#direngeziparki Antalya Manzaraları – 1

İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı’nı daha düne kadar kaç kişi tanıyordu. Kendine çevreci diyen kaç Antalyalı biliyordu Gezi’yi. İtiraf edelim bir çoğumuzun böyle bir parktan haberi bile yoktu.

Sosyal medyada hızla yayılan eylem bir anda “Gezi Baharı”na dönüştü.

Taksim Gezi Parkı için başlatılan ve tüm yurdu hatta dünyayı saran eylem, aslında sadece Gezi için değil, ülkemizdeki tüm parkların kurtuluşu anlamına geliyor.

Sahi kaçımız yanı başımızdaki parklardan haberdarız. Karaalioğlu Parkı’nın adı neden Karaalioğlu mesela bilen var mı?

Yanı başımızdaki Alakır Vadisi’nde elektrik santrali için doğa katledildi.

Bölgede onlarca taş ocağı, dağları ve ormanları yok ediyor. Arabayla yanlarından geçerken “yazık” diyerek hayıflanmaktan başka bir şey yapıyor muyuz. Hayır.

Dokuma Fabrikası Alanı bir kaç yıl önce AVM yapılacak, yüzlerce ağaç kesilecekti. Yargı durdurmasa bugün bir çoğumuz oradan alışveriş yapıyor olacaktık.

Dünyanın en güzel manzarasına sahip Atatürk Parkı’nda yüzlerce ağaç kesilip yerine şık restoranlar kafeler yapılırken kaçımız itiraz ettik.

Belek’te yüzbinlerce ağaç kesilip yerine golf alanları ve turistik oteller yapılmadı mı? Ne çabuk unuttuk.

Gezi Parkı eylemlerinin bir milat olduğunu düşünüyoruz.

Bundan sonra Antalya’da dahası Türkiye’de tek bir ağaç sökmeye yeltenen belediye’nin, bürokratın,  iki kere düşünmesi gerekecek. Öyle kafalarına göre imar plan tadilatlarıyla parkları ve spor alanlarını “ticari” alana çeviremeyecekler.

Zaten olması gereken de bu değil mi.

Kent yöneticilerinin, kent için atılacak her adımda, kent sakinlerinin görüşüne başvurmaları gerekmez mi?

Gezi eylemleri bir süre sonra sonlanacak. Önemli olan ister bir ağaç olsun ister bir orman, kentin ortak değerlerine karşı oluşan bu toplumsal bilincin sürdürülebilmesi.

Günlerdir Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan binlerce Antalyalı, Meydan’a ve kente hiç alışık olmadığı manzaralar yaşatıyorlar. Şarkılar söyleniyor, omuz omuza halaylar çekiliyor, uzun eşek oynanıyor, hatta liseliler ders çalışıyor. Hepsi zeka ürünü esprili pankartlarla politikacılara mesajlar gönderiliyor. Umarız ilgili kişilere ulaşıyordur.

Şiddete başvurmadan, yakıp yıkmadan, küfretmeden Gezi’yle beraber tüm parklarımıza sahip çıkan herkese teşekkür ederiz.

Biz de zaman zaman Cumhuriyet Meydanı’nı dolaşıyoruz.

İşte Antalya’daki gezi eylemlerinden gözümüze çarpanlar;

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir