Geçen Haftanın Özeti (22-28 Haziran)

Samuel Eto’o Antalyaspor’da

Geçtiğimiz hafta en çok konuşulan konuların başında Antalyaspor’un bomba transferi Samuel Eto’o, geldi. Antalyaspor’un bir dünya starını transfer etmesi gerek ulusal, gerekse yerel medyada birinci haber oldu. Antalyaspor Başkanı Gültekin Gencer ve yöneticiler ile birlikte özel uçakla Antalya’ya gelen Eto’o, havalimanından güçlükle ayrılarak, kalacağı otele gitti. Kendisini bekleyen taraftarların izdihama sebep olmasından dolayı iki kez VIP kapısından dönen Kamerunlu futbolcu, güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından kendisini bekleyen araca bindi. Antalyasporlu taraftarlar, yaktıkları meşaleler ve yaptıkları tezahüratlarla Eto’o’ya sevgi gösterilerinde bulundu. Oyuncunun yıllık ücreti, imaj haklarıyla şimdiden Kırmızı-Beyazlı ekibin bütçesinin tamamını bitirdiği öne sürülüyor. Eto’o’ya yıllık 3 milyon Avro verecek olan Kırmızı-Beyazlılar, 3 yılda oyuncuya toplamda bonuslarla birlikte 12 milyon Avro’luk bir ödeme yapacak. Ayrıca komisyon ve imza parası da Antalya’nın cebinden çıkacak.

Şimdi sırada bir başka dünya yıldızı Ronaldinho var.  Süper yıldızların Antalyaspor’a ve Süper Lig’e renk katacağı kuşkusuz ancak, futbolculara ödenecek ücret, her ne kadar sponsorlar karşılayacak denilse de endişe yaratmıyor değil. Taraftar olarak bize düşen görev yeni stadımızı doldurmak ve her koşulda destek olmak.

Muratpaşa’da En Güzel Balkon ve Bahçeler Seçildi

Muratpaşa Belediyesi güzel bir işe imza attı. Çiçek ve peyzajla güzelleşen alanlar oluşturma çalışmalarına vatandaşların da katılımını sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Balkon Bahçe Güzellerini Seçiyoruz’ yarışması sonuçlandı. Muratpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen ‘Balkon Bahçe Güzellerini Seçiyoruz’ yarışması sonuçlandı. Peyzaj Mimarları Odası’ndan Şenay Tuğba Yanık, Ziraat Mühendisleri Odası’ndan Köksal Aydinşakir, Çiçekçiler Odası’ndan Alim Uysal, Muratpaşa Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden İlknur Gençtürk Çelim ve Murat Türkmen, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarları Bölümü’nden Doç. Dr. Reyhan Erdoğan ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimari Bölümü’nden Doç. Dr. Zuhal Elinç’ten oluşan seçici kurulun çalışmalarının ardından konut balkonu, konut bahçesi kategorilerinde dereceye girenler belirlendi. Konut bahçesi kategorisinde 1. olan Hakan Yılmaz; 1500 TL, 2. olan Ayşe Göksel; 1250 TL, 3. olan Turan Uyar; 1000 TL, konut balkonu kategorisinde 1. olan Sevim Sevinç; 1000 TL, 2. olan Ender Doğan; 750 TL, 3. olan Naile İşlek; 500 TL ödül almaya hak kazandı. Konut bahçesi kategorisinde Zhanna ve konut balkonu kategorisinde Neriman Erdik de özel mansiyon ödülünün sahibi oldular. Seçici Kurul ayrıca; dükkan önü-apartman önü düzenlenmelerini de özel olarak değerlendirildi. Seçici Kurul; bu değerlendirme sonucu, Birol Rüstem ve Ayten Sezer’e de özel ödüle layık gördü.

İftar Değil İsraf

Antalya Müftüsü Osman Artan, Ramazan ayında iftar sofralarının israfa yol açtığını söyleyerek, “Artan, İftar yemekleri ve komşular ile birlikte iftar yapılması konusunda hadisler var ancak bazen sadece zenginlerin davet edildiği kendi aralarında yaptıkları israfa kaça iftarlara karşıyız” demiş.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın(ATSO) yönetim kurulu kararı ile daha önceki yıllarda verilen iftar yemeği uygulamasından vazgeçilerek, bu yıl iftar yemeği için yapılacak harcamanın ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda paketi yardımı yapılmasının örnek bir davranış olduğunu belirten Müftü, “Kendilerini tebrik ediyoruz. Bunlar yardım etmenin, durumu olmayan vatandaşlarımıza ulaşmanın değişik yollan burada önemli olan niyet ve yapılış şekli” şeklinde konuşmuş. Antalya halkının sıcağı da göz önünde bulundurarak dini görevlerinin farkında olması gerektiğine dikkat çeken Aytan, ramazan ayı boyunca Muratpaşa Camisi içinde Antalya İl Müftülüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve 18 Sivil toplum kuruluşu işbirliğinde her gün 500 kişiye Medine usulü iftar verileceğini duyurdu. Düzenlenen iftar etkinliğinde israf olacak yiyecekler yerine Medine’de yapılan iftarlara benzer yemek sofralarının kurulduğunu aktarıyor.

AKUT Kaş’a Şube Açıyor

Antalya bölgesindeki dağlar, yaylalar, patikalara, gezi yolları, doğa ve tarih meraklılarının ilgi odağı. Gazete ve televizyonlarda zaman zaman turistlerin dağda mahsur kaldığı şeklinde haberlere rastlarız. Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Antalya’nın Kaş İlçesi’nde şube açmasına yönelik çalışma başlatmış. Kalkan Mahallesi ile Kaş Belediyesi’nde toplantılar gerçekleşmiş. AKUT bünyesinde 200’ün üzerinde kadrolu, 1300’ün üzerinde de gönüllü çalıştığını belirten AKUT Proje Koordinatörü Aşkın Doğanbay, AKUT’un halen 32 ilde faaliyet gösterdiğini anlatmış. Doğanbay şöyle diyor: “Kaş’a en yakın şubeler Fethiye ve Olimpos’tadır. Kaş turizmde marka bir şehir. Ayrıca Kaş’ta yapılan alternatif turizm etkinliklerinde meydana gelen kazalar, kaybolmalar, Kaş’ta bir AKUT şubesini gerekli kılmaktadır. Likya Yolu’nun büyük bir bölümü Kaş’tan geçmektedir. Kekova bölgesi deniz turizminde çok yoğun. Gömbe Yaylası ve Kaş’a bağlı 54 mahallede yapılan turizm etkinlikleri de aynı şekilde bir AKUT şubesini gerekli kılıyor. Ayrıca Kaş birinci derecede deprem kuşağındadır. Tüm bu nedenlerle Kaş’ta bir AKUT ofisi açmak istiyoruz. Burada görev alacak gönüllüler, Kaş’ta eğitim alacak.” Kaymakam Selami Kapankaya da Kaş’ın birinci derece deprem kuşağında olması ve önemli bir alternatif turizm merkezi olması nedeniyle AKUT ofisinin ihtiyaç olduğuna işaret ederken, “Likya Yolu’nda kaybolmalar nedeniyle AKUT’a Kaş’ta her zaman ihtiyaç var. AKUT’un bu projesini destekliyoruz” diyor.

Antalya’da Kızlar 19’unda Erkekler 29’unda Evleniyor!

İlginç bir haber gözümüze takıldı. Antalya’da 2014 yılında 16-19 yaş aralığında evlenen kadın sayısı 2 bin 321 olurken, erkeklerle ağırlıklı evlenme yaşı 25-29 aralığındaymış. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre çiftler en çok evliliğin ilk yılında ayrılırken, Antalya’da kadınlarda evlenme yaş aralığı yükselmeye, anne olma tercihi 30’lu yaşlara ertelenmeye başladı. TÜİK verilerine göre Antalya’da 2014 yılında 6 bin 212 çift boşanmak için mahkemelerin yolunu tuttu. Antalya’da boşanma nedenlerinin başında şiddetli geçimsizlik geliyor. 2014 yılında 6 bin 66 çift şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanırken, 12 çift zina, 5 çift cürüm ve haysiyetsizlik, 3 çift cana kast ve pek fena muamele nedeniyle ayrıldı. 91 çiftin boşanma nedenleri ‘diğer sebepler’ olarak istatistiklere yansırken, 24 ciftir ayrılmasının nedeni ise belirlenemedi. Antalya’da 2014 yılında 17 bin 329 çift evlendi. TÜİK verilerine göre, 2014 yılında 1619 yaş aralığında evlenen kadın sayısı 2 bin 321. Aynı yaş aralığında evlenen erkeklerin sayısı 273 olurken erkeklerde, erkeklerde ağırlık evlenme yaş aralığı 25- 29 oldu. Belirtilen yaş aralığında 6 bin 309 erkek damat olurken, kadınlarda en fazla evlenme 20 24 yaş aralığında gerçekleşti. Antalya’da yaşları 20 ile 24 arasında değişen 5 bin 266 kadın nikah masasına oturdu. Kadınlarda 25- 29 yaş aralığında evlenen kadın sayısı da 4 bin 153 oldu.

Güzeller Çamur Banyosu Yaptı

Antalya’da çamur turizmi büyük ilgi görüyor. Geçtiğimi yıl işadamı Ayhan Kızılsavaş’ın Serik İlçesi’ne bağlı Yukarı Kocayatak bölgesinde 14 bin metrekare alana kurduğu, Dalyan’dan getirilen çamurun da olduğu Peloid Antalya adlı SPA tesisini 15 bin kişi ziyaret ettiği belirtiliyor. Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Miss Kemer International 2015 Güzellik Yarışması’na katılan güzeller de ‘SPA Köy’ olarak adlandırılan merkezde çamur banyosu yaptı.Geçen yıl temmuz ayında 3 milyon euroluk yatırımla hizmete giren Peloid Antalya adlı Osmanlı mimarisindeki mini köyde, Türk hamamı, sauna, buhar banyosu, tuz odası, masaj, ozoxlive ile ozon cilt bakımı, yüzme havuzu, çamur banyoları, restoran, kafeterya, VIP oda hizmeti ve oyun alanları bulunuyor.

Tesisin sadece bir SPA merkezi gibi düşünülemeyeceği ve alternatif sağlık turizmi açısından da önemli bir yatırım olduğunu belirten Kızılsavaş, çamur banyolarında kullanılan çamurun ise Sağlık Bakanlığı’nın onaylı tek çamuru olan Dalyan’in çamuru olduğunu dile getirdi. Kızılsavaş, “Kaynağından çıkartılarak getirilen Dalyan çamuru, içeriğindeki hümik asit sayesinde bakteri oluşumunu engelleme ve ayrıca anti-fungal, anti enflamatuar özellikleriyle biliniyor. Kurutularak toz haline gelen çamur tesisimizde tekrar arıtılmış suyla hazırlanıyor. Ayrıca biberiye, gül ve adaçayı aromalı çamur banyosu da bulunuyor” diyor.

Uzmanlar Dalyan çamurunun faydalarını şöyle sıralıyor:

“Çamurdaki soğuk nem derinin gözeneklerini serbest bırakır, kanı yüzeye çeker. Akneyi önler ve onarır. İlaç olmadığı için herhangi bir yan etkisi yoktur. Uygun deri pH’ını sağlar. İçindeki hümik asit nedeniyle doğal hormon dengesini sağlar. Yıpranmış üst deriye ovma etkisi ile yüzeyin pul pul dökülmesini sağlayarak, pürüzsüz ve genç bir deri hazırlar. İltihap gidericidir. Yaşlılık görünümünü giderir. Sağlıklı deriyi yeniler. Deri yüzeyindeki zehirli maddeleri yok eder, yani detoks yapar. Derinin normal rengini almasını ve daha hafif hissedilmesini sağlar. Temizleme özelliği, ölü hücreleri yeniler, cildi sıkılaştırır.”

Cumhuriyet Meydanı’nda “Hemşehri Pazarı” kurulmayacak

Cumhuriyet Meydanı, Antalya’nın kalbi. Halkın ve turistlerin uğrak noktası. Meydanda geçtiğimiz günlerde bir hemşehri derneği tarafından açılan derme çatma tezgahların yarattığı görsel kirlilik kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. Antalya Valiliği, “hemşehri günleri” adı altında Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan tezgahlara yönelik oluşan kent duyarlılığının ardından Atatürk Anıtı’nın da yer aldığı meydanın kullanımına ilişkin genelge yayınladı. Cumhuriyet Meydanı’nın kentsel ve 3’üncü derece arkeolojik SİT alanında bulunduğuna dikkat çeken genelgede, meydanın kutlamaların yanı sıra kenti ziyaret eden milyonlarca yerli ve yabancı konuğun buluştuğu, Kaleçi’nin fotoğrafladığı, sürekli insan hareketliliğinin olduğu bir konumda olduğu belirtildi.

Genelgede şu ifadelere yer verildi: “Geçici olarak yapılması planlanan yapı, faaliyet ve organizasyonlar için Valiliğe ilgili tarafından başvurulacak ancak valilik kesin izin onayı olmadan bahse konu işlem uygulanmaya konulmayacak. Cumhuriyet Meydanı mümkün olduğunca yalın halde bulundurulacak. Kurum kuruluş ya da örgütlerin herhangi bir konudaki yapı, uygulama, faaliyet ya da organizasyonu için öncelikle başka mekanlar düşünülecek, meydan en son seçenek olarak görülecektir. Polis ve belediyelerin zabıtaları Cumhuriyet Meydanı’n düzenli kontrolünü yaparak izinsiz herhangi bir yapı, uygulama, faaliyet ya da organizasyona, özellikle satış büfesi ve işporta konulmasına engel olacaktır. İzinli olarak hayata geçirilenlerin süresi bittikten hemen sonra da de meydandaki malzemelerini kaldırılması sağlanacaktır.”

Fiberli Antalyasporlu bisikletçiler dünya şampiyonasına hazırlanıyor

Fiberli Antalyaspor bisiklet takımından Devrim Ardıç ve Zülfü Karabulut, 3 Eylül’de Damimarka’nın başkenti Kopenhag’ta yapılacak dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Fiberli Antalyaspor Bisiklet Takımı’ndan Devrim Ardıç, Zülfü Karabulut, Deniz Kılıç ve Fatih Özbudak, Dünya Bisiklet Birliği’nin (UWCT) 14 Haziran’da düzenlediği dünya şampiyonası ön eleme yarışında pedal çevirdi. 160 kilometre ve 2 kategorize edilmiş yokuş segmentlerden oluşan etabı Zülfü Karabulut 3 saat 36 dakikada, Devrim Ardıç 3 saat 42 dakikada tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı. Yarışta gösterdikleri performansla Devrim Ardıç ve Zülfü Karabulut, Kopenhag’ta yapılacak dünya şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Kentimizi başarıyla temsil edeceklerine inandığımız Antalyalı sporculara başarılar diliyoruz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir