Dünya’nın En Popüler 100 Şehri Sıralamasında Antalya 12. Sırada Yer Aldı

Euromonitor International’ın 2019 seyahat raporundaki verilerle  400 şehirden veri toplayarak “Top 100 Şehir Destinasyonları” listesini hazırladı. Varış noktalarında 24 saatten daha uzun süre kalan milyonlarca uluslararası yolcuyu kapsayan bu veriler ile oluşturulan dünya’nın en popüler 100 şehir sırlamasında bu yıl İstanbul 10. sırada, Antalya 12. sırada, Muğla ise 84. sırada yer aldı.

Hong Kong, Bangkok ve Londra gibi şehirler yıllardır şehir destinasyonları sıralamasında başı çekerlerken ilk 10’daki şehirler içerisinde İstanbul etkileyici bir sıçrama gerçekleştirerek %37,2 artışla önemli bir kazanım elde etti.

Liste’nin ilk 10 sırasında Amerika’dan sadece New York’un bulunması da dikkat çeken bir ayrıntı oldu. Asya şehirleri lider grubun yarısını oluşturuyor ve ilk 10 şehirden ikisi Çin’de bulunuyor. Hong Kong ilk 100 listesinde başı çekmesine rağmen, siyasi kargaşa, uluslararası ziyaretçilerin 2017’den 2019’a %4,2 oranında belirgin bir şekilde azalmasına neden oldu.

Sıralama Neden Önemli?

Seyahate çıkacaklar için bir güven oluşturan bu sıralamalar dünya kentlerinin tercih edilir olmasında önemli bir gösterge sağlıyor. Pandemi öncesi turizm birçok şehir için en önemli ekonomik sektör olarak kabul ediliyordu. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, Makao, Cancun, Marakeş, ve Las Vegas gibi şehirlerin ekonomilerinin doğrudan turizme aşırı bağımlı durumda olduklarını belirtmektedir. Örneğin 2018 itibariyle, Macau’nun GSYİH’sinin % 50’den fazlası doğrudan turizmden elde edilirken, Cancun’un GSYİH’sinin neredeyse yarısı turistlere dayanıyor.

2019’da 1,5 milyar insan uluslararası seyahat gerçekleştirirken. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 2030 yılında bu sayının 1,8 milyara çıkacağı tahmin ediyor.

Hint ve Japon şehirleri agresif bir şekilde yükseliyorlar.

Listeyi yayınlayan VisualCapitalist sitesindeki değerlendirmede İlk 100’deki beş Japon şehrinin, 2013’ten bu yana toplu olarak 352 sıra yükseldiği, Japonya’nın  COVID-19’u kontrol altına almasındaki başarının önümüzdeki yıllarda listeye daha da güçlü yansıyacağının tahmin edildiği belirtilmiştir.

Hindistan’ın ilk 100’deki yedi şehri , 2017’den 2019’a % 44,6’lık büyük bir ortalama büyüme oranıyla 229 sıra yükselirken bu büyümenin büyük bir kısmının “yaşam tarzı” turizmine bağlı olarak gezginler ile gerçekleştiği değerlendirilmektedir. Delhi yaptığı büyük sıçrama ile ne yazık ki Antalya’yı bir basamak geriletti.

Sağlık ve zindelik turizmi yükselişte olan Hindistan, Euromonitor’un değerlendirmesine göre  yoga inzivaları ve Ayurveda uygulamaları ile kayda değer bir ilgi gördü. 

Gelelim Antalya’ya.

Böyle önemli bir listenin üst sıralarında yer almak Antalya için önemli bir referans kaynağı oluşturmaktadır. Turizmin Pandemi süreci ile en çok etkilenen sektör olduğu düşünülürse bu yıl Antalya’nın listede biraz gerileyeceği öngörülebilir. Ancak sahip olduğumuz zenginliklere ilave olarak sağlık turizmi gibi alternatif turizm alanlarını ön plana çıkarabilirsek listede yerimizi daha da sağlamlaştırabiliriz.

“Bunun için de daha çok tanıtım, daha etkili tanıtım, daha profesyonel tanıtıma ihtiyaç var.”

Not: Yukarıdaki tanıtım cümlesini Vali, Belediye Başkanları, Oda Başkanları, Dernek Başkanları, Vakıf Başkanları, Platform Başkanları, Birlik Başkanları söylüyor…

Görsellerin devamına https://www.visualcapitalist.com/the-100-most-popular-city-destinations/ adresinden erişebilirsiniz.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir