Dijital Antalyalılar

Antalya sosyal medyada Türkiye’nin en hareketli kentlerinden biri. Zira geçen yıl twitter’da belkide dünyanın ilk twitter kent platformu olan “anttwitdaslar” grubu kuruldu. Twitter üzerinden kent sorunları dile getirildi, çözüm önerileri yerel yöneticilere iletildi. Facebook’da onlarca grup var. Instagram, linked, pinterest, foursquare kullanan Antalyalıların sayısı her geçen gün artıyor.

Antalya’da yerel yöneticiler artık en etkili iletişim aracı olarak sosyal medyayı yani twitter ve facebook’u kullanıyor. Medya mensupları, akademisyenler, politikacılar, bürokratlar fikirlerini, görüşlerini günün her saati tanıdıkları ya da tanımadıkları kişilerle paylaşıyorlar.

Buna karşın bu mecrayı ciddiye almayan bir kesim hala mevcut. Twitter ve facebook kullanıp kullanmama konusunda tereddüt içinde.

Artık geleneksel hale gelen “Antalya’nın twitter manzarası” başlığıyla yayınladığımız iki yazımızda da Antalya’da sosyal medyanın bir fotoğrafını çekmiştik. Olumlu olumsuz çok sayıda tepki aldık. Ama takipçilerimizden çok az öneri gelmiş ve ağırlı olarak kendi görüşlerimize yer vermiştik.

Bu kez Antalya’da internet dünyasının en popüler isimlerini bir anlamda digital dünyanın “en”lerini seçmek istedik.

Twitter’daki takipçilerimize “Digital Antalyalılar”ı sorduk ve önerilerini paylaşmalarını istedik. İtiraf edelim bu kadar büyük bir ilgi beklemiyorduk. 32 farklı kullanıcı 51 twitter mesajı ile 93 farklı isim önerdi. Bunun üzerine önerileri çeşitli kategorilere ayırdık.

Antalya’da hemen herkesin üzerinde hemfikir olduğu isimler var. Bunların başında Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak geliyor. Sayın Altıparmak, ünvanında Vali olduğunu yazmasa da ilgiyle takip ediliyor. Gerek kentsel konuklarda, gerekse edebiyattan spora farklı alanlarda twitleriyle ve fotoğraflarıyla beğeni topluyor. Başka bir kentte bir Vali’nin twitter’da bu kadar etkin olduğunu düşünmüyoruz. En son İstanbul’da okulların tatil edilmesi ile ilgili İstanbulluların oluşturdukları hastag ve İstanbul valisinin 00:50’de okulları tatil edildiğinin duyurduğu twit mesajı  bizim için iyi bir örnek oldu.

fullantalya’ya gelen “Dijital Antalyalılar” önerileri arasında; Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, AKP İl Başkanı Mustafa Köse, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni, Arkeolog Nevzat Çevik, ATAV Başkanı Nizamettin Şen, Avukat Ali Aktaş, Akademisyen Orhan Özçatalbaş, Dr. Zihni Tunca, Gazeteci Ali Buldu ve İbrahim Yılmaz, Turizmci Özer Saraçoğlu, Antalyaspor1966 en çok önerilen isimler olarak ön plana çıktı.

Haşmet Öyken’in “Penceremden” başlıklı twit köşesi Antalya’nın twitter markası olma yolunda önemli bir yol katetti. Yine Nizamettin Özmen’in fotoğraf galerileri ilgiyle takip ediliyor.

Yeni Emniyet Müdürümüz Mustafa Sağlam Antalya’ya gelmeden yazdığı twitter mesajları ile ilgi çekmişti ancak Antalya’da göreve başladıktan sonra  biraz ara verdi.

Siyasiler içinde ön plana çıkan Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse oldu. Köse milletvekillerini de geride bıraktı. Bu arada AK Parti haricinde hiçbir siyasi parti’nin sesi twitter’dan hala duyulmuyor.

Yine Antalya ve Akdeniz Üniversitelerinin rektörleri de henüz bu mecraya adım atmadılar. Turizm örgütlerinin de henüz yer almadıklarını söylemek yanlış olmaz.

Bu arada Antalya’daki blog sayısının artması bizi mutlu ediyor. Antalya’yı İngilizce olarak dünya’ya tanıtan AntalyaLiving, AntalyaCityBlog ve Ellen Rabiner’de listemizde yer alıyorlar.

Unuttuklarımız varsa affola.

İşte “Dijital Antalyalılar” listemiz;

En Etkili Kent Yöneticisi
Vali Ahmet Altıparmak

En Etkili Bürokrat
Mehmet Aktekin, Tuncay Engin, Alaattin Özyürek, Hidayet Mat, Akif Aktuğ

Twitter’ı En Sık kullanan Dijital Antalyalı
Mevlüt Yeni

En Etkili Sosyal Ağ Kullanan
Hüsamettin Oğuz

Odağından Antalya’yı Ayırmadan Yazan
Nizamettin Şen, Mevlüt Yeni

En Etkili Belediye
Büyükşehir Belediyesi

En Etkili Siyasetçi
Hasan Subaşı, Mustafa Köse, Ali Aktaş, Mustafa Akaydın, Hakan Tütüncü, Menderes Türel, Yaşar Tabur, Devrim Kök, Gökçen Enç, Mevlüt Çavuşoğlu

En Etkili STK
DÖSİAD – Hande Canlıkan, ANTİAD-Alaattin Özuzun, AGC-Mediha Düden, BAGEV- Gülşen Aras

En Etkili Akademisyen
Muharrem Kılıç, Orhan Özçatalbaş, Mustafa Zihni Tunca, Nevzat Çevik

En Etkili Doktor
Alper Demirbaş, İbrahim Demir

En Etkili Resmi Kurum
Antalya Valiliği

En Bilgilendirici Kullanıcılar
Nevzat Çevik, antalyafestival, newsfromantalya, @kesifekibi07, Nizamettin Şen

En sportif Kullanıcılar
Antalyaspor1966, 07harfli, Kuheylan, Kenan Kemaneler, Sadece Antalyaspor, Himmet Göksu

En Etkili kullanan Haberci
İbrahim Yılmaz (Bizim İbrahim)

En Sıkı Gözlemciler
Orhan Çakmur, Doğan Balakan, Ali Aktaş, Bünyamin Tokmak

En Etkili Gazeteciler
Mevlüt Yeni, Salih Uçar, Cevat Alp, Ali Buldu, Haşmet Öyken, Bünyamin Tokmak, Tuncer Çetinkaya, Ali Tongülüs, Umut Özen, Şifa Çiçek, Haluk Üncel, Songül Başkaya, Erdoğan Kahya, İdris Taş, Hidayet Gültekin, Murat Seyirci, Ersin Aydın, Nizamettin Özmen, Sabriye Çay

En Etkili TV-Radyo Kanalı
VTV Haber, Radyo Martı- Ersin Bekler

En Etkili Spor Basını
Murat Özgen, Koray Geçgel, İhsan Coşkun, İbrahim Okumamış,

Antalya Dışında Yaşayan “Antalya Dostu” Gazeteciler
Vedat Özkeleş, Mustafa Abadan, İrfan Değirmenci, Fatih Portakal, Masal Bekçisi-Jan Paçal, Erol Candabak, Osman Altınışık, Yusuf Özkan, Şenol Göka

En Etkili Turizmci
Özer Saraçoğlu, Yeliz Gül Ege, Tolga Cömertoğlu, Recep Yavuz

En Etkili İşadamı
Ali Çandır, İbrahim Yıldırım, Gültekin Gencer,  Mehmet Semih Söylemez (Duygusal Sermaye)

En Etkili Kullanan Reklamcılar
Ayla Çekiç, Necdet Alkandemir, Özkan Ekin

En Etkili Kullanan Yerel Basın
Sabah Akdeniz, Ekspres, Serik Haber

En Etkili Gastronomi
Antalyalezzet, Kitchenette Antalya, Dükkan Burger,  Sushico Antalya, The House Cafe Antalya

En Etkili Genç Kullanıcılar
Agah Baş Değirmen, Feyza Özmen

En Etkili Eğlence Hayatı Kullanıcıları
Erkan Güleryüz

En Etkili Kullanan Kent Sakinleri
Hilmi Karagöz, Osman Öz, Bekir Kıvrım, Banu Çavuşoğlu, Teke Beyi, Mustafa Ağı, Salim Özdemir, Ömer Faruk Sönmez, Zafer Bakır, Bilal Sinan Başaran, Ahmet Ünal, Adnan Başkan, Emin Bal, Bilal Sinan Basaran, Mehmet Ali Dim, Tayyar Dördın, Özlem Akgüç, Metin Doğan, Ali Yılmaz, Atay Uslu, Hİmmet Göksu, Ümmü Hazel Gönül, Fecri Düzenli, Mustafa Gönül,  Uğur Koçar, Ersan Göbelek,  Yalçın Düzparmak, Tolga Tüzün, Bahadır Dalmaz, Arzum Taşkın, Mehmet Dükkancı,  Erdem Tonguç, Seval Yasak, Kürşat Yeşilkaya…


4 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir