Fazıl Say’la Akra Caz’da Buluştuk… Özlemişiz…

Seher Özen Karadeniz / fullantalya

Akra Caz Festivali, caz ve klasik müziğin ustalarını Antalyalı müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Dün, Akra Caz sahnesinde Antalya ve Antalyalılar için çok özel bir isim vardı. Fazıl Say.

Dünyaca ünlü piyanistimiz ve bestecimiz Fazıl Say’ı yeniden Antalya sahnelerinde dinlemek ise, biz dinleyicileri için ayrı bir keyif ve mutluluktu. Öncelikle bu buluşma için Akra Caz Festivali’nin düzenleyen Kadir Dursun’a, bizi yeniden Fazıl Say’la buluşturduğu için teşekkür ediyorum.

Say’ın,  İlk Şarkılar & Güz Şarkıları’nı Dinledik

Gecede Fazıl Say’ın Türk edebiyatının unutulmaz şairlerinin şiirlerini besteleyerek yaptığı şarkı albümlerinden “İlk Şarkılar” ve  “Güz Şarkıları”nı dinledik. Tam saat sekizde sahne alan Say, önce İlk Şarkıları’nı çaldı. Nazım Hikmet, Metin Altıok, Behcet Aysan, Turgut Uyar, Atilla İlhan, Cemal Süreya, Ece Ayhan, Muhyiddin’in şiirlerinden bestelediği parçaların hepsini ayrı severim ancak “İnsan İnsan” benim için çok özeldir.   “İlk Şarkılar”da Fazıl Say’ın piyanodaki cesur ve özgün yorumuna, solist Serenad Bağcan’ın güçlü sesi eşlik etti.

İkinci bölümde ise; Doğu-Batı sentezi, Türk musikisi, caz, kabare müziği, nostaljik melodileri ve herkes için akılda kalıcı sözleri ile her biri farklı stilde ve farklı konularda olan “Güz Şarkıları”nda ise Ece Dağıstan piyanoya hayat verirdi. Güvenç Dağüstün etkileyici sesiyle solist olarak yer alırken, biz dinleyicileri de ara ara şarkılara katmayı ihmal etmedi. Çok samimiydi. İkiliye, orkestrada ise usta isimler; Ediz Hafızoğlu (davul), Volkan Hürsever (kontrbas), Gürtuğ Gök (saksafon), Derya Türkan (kemençe) ve Hakan Güngör (kanun)  eşlik etti. Onlar da ayrı ayrı muhteşemdi.

Yer yer duygulandığımız, yer yer neşelendiğimiz, bahar tadında bir konser oldu. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Konser Anına Dair…

Akra Caz, Antalya’ya çok yakıştı. Ancak, organizasyon keşke konser sırasında fotoğraf çekmek yasak demese de “İlk beş dakika”dan sonra dese. Biz izleyenler de uyarıya rağmen çekmek zorunda kalmasak. Acaba açıkhavada da sigara içilen-içilmeyen yer ayrımı olsa mı? Ben çok rahatsız oldum dumandan. Bir öneri de izleyici kardeşlerime: Önümdeki arkadaş, sen önündekine göremediğin için çekme derken yaklaşık ‘20’ dakikalık aralıksız çekim yapmana ne demeli. Bir insan sadece 30 dakika için de nasıl bu kadar tutarsız olabilir.

Son İki Gün…

Bu yıl Antalya’da ilki gerçekleşen,  modern ve klasik cazın yanı sıra; caz müziği funk, rock, latin, soul ve elektronik tarzla harmanlayan renkli bir müzikal yelpazeyle izleyici karşısına çıkan Antalya Akra Caz Festivali 12 Mayıs 2018 tarihine kadar devam edecek.

 

program için:

Antalya Akra Caz Festivali Başlıyor

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir