FESTİVALLER KAPANIŞI YAPTI

Uluslararası Antalya Film Festivali’nin de, festival yönetiminin almış olduğu iptal kararı üzerine İstanbul’da gerçekleştirilen 54. Ulusal Yarışma’nın da kazananları belli oldu. Tam listeye yazımın sonunda yer vereceğim. Öncesinde biraz festival havadisi paylaşayım istedim.

Hafta başında yazdığım yazıda Ulusal Yarışma ile ilgili detaylara yer vermiştim. Pazartesi gününden beri festival alanından yakaladıklarımı da Instagram hesabımdan paylaştım zira daha pratik geldi. Buraya da gözlemlediklerimi, dinlediklerimi ve konuştuklarımı kısaca aktaracağım.

Her gün bir filmi izlemeyi planlasam da Pazartesi geç kaldığım için bilet bulamadım. Sonraki günler benzer sıkıntıyı yaşamamak için Salı günü “Anne”, Çarşamba günü “Zor Karar” ve Perşembe günü için de “Misafir” filmi için biletlerimi aldım. Salı günü biletlerde numara olduğunu var sayarak filmin başlamasına 10 dakika kala salona gittim. Arka sıra hariç her yer dolmuştu. Ben de bulduğum yere oturdum. Oturduğum yerden altyazıyı okuyamayınca ayağa kalktım. Yarım saatten sonra da çıktım, çünkü bu halde izlenecek gibi değildi. Arka sıranın önüne konan iki sıra fazla sandalyede oturanlar nedeniyle perdenin ancak yarısını görebiliyordum. Katılımcılardan da benzer yorumlar aldım. Seneye bunu yapmasalar ne güzel olur. Ayrıca salona fazladan seyirci de alınmasın lütfen.

Salı bu şekilde keyfim kaçınca, çarşamba filmini es geçtim. Perşembe “Misafir” filmi için salona yarım saat önce gittim. Kapı açılıncaya kadar sırada bekledik. Ortalarda bir yere oturdum ve rahatça sonuna kadar izleyebildim. Andaç Haznedaroğlu’nun yönettiği Misafir filmi, Suriye’den iç savaş sonrası göç etmek zorunda kalanların yaşamlarını konu alıyor. Sevilen oyuncu Yeşim Ceren Bozoğlu’nun da rol aldığı filmin başrol oyuncusu Ürdünlü Saba Mubarak. Film gösteriminden sonra yönetmen ve oyuncuların katıldığı söyleşide 3,5 yıl sınırda mültecilerle yaşadığını belirten Andaç Haznedaroğlu, “Filmde yaşadığınız her şeye birebir şahit oldum. 1 yıl boyunca benim kim olduğumu bilmiyorlardı. Onlara rol teklif ettiğimde çok şaşırdılar. Filmde gördüğünüz her şey gerçek ve maalesef bu bir insanlık dramı” dedi. Yarışmada Avni Tolunay İzleyici Ödülü’nü alan Misafir filminin yönetmeni Haznedaroğlu, ödülü savaştan kaçan bütün mülteci çocuklara armağan ettiğini söyledi.

Bozoğlu; “Ulusal Yarışmanın kaldırılması doğru bir karar”

Söyleşiden önce denk geldiğim Yeşim Ceren Bozoğlu’yla filmden çok festivalin genel havasını konuşmak istedim. Çünkü ulusal yarışma olmayınca sanatçılarımızın da pek ilgi göstermediğini gözlemledim. Gidip geldiğim dört gün boyunca karşılaştığım birkaç ünlüden biriydi kendisi. Festivalin bu formatından memnun olduğunu, ulusal yarışmanın kaldırılmasının doğru bir karar olduğunu, ülkemizde çekilen filmlerin kendi aralarında değil, uluslararası platformlarda yarışmasını daha anlamlı bulduğunu söyledi. Yıllarca mesleğini hiçbir kişi ve kurumdan maddi destek almadan kendi imkanlarıyla bağımsız olarak icra ettiğini belirten Bozoğlu; “Sanatını bağımsız olarak yapacaksın ki sözünü sakınmadan söyleyebilesin. Bir kişi ya da kurumdan destek aldığınızda, size verdiği parayla elbette kendisine laf edilmesini istemez. Ayrıca iyi sanat baskının olduğu ortamlarda yeşerir. Bakın bugün İstanbul’da çok sayıda genç tiyatrocu, tiyatro yapıyor. Sayısız oyun sahneliyor” dedi. Ben bu meselenin çok yönlü tartışmaya açık olduğu fikrindeyim.

Festivalde yarışma filmlerinin gösterimi sırasında salonların doluluğuyla ilgili bir problem yoktu. Ancak alışılmış olduğu üzere film arası şöyle bir Balerina Cafe’ye oturup iki ünlüyle sohbet edip fotoğraf çektireyim halinin yokluğu da üzdü biz festival izleyicilerini. Migros tarafından giriş yapıp AKM’nin önüne kadar yol boyunca, geçen yıl dolu olan tüm alanlar boştu. Filme gelenler haricinde öğle saatlerinde kimseler yoktu. Elbette biz festival seyircileri bunu Ulusal Yarışma’nın yokluğuna bağladık.

E’zcümle festival seyircisi alıştığını istiyor. Yıllar içinde nasıl bir hal alacak hep birlikte göreceğiz.

Uluslararası Antalya Film Festivali Avni Tolunay İzleyici Ödülü’nü “Misafir” kazandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 54’üncü kez gerçekleştirilen Uluslararası Antalya Film Festivali için 2016 Expo Kongre Merkezi’nde kapanış töreni düzenlendi.

En İyi Film: Melekler Beyaz Giye (Wen Qi, Çin)

En İyi Yönetmen: Mohammad Rasoulof (Dürüst Bir Adam-İran)

En iyi Erkek Oyuncu: Reza Akhlaghirad (Dürüst Bir Adam-İran)

En İyi Kadın Oyuncu: Wen Qi (Melekler Beyaz Giyer-Çin)

Jüri Özel Ödülü: Florida Projesi (Sean Baker-ABD)

Behlül Dal Genç Yetenek: Şükran Aktı (Zor Karar)

Genç Jüri Özel Ödülü : Anne (Ana Urushadze- Gürcistan)

Yaşam Boyu Başarı Ödülü : Matt Dillon (ABD)

Avni Tolunay İzleyici Ödülü: Misafir (Andaç Haznedaroğlu)


Ulusal Yarışma’nın En iyi Filmi ‘Daha’

Festival yönetiminin almış olduğu kararla Ulusal Yarışması’nın iptal edilmesine ses çıkarmak adına düzenlenen 54. Ulusal Yarışma da, önceki gece İstanbul’daki Cahide’de düzenlenen ve sunuculuğunu Korhan Abay’ın üstlendiği bir ödül töreniyle sonlandı.

Hülya Uçansu, Kadir İnanır, Nihal Yalçın, Sarkis, Sevin Okyay ve Tayfun Pirselimoğlu’ndan oluşan jüri en iyi film ödülünü Onur Saylak’ın yönettiği ‘Daha’ya verdi. Saylak, ödülünü alırken, “Bu festival, yerine geri dönecek!” dedi.

En İyi Film: Daha ( OnurSaylak)

En İyi Yönetmen: Onur Ünlü (Put Şeylere)

En İyi Erkek Oyuncu:  Ahmet Mümtaz Taylan ve Hayat Van Eck (Daha)

En İyi Kadın Oyuncu:   Hazar Ergüçlü  (Kar)

En iyi Senaryo: Emre Yeksan ve Ahmet Büke  ( Körfez)

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü: Mr. Gay Syria (Ayşe Toprak )

Yıldırım Önal Anı Ödülü:  Ayşen Gruda

 

Seher Özen Karadeniz / seherozen@hotmail.com

 

Yararlandığım Kaynaklar: www.ntv.com.tr, www.diken.com.tr

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir