Falezlerde Plaj Keyfi Neden Olmasın?

Antalya’nın önemli simgelerinden birisi olan falezler, yıllardır hem doğal güzelliği ile hem de üzerine kondurulan binalarla sürekli gündeme gelir. Tartışmasız eşsiz güzelliğini yıllardır Antalyalılar ve turistler büyük hayranlıkla seyredip, etkilenirler. Üzerine yapılan binaların durumu da sürekli tartışılır. Ha bazen de intihar, amatör balıkçı kazaları ve tinerci operasyonları ile de anılır. Ötesi yoktur…

Peki, bu güzelliklerin içinde yaşamak, denize girmek, tadını çıkarmak mümkün müdür? Tabii ki belli bölgeler dışında hayır. Elbette ki falezleri koruyalım. Koruyalım ama korurken de, bir ihtiyar gibi terk etmeyelim. Çocuklarımız buralarda yaşasın. Tadını çıkarsın.

Kanaatimizce Antalya’da her şey rantla ölçüldüğü içindir ki, hiç kimse buraların restorasyonuna, yaşama katılmasına, rantla suçlanacağını bildiği için yanaşmıyor. Ancak bir yandan da buraların halka açılması ve yararlandırılması gerekiyor. Ama bu nasıl olacak? Yerel yönetimler Yat Limanı’ndan Fener bölgesine kadar olan falez bandındaki küçük falez koylarını doğal yapıyı bozmadan restore ederek, insanların hizmetine açabilirler. İnsanlar buralarda denizin keyfini eminiz ki fazlasıyla çıkaracaklardır. Konyaaltı ve Lara plajlarının da yükünü azaltabilecek bu uygulama şehir içindeki denize çok yakın ama bir o kadar da uzak halkın, bölgeden yararlanmasını sağlayacaktır.

Hiç olmazsa yıllardır sadece izleyerek gururlandığımız Falezler, içinde zaman geçirilen bir yaşam alanı olarak insanların daha fazla beğenisini kazanacaktır. Aksi halde giderek kirlenen, bakımsızlıktan bozulan bir efsane olarak devam edecektir. Doğal ve tarihi miraslarımızı anlayarak ve yaşayarak biz olabiliriz.

7 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir