Ekimde Antalya’da olmak için bir çok nedenimiz var!

Antalya’da yapılacaklar listesi hazırlamayı alışkanlık haline getirmiştik. Bu defa size Antalya’dan keyif almak için güzel nedenler sunacağız. Yaz sıcakları bitti sayılır. Sonbahar Antalya’da gezip dolaşmak için en güzel mevsimlerden biri. Ekim ayı, “bir tatlı huzur almak” için harika bir ay. Antalya’yı yaşamaya hazır mısınız?

Pablo Picasso ve Ara Güler Sergisi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kente armağanı olan Antalya Kültür Sanat, 17 Eylül’den itibaren  Dünyaca ünlü sanatçı Picasso’nun gravür ve seramiklerinden oluşan “Picasso: Kadın ve Boğa” başlıklı sergi ile ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in eşsiz arşivinden seçilen “Işık ve Tarih: Ara Güler’in Gözüyle Antalya” fotoğraflarına evsahipliği yapıyor.

Sıradan bir sergi değil. Pablo Picasso’nun Malaga’daki evinden getirilen orijinal eserler sergileniyor. Ünlü boğa gravürleri Avrupa dışında ilk kez sergileniyor. Sadece Türkiye’de değil, tüm Asya kıtası için büyük bir olay.

28 Şubat 2016’ya kadar Antalya Kültür Sanat’ta açık kalacak sergi 14 yaş altı çocuklar için ücretsiz.

ATSO’nun kent merkezindeki (Kazım Özalp Caddesi – kapalı yol yanı) eski hizmet binası yerine yapılan Antalya Kültür Sanat, Salı’dan Pazar’a her gün 10:00 -18:00 saatleri arasında gezilebiliyor. Perşembeleri ise saat 20:00’ye dek açık tutuluyor. Kaçırmayın.

“Hokkadan Süzülen Harfler”

Selim Türkoğlu’nun “Hokkadan Süzülen Harfler” Hat Sanatı Sergisi 11 Ekim’e kadar Antalya Demirciler İçi Fikret Otyam Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Yatak Odası Diyalogları

Birol Güven’in kaleme aldığı Yatak Odası Diyalogları adlı tiyatro oyunu, 16 Ekim’de Antalya Kültür Merkezi’nde seyirci karşısına çıkıyor. Oyuncular: Levent Ülgen, Goncagül Sunar, Melda Narin, Hasan Erdem.

Birol Güven TV’de anlatamadıklarını yazdı! Türk tipi sitcomların mimarı, bu defa “özelimizi” tiyatroda anlatıyor. İlişkilerdeki komik hallerimizi, gizli kafa içi seslerimizi ve Yatak Odası Diyalogları’nı… Akıcı, keyifli ve komik; biraz da yol gösterici bir oyunla gözler önüne seriyor. Hayatınızdan çok tanıdık örnekler bulabileceğiniz, kahkaha dolu bir 2 saat sizi bekliyor.

Tiyatro Replik’ten “Hüzzam”

Tiyatro Replik; Eraslan Sağlam’ın yönetmenliğini yaptığı, Aslı Arslan Uzun’un oynadığı, Güner Sümer’in tek kişilik oyunu “Hüzzam” ile 5 Ekim’de sezonu açıyor.

Şovmen Atalay Demirci yepyeni gösterisi “Ne Alaka” ile 20 Ekim’de Antalya Kültür Merkezi sahnesinde…

Volkan Konak ve Yıldız Tilbe konserleri

Kuzey’in Oğlu Volkan Konak, 2 Ekim’de besteci ve şarkı sözü yazarı Yıldız Tilbe, 3 Ekim’de Jolly Joker Antalya’da sahne alıyor.

Teoman Konyaaltı Açıkhava’da

Rock müziğin güçlü sesi Teoman, Vodafone FreeZone Festivali kapsamında 17 Ekim saat 19.00’da Konyaaltı Açıkhava’da hayranları ile buluşacak. Bilet olsa da gitsek dediğinizi duyar gibiyiz.

Pasha Dance Theater

Bir aşk ve ölümsüzlük masalı anlatan “PashaDance Theater”, 02 Ekim’de Antalya Kültür Merkezi’nde… Pasha Dance Theater sizleri Anadolu’nun kadim topraklarında “evvel zaman içinde, kalbur saman içinde” diye başlayan, nice badireler atlatan, bazen bahar, bazen kış kokan ölümsüz bir aşk hikâyesine tanıklık etmeye çağırıyor.

45 profesyonel dansçı ve akrobat, ağıtlarını en neşeli melodilerin takip ettiği Balkan danslarından, içten içe kaynayan dalgaların dansı horona, haksızlığa düşman mert zeybeklerin adımlarından, kıvrak nehirlerin sarp dağları şevkle sarmaladığı Kafkasların figürlerine, Doğu’nun sıcacık oryantalinden, Gürcistan’ın sert adımlarına ve gök ile yerin Hak ile halkın arasında gidip gelen semazenlere kısaca paşa ile genç kızın aşkını dansla anlatan bu şiire izleyenleri ortak ediyor.

Otantik halk oyunlarının ve geleneksel dans figürlerinin akrobasi ve modern koreografi ile birleştiği PashaDance Theater; Bulgar, Gürcü ve Kübalı profesyonel dansçı ve akrobatın sergilediği 25 yöreden yaklaşık 2000 göz alıcı kostüm ve görsel efektleri ile büyülü bir masalın kapılarını açıyor.

4. Uluslararası Antalya – Manavgat Bisiklet Festivali

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya – Manavgat Bisiklet Festivali nedeniyle bir araya gelen bisikletçiler, 4 gün boyunca Antalya’nın Manavgat ilçesi ve çevresindeki, tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmek için hep birlikte pedal çevirecek.

01 Ekim – 04 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde bisikletçiler, Akdeniz’in mavi sularının yanı sıra Torosların yeşillikleri içinde Manavgat ve çevresindeki Side Antik Kenti, Titreyengöl, Aspendos, Manavgat Şelaleleri ve Oymapınar Barajı gibi tarihi ve doğal güzellikleri, 4 gün boyunca bisikletleriyle turlayacak.

Antalya Bisiklet Festivali Derneği ANBİFED tarafından organize edilen ve Manavgat Belediyesi’nin desteği ile gerçekleştirilen festivalde, bisikletçiler Manavgat’ın Titreyengöl mevkiindeki Akdeniz’in mavi sularına bakan bir sahil kenarında, çam ağaçları altındaki kampta konaklayacak.

Tur boyunca Antalya Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin güvenlik desteği vereceği festivalde, olası kazalara karşı İl Sağlık Müdürlüğü’nün motorlu ambulansları bisikletçileri dört gün boyunca takip edecek.

İlk günü Perşembe Akşamı Bisikletçileri’nin Manavgat ve çevresindeki bisiklet severlerle festival katılımcılarını buluşturacağı, kent içerisinde yapılacak bisiklet turuyla başlayacak olan festivalin ikinci gününde; doğa güzelliklerin içerisinde yeşilin farklı tonlarında buluştuğu Oymapınar Barajı parkuruna pedal çevirecekler.

Festivalin üçüncü gününde ise Titreyengöl –Kumköy Turizm sahil şeridini takip edecek olan bisikletliler, özellikle amfi tiyatrosuyla dünyaca ünlü Aspendos Antik Kenti’ni gezecek. Aynı günün akşamında Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in katılımıyla bisikletçiler kamp alanında barbekü partisi verecek. Turun son günü ise bisikletçiler yine bir doğa harikası olan Gizli Cennet’e pedal çevirecekler.

RedBullSeatoSky 2-4 Ekim tarihlerinde Kemer’de

RedBull Türkiye, Kemer Enduro Motosiklet Kulübü ve XVENTURE tarafından düzenlenen RedBullSeatoSky 2-4 Ekim tarihlerinde Kemer’de altıncı kez start alıyor! JonnyWalker, GrahamJarvis ve Andreas “Letti” Lettenbichler başta olmak üzere dünyanın en iyi Ekstrem Enduro yarışçılarının buluşma noktası yine Kemer olacak.

Geleneksel hale gelen etkinlik, bu inanılmaz bir hızla büyüyen sporun meraklılarını bir araya toplayacak. Aksiyon üç gün boyunca nefes keserken, üç farklı yarış stiline uygun üç farklı yarışla sporcular gerçekten deniz seviyesinden gökyüzüne kadar çıkacak. 2365 metre yükseklikteki Dağ Yarışı kazananı belli ederken, pro yarışçılarla birlikte yerel amatörler de kıyasıya rekabet edecek.

Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali

Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali (SANDLAND) Lara sahilinde devam ediyor. 2015 teması ‘Dünya’nın 7 Harikası ve Mitoloji’ olarak belirlenen festival aynı zamanda pek çok ilginç aktivite ve etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. 9 ülkeden 22 heykeltıraş, 15 bin ton kum kullanarak yaptığı 200’e yakın heykel sizleri bekliyor.

Antalya Kelebekleri Havalimanı’nda

Antalya Tanıtım Vakfı’nın son yayını olan Antalya Kelebekleri kitabı fotoğraf sergisi, doğaseverlerle buluşuyor. Antalya’da yaşayan 183 farklı türden kelebeğin tanıtıldığı kitaba ait sergide özenle seçilmiş 50 kelebek türünün yer aldığı fotoğraflar, 1 Ekim – 31 Aralık tarihleri arasında Antalya Havaalanı Dış Hatlar Terminali’nde sergileniyor.

Side’de tarih, müzikle buluşuyor

15. Side Dünya Müzikleri Festivali 8 Ekim’de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın Side Antik Tiyatrosu’nda vereceği konser ile başlayacak

Manavgat Belediyesi tarafından düzenlenen 15. Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali, 8-13 Ekim tarihlerinde yapılacak. 6 gün sürecek olan festivalde dünyanın farklı müzik tatları yer alacak.

8 Ekim-13 Ekim arasındaki festivaldeki tüm sanat etkinlikleri Side Antik Tiyatrosu’nda her gün Saat 21.00’de başlayacak.

8 Ekim’de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, 9 Ekim’de Antalya Opera Festival Orkestrası, 10 Ekim’de Golden Horn Brass grubu muhteşem müzik esintilerini Side Antik Tiyatro’da tüm dünya insanları ile paylaşacak.

11 Ekim’de Anjelika Akbar ve Hakan Aysev, 12 Ekim’de Enbe Orkestrası, 13 Ekim’de ise Ramona Carr-Jazz Sextet sahne alacak.

Tüm Konserler Ücretsiz.

Konyaaltı Kitap Fuarı Cam Piramit’te

Antalya Konyaaltı Kitap Fuarı 9 -18 Ekim günleri Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Ayşe Kulin, Metin Feyzioğlu, Vural Savaş, Ahmet Aziz Nesin, Hayko Bağdat, Hulki Cevizoğlu gibi isimler kitapseverlerle buluşacak.

ABT, 15 Ekim’de ‘Perde’ Diyor

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) 2015-2016 sezonunu 15 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de  ‘Tarla Kuşuydu Jüliet ‘ oyunuyla açıyor.  ABT, yeni sezonda 4 yetişkin, 4 çocuk oyunu ile izleyicinin karşına çıkıyor.

Geçtiğimiz sezon 190 kez ‘perde’ diyerek, 30 binin üzerinde tiyatro severi sahnesinde ağırlayan ABT, yeni sezona merhaba diyor. Ödüllü oyuncu kadrosuyla ve performansıyla göz dolduran ABT, 2015-2016 sezonunda 4 yetişkin, 4 çocuk ve gençlik oyunu sahneleyecek.

KAHKAHA TUFANI YAŞANACAK

ABT’nin yeni oyunu Ephraim Kishon’un yazdığı, Engin Alkan’ın yönettiği ‘Tarla Kuşuydu Jüliet’, 15 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de tiyatroseverlerle buluşuyor. Dünyaca ünlü yazar Shakespeare’in Romeo ve Juliet karakterini konu alan oyun, izleyicileri kahkaha tufanı yaşatmaya hazırlanıyor. Oyun, Romeo ve Juliet’in günlük yaşantı ve çığırından çıkmış evliliklerinin yanında Shakespeare’in mezarından ters dönüp, olaylara müdahale etmesini anlatıyor.

ÜÇKAĞITÇI AVUKAT TİYATROSEVERLERLE

Diğer bir yeni oyun; dünyaca tanınmış sanatçı ve akademisyen Alexander Illiev’in yönettiği ‘Kurnaz’ 29 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de seyircinin karşısına çıkıyor. 1457 yılında Fransa’da yazılmış olmasına rağmen günümüzde de geçerliliğini koruyan oyun, üçkağıtçı Avukat Pierre Pathelin’in karşısına çıkan dişli bir rakip ile yaşadığı komediyi ele alıyor.

ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Özer Tunca’nın yönettiği ‘Özgürlüğe Kaçış’ adlı çocuk oyunu 18 Ekim Pazar günü saat 13.00’de minik izleyicilerin beğenisine sunuluyor. Çocukların unutulmadığı, görsel bir şölen vaat eden oyunda, bir kafesin içinde sessiz sakin yaşayıp giden bir grup evcil hamsterın özgürlük mücadelesi anlatılıyor.

SIR 25 EKİM’DE

ABT, Danimarkalı sanatçı Soren Ovesen’in yazdığı ve yönettiği ‘Sır’ adlı oyun ile 25 Ekim Pazar günü saat 13.00’de yine minik izleyicilerine unutulmaz bir oyun sergiliyor. Oyun, 1900’lü yıllarda iki halası Oda, Adda ve hizmetçileri Leila ile beraber yaşayan 2 yaşındaki George’un Kapadokya’ya giderek ejderhayı yenmeyi ve prensesi kurtarmaya çalışması anlatılıyor.

TEK KİŞİLİK PERFORMANS

Öte yandan her ayın sonunda konuk bir tiyatroyu sahnesinde ağırlayan ABT, Alexander Illiev’in tek kişilik performansına ev sahipliği yapacak. Muhteşem performansıyla Illiev, 30 Ekim Cuma günü saat 20.00’de tiyatroseverlerle buluşacak.

GEÇEN SEZONDAN 4 OYUN

Geçen sezonda izleyicilerin büyük beğenisini alan ‘Geç Kalanlar’, ‘Oyun Oyun İçinde’ adlı yetişkin oyunu ve ‘Küçük Karabalık’, ‘Değiştirilmiş Çocuk’ çocuk oyunları tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek. Tiyatroseverler www.abt.gov.tr adresinden oyun tarihlerini takip edebilir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir