Elmalı Mutfağı’nın Damak Çatlatan Lezzeti; Kızıl Sulu Et

Elmalı İlçesi Antalya’nın geleneklerini korumayı başaran nadir yörelerinden. Elmalı’da gerek belediye, gerek dernek ve gerekse işadamları Elmalı’nın geleneklerini koruma konusunda örnek bir işbirliği ve çaba sergiliyor. Elmalı’da restorasyonu tamamlanan geleneksel bir Elmalı evinde zaman zaman Elmalı sofrası kurulduğuna ve davetler verildiğine tanık oluyoruz. Son olarak ünlü gurme Vedat Milor, Elmalı’yı ziyaret etmiş ve bu sofranın konuğu olmuş ve NTV’deki programında beğenisini dile getirmişti.

Elmalı’nın bu çok özel yemeğini yine ATAV’ın Antalya Lezzetleri kitabından Şakir Şen ve Kadriye Doğan’ın tarifiyle veriyoruz.

MALZEMELER ( 8 KİŞİLİK)

Kemikli parça et ( koyun veya keçi )

Soğan ( orta boy ) 3 adet

Domates salçası 1 yemek kaşığı

Kırmızı toz biber ( tatlı ) 1 yemek kaşığı

Karabiber 1 tatlı kaşığı

Kekik 1 tatlı kaşığı

Tereyağ 3 yemek kaşığı

Zeytinyağı 1 çay bardağı

Tuz 1 tatlı kaşığı

HAZIRLANIŞI

Geniş yüzeyli bir tavayı orta ateşte kızdırıp, zeytinyağını koyunuz.

  1. Kızgın yağda etleri alt üst ederek parti parti kızartınız ve bir kaba çıkartınız.
  2. Diş diş doğranmış veya rendelenmiş soğanları tencereye koyunuz. Orta ateşte tereyağ ilavesi ile karıştırarak soğanları sararıncaya kadar kavurunuz ve bir çay bardağı suda sulandırılmış salçayı ve kırmızı toz biberi katıp, karıştırınız.
  3. Soğanlara kızartılmış etleri, tuzu, karabiberi ve kekiği ekleyiniz. Azar azar su katarak 3-5 dakika karıştırarak kavurduktan sonra tencereye etlerin hizasına kadar su doldurunuz. Tencerenin kapağı kapalı etleri pişirmeye bırakınız.
  4. Etler pişmeden suyunu çektiğinde sıcak su takviyesi yapınız.
  5. Etler kolayca çatal batıncaya kadar piştiğinde ocağın altını kapatınız. Etleri servis kabına aktarıp sıcak sıcak sofraya veriniz.

YAZARIN  NOTU

Salça yerine 3-4 adet domates  de kullanabilirsiniz. Bu takdirde kavrulmuş soğanlara katılan rendelenmiş domateslerin suyunu çeker gibi oluncaya kadar pişirilmesi gerekmektedir.

3 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir