Dragonlar Antalya’da Suya İniyor!


640 km’lik sahil şeridinde, denizi etkin kullanamayan bir şehirde yaşadığımız her fırsatta dile getirilir. Antalya’da deniz 1-2 yelken yarışı haricinde sadece manzara olarak görülüyor… Bu nedenle deniz ile ilgili yapılan ve yapılacak tüm etkinlikleri heyecan ve merakla karşılıyoruz…

Antalya için yeni bir etkinlik olan Dragon Yarışları 5-6 Kasım’da Antalya Büyük Liman’da gerçekleştirilecek. Büyük Liman davul sesleri ile çınlayacak. Türkiye’nin önemli kurumları kendi bünyelerinde oluşturdukları takımlarla yarış boyunca zorlu biçimde kürek çekecekler. Antalya’dan katılan kurum olacak mı onu da merakla bekleyip göreceğiz.

Daha önce İstanbul, Eskişehir, Mersin, Bursa, Ankara ve Adana gibi denizi olmayan kentlerimizde  de yapılan bu etkinlik umarız Antalya için uzun soluklu bir etkinlik olur.

Dragon Yarışları ne diye merak edecek olursak;

Dünyada gittikçe yaygınlaşan ve 2008 yılından beri Türkiye’de de düzenlenen Dragon Festivali, kurumlar arasında gerçekleştirilen en geniş katılımlı sportif etkinlik olarak dikkat çekiyor.

Bu yarış Türkiye’da sadece kurumlar arasında düzenleniyor. İstanbul merkezli büyük kurumların çoğu dragon ekiplerine sahip. Hatta bazı kurumların dragon takımlarının blogları bile mevcut…

Dragon bot takımı 16 kürekçi, 1 davulcu olmak üzere toplamda 17 kişiden oluşur. Yarışacak 17 kişinin en az dördü kadın veya erkek olmak zorundadır. Her takımın 5 yedek yarışmacı bulundurma hakkı vardır. Takımlar için kilo, boy ve yaş farkı önemli değildir. Önemli olan takımın senkron içerisinde kürek çekmesidir.

Dragon takımlarının kurumlara sağladıkları faydaları ise web sitelerinde şöyle sıralamışlar:

Kurumsal faydaları;
Senkron ve tekniğin en önemli faktör olduğu bu sporda yalnızca mükemmel beraberlik takımı başarıya götürür. Bu nedenle kurumsal olarak en büyük faydası çalışanlar arası koordinasyonu en üst düzeye çıkarmaktır. Dragon Festivali bunu sağlama yolunda en çağdaş alternatiflerden biridir.

İnsan Kaynakları Açısından;
Takım ruhunun önemi
Kurum yöneticileri için alternatif rekabet ortamında ekibin davranışını gözlemleme şansı
Bir takımda kurumun en üst düzey yöneticisinden, en alt kademedeki çalışanına kadar herkesin kurum içerisindeki birimler arasında yakınlık kurma şansı

Pazarlama ve Halkla İlişkiler Açısından;
Yazılı ve görsel medyanın yoğun ilgi gösterdiği festivalde kurumlar bu şansı kullanarak halkla ilişkiler ve PR çalışmalarına katkı sağlayabilir.
Kurumlar kendilerine ayrılacak 3×3 metrelik gölgelik çadır ve dinlenme alanında bayrak, flama ve benzeri görsellerini istedikleri şekilde kullanabilirler.
Yarışlar sırasında kurumların teknelerinde organizasyon tarafından yaptırılacak flamalar bulunur ve festival alanındaki backboard, sahne etrafı giydirmeleri gibi baskılı alanlarda kurumların logoları bulunur.
Festival alanında kurumlar tanıtıcı ve promosyonel doküman ve ürünlerini dağıtmakta serbesttirler.

Sponsorluk;
Dünyada birçok gelişmiş ülkede kurumsal şirketlerin, motivasyon ve takım çalışması açısından tercih ettiği Dragon Festivali aynı zamanda bir pazarlama aktivitesi olarak ön plana çıkmaktadır. Kurum çalışanı ve aynı zamanda tüketici olan binlerce insanın bir araya geldiği bir platform olan Dragon Festivali, ürünlerini tanıtmak ve markalarını ön plana çıkartmak isteyen firmalar için çok önemli bir mecra haline geldi.

Dragon Festivali; konumu, içeriği ve geniş katılımcı kitlesiyle birçok sponsorluk fikrini içinde bulundurur. Markalara; dragon teknelerinin üstü, Haliç’in üzerine kurulacak parkurdaki dubalar, karada oynanan çeşitli yarışmalar, belediyenin desteklediği köprüler üzerindeki bayraklar, yeşil alana kurulacak stantlar gibi birçok farklı sponsorluk alanı sunar. Ana sponsor, co-sponsor veya ödül sponsorlukları ile ilgili olarak festival ofisinden bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Sorumluluk;
Sosyal sorumluluk; tüm dünyada düzenlenen Dragon Festivallerinin ana gündemlerinden biridir. 2008 yılından beri Türkiye’de düzenlenen, Uluslararası Dragon Bot Federasyonu takviminde yer alan Dragon Festivali de her yıl farklı şirketlerin üstlendiği, çeşitli sosyal sorumluluk projelerine ev sahipliği yapmaktadır. Festival, firmanızın sosyal sorumluluk projesini ön plana çıkarmak için önemli bir platformdur.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir