Falezleri Korumak!

Yıllardır Muratpaşa Belediyesi’nin bir projesi vardır. “Falezlerden halkı deniz ile buluşturmak.”

Halen Falezlerde birkaç noktadan Antalyalılar denize girebiliyorlar. Ancak tamamen iptidai, ilkel ve bir o kadar da emniyetsiz şartlarda.

Küçüklüğümüzün yazları  Papaz Kayası, Hamitbey ve Antbirlik çevresinde geçtiği için o şartları çok iyi biliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Bambus, Dedeman arasındaki Falez plajında can veren genç arkadaşımızı da unutmadık.

Muratpaşa’da Falezler’den denizle buluşan Antalyalılar için sağlıklı şartlar oluşturmak üzere Muratpaşa Belediyesi’nin geçmiş dönem de ve yine bu dönemde projeleri olduğunu medyadan takip ediyoruz. Ancak zamanında Süleyman Evcilmen’in şimdi ise Ümit Uysal’ın bu projeleri ne yazık ki hayata geçemiyor.

Nedeni basit.

Projeler hazırlanıyor  ancak  Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu bu projelerin uygulanmasına izin vermiyor. Kurul geçen hafta yine Muratpaşa Belediyesi’nin Falezlerde Güneşlenme Terası başvurusunu reddetmiş.

Gerekçe basit.

Falezler SİT alanı olduğu için koruma alanı içinde yer almaktadır diyorlar.

1.Derece SİT alanı Falezler’e dev gibi oteller ve binalar dikilirken Antalya Tabiat Varlıklarını Koruyacak olan Bölge Komisyonu NEREDEYDİ?…

1.Derece SİT alanı Falezlere dikilen dev gibi otellerin Falezleri delip geçen plaj asansörleri yapılırken Antalya Tabiat Varlıklarını Koruyacak olan Bölge Komisyonu NEREDEYDİ?…

1.Derece SİT alanı Falezlere dikilen dev gibi otellerin Falezler’de yer alan beton plajları yapılırken Antalya Tabiat Varlıklarını Koruyacak olan Bölge Komisyonu NEREDEYDİ?…

Muratpaşa’yı AKP’li Cihan Bulut kazansaydı onun da projeleri içinde yer alan Falez Plajları için yine bu Komisyon RED kararı verir miydi?

Son Not: Falezler sadece bizde yok. İtalya’da da Falezleri kapsayan şehircilik ve turizm örnekleriniz gözlemleyebilirsiniz.

Sizin için Sicilya’dan seçtiğimiz bir örnek…


9 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir