Dünyaca ünlü Ceneviz Koyu’nda kaçak yapılaşma!

Ceneviz Koyu mavi tur yapan teknelerin en sık uğrak yerlerinden biri. Turkuvaz rengi suyu ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Karadan ulaşım çok zor.

Bir uyanık koyun en güzel yerine derme çatma yapılarla sözde bir tesis kurmuş. Aklınca teknelerle gelen konuklara hizmet verecek. Tekne sahipleri denetimsizlikten şikayetçi. Çünkü kaçak kondunun atıkları koyu da kirletiyor.

Antalya’ya yaklaşık 91 km. mesafede yer alan Ceneviz Koyu, Olympos ile Adrasan arasında dik bir yamacın altında konumlanıyor. Musa Dağı’nın eteklerinde açık denize bakan koya, sadece teknelerle ulaşım sağlanıyor. Beydağları Sahil Milli Parkı sınırları içerisinde ve birinci derece doğal sit alanı olan koy, karadan ulaşım imkanı olmaması sebebiyle, halen bakirliğini yitirmemiş bir doğa harikası. Ceneviz Koyu, yamacındaki kale kalıntısından dolayı Porto Ceneviz Koyu olarak da adlandırılıyor. Cenevizlilerin deniz ticaretinde söz sahibi oldukları yıllarda, birçok bölgede ticaret kolonileri kurup, kıyılarda kaleler inşa ettikleri veya eski kale kalıntılarını onararak kullandıkları biliniyor. Tur teknelerinin genellikle öğle yemeği için demir attığı ve misafirlerini sahiline çıkardığı koyun iç kesimlerindeki siyah renkli toprağın, cilde iyi geldiği ve kan dolaşımını hızlandırdığı söyleniyor. Bu yüzden turistler, toprağı denizde sulandırarak vücutlarına ve yüzlerine sürüyor. Akvaryum berraklığındaki turkuaz rengi suları ile nefes kesici güzellikte bir sahile sahip olan koy, geceleri bambaşka bir atmosfere bürünüyor. Çevresinde neredeyse hiç doğal ışık kaynağı bulunmayan koyda hava karardığında, gürültü ve karmaşadan uzakta, sadece doğanın sesini duyarak, ışıl ışıl parlayan yıldızları izleyebilirsiniz. (antalya.com.tr)

**

İnsan görünce üzülüyor.

Ah rant gözün kör olsun.

“Sussan gönül razı değil, söylesen tesiri yok” diyor ya şair bizimkisi de o hesap.

Tarihe bir not düşeyim.

**

Bu konu kimin ilgi alanına girer, hangi kurum sahiplenir bilemiyorum. İçişleri Bakanlığı mı, Kültür ve Turizm Bakanlığı mı, Antalya Valiliği mi, Kemer ya da Kumluca Belediyeleri mi?

**

Önlem alınmaz ise birkaç yıl içinde burası yok olur. Hatta önlem alınmazsa bu kötü örnekten güç alan başka uyanıklar Sazak, Akvaryum gibi diğer koylara da kondurabilir, diğer koylar da işgal edilir.

**

Benden söylemesi.

 

Orhan Çakmur

yazının orijinali için

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir