Eylül’de Antalya’da Lezzetli Bir Festival Var

Marca Event; Kültür ve Turizm Bakanlığı, ATSO, Konyaaltı ve Muratpaşa Belediyesi’nin de desteğini alarak 7-9 Eylül tarihleri arasından Uluslararası Sokak Lezzetleri Festivali düzenleyecek.

Ramada Plaza Otel’de dün gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan festival kurucusu Barış Yalaz, Marca Event olarak hazırladıkları Uluslararası Sokak Lezzetleri Festivali’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Konyaaltı ve Muratpaşa Belediyesi’nin desteğiyle 7-9 Eylül tarihleri arasından Akturpark Lunapark alanın yanında gerçekleştirileceğini söyledi.

Festivalde, 15 ülkeden 100 farklı mutfak ve 200’den fazla lezzetin festival ziyaretçilerine sunulacağını söyleyen Yalaz, tescilli Antalya Piyazı’nın da festivalin açılış günü ikramı olacağı belirtti.

Turizm kenti Antalya için bu tür etkinliklerin önemine değinen Barış Yalaz, “Antalya yıllık 8 ila 10 milyon turisti ağırlayan bir şehir. Turistin kente gelmesi ve festivale katılması tanıtıma ve ekonomiye büyük katkı sağlayacaktır” dedi. Katılımcıların dörtte birlik kısmının turist olmasını hedeflediklerini kaydeden Yalaz, tur operatörleri ile yaptıkları görüşmeler sonucu turistin kente gelmeden festival hakkında bilgi sahibi olacağını söyledi.

Katılım ücretinin 15 lira olarak belirlendiği festivalde gün boyu çeşitli etkinlikler sergilenecek ve ünlü isimler sahne alacak. Organizasyona 0-12 yaş grubu, şehit- gazi aileleri, engelli ve emekliler ücretsiz katılabilecek.

Konsept danışmanı Şef Bilge Erk, editörümüz Seher Özen Karadeniz’e festival hakkında bilgiler verdi.

 

Uluslararası Sokak Lezzetleri Festivali’nin konsept danışmanı Şef Bilge Erk ise, ucuz olması nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde sokak yemeğinin yaygın olarak tüketildiğini belirterek, dünya insanın ortak bir değeri olduğunu, dolayısıyla böylesi bir festivali turizm kenti olan Antalya’da yapmanın kentin gastronomi kültürüne de katkı sunacağını söyledi. Ülke ve yemek seçimlerini bizzat yapan Erk, seçimlerde hem kentin yabancı misafirlerinin hem de yerli misafirlerin damak zevkini dikkate alarak yaptığını kaydetti. Her ülkenin üç menüsü olacağını ve bunların ülkelerinin usta aşçıları tarafından servis edileceğini açıklayan Erk, düzenleyecekleri workshop ve söyleşilere, dünyanın ve Türkiye’nin tanınmış şeflerinin de katılacağını sözlerine ekledi.

Toplantıya ayrıca Graphx Reklam Ajansı Başkanı Necdet Alkandemir, Basın Danışmanı Fatoş Akgün ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni katıldı.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir