Elleriniz kırılsın… Düden’e zehir akıtmışlar!

Antalya’nın cennet köşelerinden Düden Şelalesi’nden günlerdir gelen kokunun ve binlerce balığın ölümüne neden olan kirliliğin sebebi anlaşıldı. Antalya Valiliği’nden yapılan açılamada, yapılan incelemeler sonucu Düden Çayı’nda görülen kirlilik ve kötü kokuya 4 atık geri kazanım tesisinin yıkama sularını yeraltı suyuna karıştırmasının neden olduğu bildirildi.

Olay Antalya kamuoyunda infial yaratırken, sosyal medya üzerinden atılan yüzlerce mesajda, söz konusu şirketlerin isimlerinin kamuoyuna açıklanması istendi.

Antalya Valiliği’nin konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle;
“Görsel ve yazılı medyada yer alan İlimiz Kepez İlçesinde bulunan Düden Çayından kaynaklı koku ve köpük kirliliğinin üzerine Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda Devlet Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ASAT Genel Müdürlüğü ve Kepez Belediye Başkanlığı ile yapılan çalışma doğrultusunda; 13.01.2021 tarihinde Düden Çayından su numunesi alınmış ve analizi yapılmak üzere akredite laboratuvara bırakılmıştır. 15.01.2021 tarihinde de kirlilik görülen düden çayı ve civarlarında 5 adet atık geri kazanım tesisinde denetim gerçekleştirilmiş olup denetlenen tesislerden 4 tanesinin yıkama sularını yaklaşık 70-80 metre derinlikte yeraltı suyuna verdiği tespit edilerek idari para cezası uygulanmış ve söz konusu deşarj noktalarının körlenmesi sağlanmıştır. Ayrıca İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce Düden Çayı Düden Şelalesi mevkiinde su kirliliğinin ve balık ölümlerinin nedeninin tespiti için sudan ve balıklardan numuneler alınarak incelenmek üzere laboratuvarlara gönderilmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir