Dijital Antalyalılar-2014

Sosyal medya 2014 yılında da yükselişine devam etti. Uzmanlarının arttığı, eğitim programlarının çoğaldığı, toplumsal iletişime ihtiyaç duyan herkesin en önemli aracı haline geldi. Bu yıl da toplumsal olaylarda gerek siyasetçiler gerekse vatandaşlar sosyal medya üzerinden haberleşti, mesajlaştı, zaman zaman tartıştı. Dünyanın dört bir yanından insanlar twittar’da açılan hastag’lerde buluştu. Sosyal medyanın doğruda kullanılsa, yanlışta kullanılsa ne büyük bir güç olduğu bir kez daha görüldü.

Önümüzdeki genel seçimlerde sosyal medyanın daha da etkin kullanılacağını düşünüyoruz.

Bir kent blogu olarak, sosyal medyadan çok yararlanıyoruz, çok şey öğreniyoruz. Bugüne kadar hep Antalya için doğru bildiklerimizi, okuyup araştırırken altını çizdiklerimizi, gezerken keşfettiklerimizi paylaştık. Bundan sonrada paylaşmaya devam edeceğiz.

Her sene takipçilerimizin önerileriyle hazırladığımız ve büyük ilgi çeken Dijital Antalyalılar listemiz için bu yıl da öneri yağdı.

Dijital Antalyalılar yazısı hazırlamaktaki amacımız asla insanları yarıştırmak, çeşitli dereceler vermek, ödüllendirmek yada eleştirmek değil.

Amacımız; önceliği Antalya olan, bu doğrultuda sosyal medyayı etkili kullanan, kent için beğendiğini de, eleştirisini de söylemekten çekinmeyen, tartışma etiğine uyan, gezen, yazan, paylaşan ve bunu yaparken de öne çıkan isimleri hem kamuoyuna tanıtmak, hem de iletişim kurmaya özendirici olmak. Biz bu sayede her yıl bir çok yeni takip edilecek isimlere ulaşıyor, onları tanıyoruz.

Dijital Antalyalılar listemizi oluştururken; listemizde yer alan isimlerin takipçi sayılarını, RT sayılarını dikkate almıyoruz.

Gördük ki bazı “büyük reklam ajanslarının”, bazı “büyük işadamlarına” bir haftada 20 bin takipçi eklediğini… Aynı hesabın 2 yılda üstüne 2 bin takipçi ekleyemediğini…

Ancak gördük ki; 100-200 takipçisi olan ama Antalya ile ilgili paylaşımlarını keyifle ve ilgiyle takip ettiğimiz, gözlemlerine önerilerine değer verdiğimiz kullanıcıların da olduğu…

Yine gördük ki; listemiz için önerilen bir kullanıcı için 2 dakika içinde 100’ün üstünde farklı kullanıcıdan aynı kelimelerle 100’ün üstünde aynı mesajın gelebildiği…

Bu nedenle takipçi sayıları, RT sayıları, öneri sayıları bizim için pek bir anlam ifade etmiyor. Niceliksel değil, niteliksel değerlendirmeye önem veriyoruz. Yıl içinde Twitter’ı takip ederken gördüğümüz hesapları biriktiriyoruz. Mutlaka bilmediğimiz, bizim tanımadığımız kullanıcılar da olduğunu biliyor ve bunun için de takipçilerimize sorarak onların önerilerini de değerlendiriyoruz.

Üç yıl önce başladığımız “Dijital Antalyalılar” listemize olan ilgi her yıl artıyor. Bu ilgi bizi hem sevindiriyor hem de açıkçası şaşırtıyor. Önümüzdeki yıl Dijital Antalyalılar için farklı bir konsepte geçeceğiz. Bunun için de yine Dijital Antalyalıların desteğini alacağız

Gelelim “Dijital Antalyalılar 2014” listemize;

Antalya Piyano Festivali, Altın Portakal Film Festivali ve “Fener Caddesi Antalya”  geçtiğimiz yılın etkili organizasyon kullanıcıları iken ne yazık ki bu yıl aynı etkiyi gösteremediler.

Üyesi olduğumuz, toplantısına katıldığımız Anttwitdaşlar’da bu yıl vites küçülttü. En kısa zamanda eski enerjisi ile devam edeceğini ümit ediyoruz.

Gözler 2014’de Haşmet Öyken’in penceresini aradı. Umarız 2015’de de aramaya devam etmeyiz…

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve AKP il Başkanı Mustafa Köse twittarı etkili kullanma konusunda hayli yol kat etti. Siyasetçiler arasında CHP’li Figen Çalıkuşu, AKP Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ön plana çıkarken, Yıldıray Sapan ve Menderes Türel polemikleri zaman zaman seviyeyi düşürdü.

Antalya’da Twitter’ı en etkin kullanan Vali Ahmet Altıparmak sonra göreve gelen Vali Sebahattin Öztürk Antalya’da bir twitter hesabı açtı, ancak bir twit atıp gitti. Şuan ki Valimiz Muammer Türker’in ise henüz twitlerini görmedik.

Akdeniz Tv’de yayınlanan Net Yanıt programı da sosyal medya ile entegreyi programlarında başarılı şekilde gerçekleştirmeye devam ediyor.

Ankara’da ikamet edip, çalışıp Antalya’yı yaşayan Tunahan Baykara ile eşsiz Antalya fotoğraflarını ilgi ile takip ettiğimiz Nizamettin Özmen, Baki Karaçay ve İsmail Karayün’de  paylaşımlarıyla dikkat çektiler.

Bu yıl SİAD’ların performanslarında bayağı bir düşüş gözlemledik. Bunu da geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlere bağlıyoruz.

İşte “Dijital Antalyalılar” listemiz;

En Etkili Bürokrat
Mehmet Aktekin, Tuncay Engin, Alaattin Özyürek,  Adem Bilgin, Selami Gülay, Ömer Durna

Twitter’ı En Sık kullanan Dijital Antalyalı
Mevlüt Yeni

En Etkili Sosyal Ağ Kullanan
Hüsamettin Oğuz

Odağından Antalya’yı Ayırmadan Yazan
Nizamettin Şen, Mevlüt Yeni, Nevzat Çevik, Hasan Subaşı

En Etkili Siyasetçi
Hasan Subaşı, Mustafa Köse, Mustafa Akaydın, Hakan Tütüncü, Muhittin Böcek, Menderes Türel, Yaşar Tabur, Gökçen Enç, Mevlüt Çavuşoğlu, Osman Güngör, Hasan Bozdemir, Osman Ali Eciş

En Etkili STK
TEAM-Ali Yılmaz, EXPO Gönüllüleri, Kepez Kızılay, ANSİAD

En Etkili Akademisyen
Muharrem Kılıç, Orhan Özçatalbaş, Mustafa Zihni Tunca, Nevzat Çevik, Bilal Arık

En Etkili Doktor
Alper Demirbaş, İbrahim Demir

En Etkili Resmi Kurum
Antalya Valiliği, ATSO, Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi

En Bilgilendirici Kullanıcılar
Nevzat Çevik, Antalya Festival, Keşif Ekibi, Nizamettin Şen

En sportif Kullanıcılar
Antalyaspor1966, 07harfli, Kuheylan, Kenan Kemaneler, Sadece Antalyaspor, Himmet Göksu, Özgür Önder, Emre Oğuz Baycın, Tansu Duran, Okan Uyar,  Ülkü Deniz Ismık, Aran Mehmet Yanar

En Etkili kullanan Haberci
İbrahim Yılmaz (Bizim İbrahim)

En Sıkı Gözlemciler
Orhan Çakmur, Doğan Balakan, Ali Aktaş, Tekebeyi,

En Etkili Gazeteciler
Mevlüt Yeni, Salih Uçar, Ayla Çekiç, Cevat Alp, Ali Buldu, Haşmet Öyken, Bünyamin Tokmak, Tuncer Çetinkaya, Ali Tongülüs, Umut Özen, Şifa Çiçek,  Songül Başkaya, Erdoğan Kahya, İdris Taş, Hidayet Gültekin, Murat Seyirci, Osman Gülesir, Mahmet Ali Dim, Cenk Özel, Pelin Gel, Mehmet Büyükarı, Mehmet Talay, Alanya gündemi ile Alper Kutay, Kemer Gündemi ile Saffet Yenigün, Halil Öncü

En Etkili TV- TV Programı – Radyo Kanalı
VTV Haber, Net Yanıt, Radyo Martı- Ersin Bekler

En Etkili Spor Basını
Murat Özgen, Koray Geçgel, İhsan Coşkun, İbrahim Okumamış

Antalya Dışında Yaşayan “Antalya Dostu” Gazeteciler
Vedat Özkeleş, Mustafa Abadan, İrfan Değirmenci, Fatih Portakal, Osman Altınışık, , Şenol Göka, Handan Sema Ceylan, Rıza Özel, İsmail Küçükkaya

En Etkili Turizmci
Cengiz Haydar Barut, Özer Saraçoğlu, Yeliz Gül Ege, Tolga Cömertoğlu, Recep Yavuz, Tayyar Gül, Erkut Özen

En Etkili İşadamı-İşkadını
Hüseyin Acarlıoğlu, Ali Çandır, İbrahim Yıldırım, Gültekin Gencer,  Mehmet Semih Söylemez, Çetin Osman Budak, Işık Yargın, Ayla Çekiç

En Etkili Kullanan Reklamcılar
Necdet Alkandemir, Özkan Ekin, Cihan İşbaşı

En Etkili Kullanan Yerel Basın
Sabah Akdeniz, Ekspres, Serik Haber, Net Gazete, Antalya Burada, Gündem Antalya, Bizim Antalya

En Etkili Gastronomi
Antalyalezzet, Kitchenette Antalya, Dükkan Burger,  Sushico Antalya, The House Cafe Antalya

En Etkili Genç Kullanıcılar
Agah Baş Değirmen, Feyza Özmen

En Etkili Kente Dair Öneri Sunanlar
Özer Saraçoğlu, Erdem Tonguç, Hande Canlıkan, Emir Hepoğlu, Mekan Avcısı,

En Etkili Kullanan Kent Sakinleri
Banu Tonguç, Hilmi Karagöz, Osman Öz, Bekir Kıvrım, Banu Çavuşoğlu, Teke Beyi, Mustafa Ağı, Salim Özdemir, Ömer Faruk Sönmez, Zafer Bakır, Bilal Sinan Başaran, Ahmet Ünal, Adnan Başkan, Emin Bal, Bilal Sinan Basaran, Tayyar Dördın, Özlem Akgüç, Metin Doğan, Ali Yılmaz, Fecri Düzenli, Mustafa Gönül,  Uğur Koçar, Ersan Göbelek,  Yalçın Düzparmak, Tolga Tüzün, Bahadır Dalmaz, Arzum Taşkın, Erdem Tonguç, Seval Yasak, Kürşat Yeşilkaya, Orhan Talip Sütçü, Serik Gerçekleri, Mobil Muhabir, Emre Önen, Aylin Ayaz Yılmaz, Çağatay Özkan, Mehmet Avcı, , Uğur Karayılmaz, 07_Antalya_07, OnurT, Burak Öztürk, Murat Şimşek, Murat Zengin, Ali Ulvi Büyüknohutçu, Başkan 34, Mert Demirsöz, Mehmet Ali Görmez, Celal Onur Öner, Andaç Ayaz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir