EXPO Önerileri-1: Gökyüzünde EXPO Antalya

Antalya’nın yakın gelecekte ev sahipliği yapacağı Botanik EXPO’su Türkiye’nin ilk EXPO’su olacak. EXPO 2016 Antalya için tarihi bir kilometre taşı olabilir. Biz olacağına inanıyoruz.

Zaman zaman EXPO ile ilgili yazıları blogta ve twitter’da paylaşıyoruz. Son zamanlarda kendi aramızda bir araya geldiğimizde konu farklı şeylerden açılsa da bir süre sonra EXPO’ya yönleniyor. Genelde öneri olarak konuşulan konuları bundan böyle blog’ta ayrı bir başlık altında toplamaya karar verdik. EXPO’nun başlangıç yılı olan 2016’ya geldiğimizde epey bir öneri blogta yer almış olur diye tahmin ediyoruz. Sizlerden de gelen önerileri de bu başlıkta yayınlamak için merakla bekliyoruz.

İlk önerimiz havayolu şirketlerimiz için;

Antalya havayolu taşımacılığında son yıllarda inanılmaz bir atak yaptı. Hem havalimanımız hem de havayolu firmalarımız sürekli gelişen bir ivme içindeler. Antalya havalimanı Mayorka ve Barselona ile birlikte Akdeniz kıyısındaki trafiği en yoğun üç havalimanından biridir. Sun Express, Corendon, Sky Airlines havayolları Antalya markalarıdır.

Önerimiz:
Antalyalı havayolu firmalarımız bir uçaklarına EXPO 2016 temalı giydirme uygulayarak özellikle yurtdışı uçuşlarında EXPO2016 Antalya’yı dünya’ya tanıtsalar. Gönüllü EXPO elçisi olsalar. Milyonlarca kişiye EXPO Antalya’yı tanıtsalar. Olabilir mi?

Türkiye’de havayolu firmalarımızın uyguladıkları uçak giydirme örnekleri;

“Avrupa Kültür Başkenti İstanbul 2010” – Sun Express
5 yıl boyunca İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı merkezli uçuşlarda kullanılacak olan uçak, her gittiği Avrupa şehrinde İstanbul’un tanıtımını yapıyor. İstanbul’un tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla Türk ve Alman sanatçıların özgün tasarımlarıyla boyanan uçak, 27 Şubat 2010 tarihinden itibaren 5 yıl süreyle, şirketin İstanbul Sabiha Gökçen merkezli uçuşlarında kullanılacak. Türkiye’de ilk olarak, turkuvaza boyalı gövdesi kırmızı İstanbul simgeleriyle süslenen uçak, Avrupa’daki birçok ülkeye uçarak milyonlarca kişiye “İstanbul”u tanıtacak.

“Kids&Co” – Corendon
Corendon’un çocuk tatil paketi olan Kids&Co’nun tanıtımı için ana karakterler olan iki kürklü arkadaş Lulu ve Tiger, ebeveynlerin diledikleri gibi dinlenerek tatillerini geçirmeleri için, tatil süresince miniklere eşlik edecek. Bu eğlenceli tatil partisi 0-3 yaş arasındaki minikler ve yaşı 12’ye kadar olan çocuklara odaklandı. Bu yeni projenin lansmanına Avrupa’da devam eden Corendon, tanıtım çalışmasının son adımında kendi uçağının dış alanını kullandı. Corendon Airlines’ın Boeing 737 tipi uçağı uzun bir çalışmadan sonra boyama hangarından çıktı.

Manchester United ve Barcelona – THY
Avrupa’nın dev futbol takımlarının sponsoru olan THY Şampiyonlar Ligi final maçı için her iki takımın renkleri ile uçaklarını giydirmişti.

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası- THY
2010 yılında ülkemizde yapılan dünya basketbol şampiyonası için THY bir uçağını şampiyona temalı giydirmişti.

“Globally Yours” – THY
Türk Hava Yolları, dünyada bir ilk olacak projeyle, filosundaki bir Boeing 737-800 uçağını, tüm çalışanlarını temsilen, dünyanın 191 noktasında görev yapan farklı pozisyonlardaki çalışanlarının yaklaşık 17 bin fotoğrafıyla süsledi.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir