EXPO Gönüllüleri

EXPO2016 Antalya’nın değil belki de Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı en büyük organizasyon olacak. Türkiye’nin İlk EXPO’su olacak…

EXPO’nun ne olduğu ile ilgili, neler sağlayacağı ile ilgili pek çok bilgi verildi. Artık çoğumuz bilgi sahibiyiz.

Peki EXPO’ya her Antalyalı’nın destek verebileceği “EXPO Gönüllüleri” oluşumu ile ilgili bilgimiz var mı?

EXPO Gönüllüsü olmayı ister misiniz?

Büyük organizasyonlar, gönüllülerin yoğun katılımı ve fedakârlığı olmadan başarıya ulaşamaz. Bunun en güzel örneği Olimpiyatlardır. EXPO organizasyonunun büyüklüğünü anlatırken genelde olimpiyatlar örnek gösterilir. Bu nedenle gönüllülerin çalışmalarına ve katkılarına olimpiyat örneklerinden bakmak daha açıklayıcı olacaktır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi He Zhenliang, kafasında Olimpiyat gönüllüleriyle ilgili iki görüntü her zaman kalacağını belirtiyor. Birisi, 2000 yılı Sydney Olimpiyat Oyunları sırasında He Zhenliang, bir Olimpiyat stadyumuna yakın yeraltı otopark yerinde çalışan bir genç Olimpiyat gönüllüsünün, sessiz olarak ayakta durup gözlerini kapatarak stadyumdan gelen alkışları dinlediğini ve yüzüne bir mutlu ifade yerleştiğini görmüş.

Diğeri ise, 2004 yılı Atina Olimpiyat Oyunları sırasında He Zhenliang, Atina’daki bir caddede zamanında çocuk felci hastalığına yakalanmış ve yaşı kendisiyle aynı olan yaşlı bir kadının, göğsünde “Gönüllü” yazılı bir tişört giydiğini görmüş. He Zhenliang, engelli bir yaşlı kadının nasıl gönüllü olarak hizmet verdiğini çok merak etmiş. Ancak, iki gün sonra He Zhenliang yaşlı kadının kendisinin kaldığı otelde biletlerin dağıtılmasına yardımcı olduğunu görmüş.

He Zhenliang, Olimpiyat Oyunları’nın insanlara bıraktığı ilk izlenimin, onun açılış töreni olduğunu, ancak bıraktığı derin etkinin Olimpiyat gönüllülerinin fedakarlık ruhu olduğunu, Olimpiyat gönüllüleri olmaksızın Olimpiyat Oyunları’nın başarısına soru işaretinin konabileceğini, gönüllülerin birçok alanda önemli rol oynadığını söylüyor.

Sidney 2000 Olimpiyatları Olimpiyat oyunları süresince Olimpiyat sahasında veya şehrin herhangi bir yerinde onbinlerce gönüllü yardımda bulundu. Atletlere yapılandan birkaç gün önce, onlar içinde gurur duyulduğuna dair bir geçit töreni yapıldı. Kısacası Sidney olimpiyatlarının fikirini de veren gerçekleşmesini de sağlayan Sidney’li gönüllülerdir. (Kaynak: Vikipedi)

Atina 2004’te 160 bin kişi gönüllü olmak için müracaat etmiş ve  bunların 58 bini görevli olarak kullanılmış. Gönüllü başvuruları başladığında Yunan gazeteleri ‘60 bin kurban aranıyor, bulabilecekler mi?’iddiasında bulunup, ‘İdarecilere 6 bin Euro, işsizler gönüllü’ ifadelerini kullanılmasına rağmen dev bir gönüllü ordusuna ulaşmışlar. Atina’da görev alan gönüllülerin büyük bir kısmı kadınmış. Kadınların erkek gönüllülere oranı 78-22 şeklinde olmuş.

Pekin 2008 Olimpiyatları‘nda 1 milyon 700 bin gönüllü görev almıştır. Gönüllülerin bir kısmı  Hong Kong, Macao ve Tayvan’dan gelmiş.

Pekin Olimpiyatları sırasında yaklaşık 70 bin kişinin yarışma alanlarında, 400 bin kişinin şehirde kurulan gönüllü hizmet istasyonlarında, 1 milyondan fazla kişinin ise şehrin her köşesinde gönüllü hizmet vermiştir. Olimpiyat komitesi gönüllüleri “Gönüllülerin gülümsemeleri, Beijing’in en güzel kartvizitidir.” diye tanımlamıştır.

Londra 2012 Olimpiyatları kapanış töreninde 4 bin gönüllü, oyunlarda ise 10 bin gönüllü görev almış.

Soçi 2014’de 25 bin gönüllü görev almış. Gönüllüler 200 bin aday arasından seçilmiş. Olimpiyat Oyunları tarihinde ilk kez gönüllülerin eğitimi sadece ev sahipliği yapan şehir topraklarında değil, ülke genelinde Vladivostok’tan Sankt Petersburg’a kadar 17 şehirde yer alan 26 Gönüllü Merkezinde gerçekleştirilmiş. Gönüllülerden her birine en azından 36 saat eğitim verilmiş. Soçi’nin gönüllülerinden bir kısmı 2012 Londra Olimpiyatlarına gönderilmiş ve oradaki gönüllülük uygulamalarından tecrübe edinmeleri sağlanmıştır.

EXPO 2016 Antalya kapsamında çok önemli bir görev üstlenecek gönüllülere, Akdeniz Üniversitesi Kampusu içerisindeki EXPO 2016 Antalya Ofisi’nde, iki günlük eğitim veriliyor. 10-15 kişilik gruplar halinde bir araya gelen EXPO Gönüllüleri’ne, EXPO’lar, EXPO’ların ülkeye katkıları, gönüllülüğün ne demek olduğu ve gönüllülerin üstlenmesi gereken görevler, iletişim becerisi, takım çalışması, kriz ve çalışma yönetimi konularında farkındalık artırıcı eğitimler veriliyor.

 

Eğer EXPO Yönetimi gönüllüler organizasyonunu olimpiyat ruhu gibi ele alabilirse Antalyalıların desteğini kazanabilir. Böyle bir gönüllülük organizasyonu ile de başarılı bir organizasyon gerçekleşebilir.

 

Eğer siz de Antalyamızın ev sahipliği yapacağı bu organizasyonda yer almak isterseniz EXPO’nun web sitesinde yer alan formu doldurarak ilk adımı atabilirsiniz.

Gönüllü olmak için devam edin…


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir