Eğitimin asırlık çınarı Antalya Lisesi

Antalya Lisesi Antalya’nın bilinen ilk eğitim ve öğretim kurumu. 1889 yılında bakkal iki kardeş tarafından iki katlı iki bina halinde ev olarak yaptırılmıştır. Antalya Lisesi’nin temelleri bu iki binanın 1891 yılından sonra eğitim kurumuna çevrilmesiyle başlamıştır. Bu dönemden sonra binalarında çeşitli değişiklikler ve düzenlemeler yapılmasıyla birlikte 1932 yılında bugünkü adını alan Antalya Lisesi, 82 yıldan bu yana eğitimini devam ettiriyor.

82 yıldan bu yana eğitim vermeyi sürdüren Antalya’nın eğitim Çınarı Antalya Lisesi, bugüne kadar yaklaşık 41 bin mezun verdi. Antalya’nın siyaset, sanat, iş dünyası gibi pek çok alanında yetiştirdiği önemli isimleri de yetiştiren Antalya Lisesi, 2005 yılından bu yana da Anadolu Lisesi olarak eğitim hayatını sürdürüyor. Nisan 2008’de de ISO Belgesi Kalite Belgesi alan Antalya Lisesi, bu açıdan da Antalya’da öncü olmuştur.

Antalya’nın kalbi Atatürk Caddesi üzerinde yer alan ve 5 binadan oluşan dev eğitim çınarı, bir üniversite kampüsü büyüklüğünde olan bahçesinde, kendisiyle yaşıt çam ağaçları arasında öğrencilerine temiz bir ortam da sunuyor. Asırlık bir lise olmasından dolayı da okulun içinde bir Cumhuriyet Müzesi de bulunuyor.

Antalya Lisesi bugüne kadar çok sayıda önemli ismin eğitiminde yer aldı. Bu isimlerden bazıları şu şekilde,

Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden olan Ahmet Hamdi Tanpınar, bir Antalya Lisesi mezunudur.

Bir Devlet Sanatçısı olan ve Türk Müziği’ne önemli eserler armağan etmiş olan İsmail Baha Sürelsan, Antalya Lisesi’nin mezun ettiği en önemli ve iz bırakan mezunlarından.

Behlül Dal için Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin fikir babası desek yanlış olmaz. Behlül Dal, belki Antalya Lisesi’nden mezun olmadı ama eğitim hayatının kısa bir süresine Antalya Lisesi’ni yerleştirdi.

Bir dönemlerin pop müziğindeki en önemli isimlerinden olan Atilla Atasoy ve TRT’nin önemli sanatçılarından olan Nusret Ersöz, sanat dünyası içerisinde yer alan diğer Antalya Liseliler…

Antalya Lisesi hukuk dünyasında da yer alan birçok ismi bünyesinde barındırmıştır. Bu isimlerden en önemlisiyse bir dönem Yargıtay Cumhuriyet Eski Başsavcısı olarak da görev yapan Vural Savaş’tır.

2002 yılında Antalya’nın yüreğine kor gibi düşen ateşin sahibidir Binbaşı Cengiz Toytunç. Görev için bulunduğu Filistin’de hain bir kurşun ile Şehit düşen Binbaşımız, Antalya Lisesi’nin belki de gurur tablosunun en üstündeki isimdir.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı ve Rektörü Ramazan Evren, eğitim hayatına Antalya Lisesi’ni ekleyen önemli isimlerden. Bir Rektör olmasının yanı sıra Evren, 1992 yılında kurulan Sakarya Üniversitesi’nin Kurucu Rektörlüğü’nü yaparak ülkemizin en genç Rektörü unvanına da sahip olmuştur.

Antalya Lisesi, Evren dışında da birçok Profesör ve akademisyen yetiştirmiştir.

Siyaset dünyasının da pek çok önemli ismine öğretmenlik yapmıştır Antalya Lisesi… Antalya’nın eski Belediye Başkanlarından da birçoğu Antalya Lisesi eğitimini almıştır…

Antalya Eski Belediye BaşkanlarındanYener Ulusoy, Avni Tolunay, 1980 darbesiyle görevden alınan Selahattin Tonguç veBelediye Başkanlığının yanına doktorluğunu da koyan Bekir Kumbul, Antalya Lisesi mezunudur.

Bugün Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını yapan Mehmet Menderes Tevfik Türel, bir diğer Belediye Başkanı Antalya Liselidir.

Menderes Türel aynı zamanda bir dönem Antalya Ticaret’inin rotasını çizen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanlığı da yapmıştır. Ancak Antalya Lisesi eğitimi alan tek ATSO Başkanı Türel değildir.

Eski ATSO Başkanları’ndan Akay Armağan ve Tunay Altınpınar’da Antalya Liselidir.

1970’li yıllarda Antalya Lisesi’nde görev yapan öğretmenler.

Antalya Liseliler siyasetin Ankara ayağında da okullarını başarıyla temsil etmiştir. Bu isimlerden önde gelenleri ilk TMBB Antalya Temsilcisi olan Rasim Kaplan, Devlet Bakanlığı yapan Nihat Su, Antalya Senatörü Reşat Oğuz, – Emekli Vali ve Antalya Milletvekili Hikmet Baloğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yapan Hüsnü Doğan ve KBB Doktoru ve Siyasetçi Cabir Ertuğ bu isimlerden birkaçı.

Antalya siyasetinin bugüne kadar yetiştirdiği en önemli isimlerden olan ve bir dönem bakanlıkta yapan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya Lisesi’nin en önemli öğrencilerinden biridir.

Antalya Lisesi kentin en güzel yerindedir.

Yavru Vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Dışişleri ve Savunma Bakanlarından Kenan Atakol’da bir Antalya Liselidir.

İzmir kadar olmasa da güzelleriyle meşhur Antalya’nın 1991 Türkiye 2’nci güzeli Elif Ilgaz’a da ev sahipliği yapmıştır Antalya Lisesi.

Ve belki de Antalya’nın en önemli isimlerinden biri olan Antalya’nın ilk Mimarı ve Antalya aşığı şairi Tarık Akıltopu’na eğitiminde bir yol olmuştur asırlık çınar Antalya Lisesi.

Son olarak Türkiye’nin en önemli gazetecilerinden ve önemli olaylara göz olan Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Muhabiri Rıza Özel, bir diğer Antalya Liseli…

Antalya Lisesi ile ilgili önemli bir kaynak: http://www.mimdap.org/?p=113050

7 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir