akdeniz’i Temiz tutalım Projesi, 1995 yılından beri İtalyan Çevre Koruma Örgütü Legambiente öncülüğünde, tüm Akdeniz ülkelerindeki çevre STK’larının desteğiyle her yıl düzenleniyor. Tüm ülkelerde aynı isimle, aynı tarihlerde gerçekleştirilen projenin amacı, Akdeniz’deki deniz kirliliğini gündeme taşımak, kirliliğe neden olan faktörlerin azaltılması ve engellenmesi için kamuoyu oluşturarak, deniz kirliliği hakkında farkındalık yaratmak.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir