Geçen Haftanın Özeti (24-30 Mayıs)

Bodrumda yatan Tarih

Kalkan’da yaşayan Rumların 1924 yılındaki mübadeleden önce kullandığı ‘Kalkan Kilisesi’, restore edilerek camiye dönüştürüldü. Kilisenin, üzerinde 1987 yılında yapıldığını belirten yazı bulunan bronz çanı ise Mustafa Kocakaya İlkokulu bodrumuna konuldu. Yaklaşık 20 yıl önce kapanan Kalkan Belediyesi’nin eski Başkanı Şeref Karabağ’ın okula yaptığı ziyaret sırasında depoda bulunan çan, belediyenin bodrum katındaki toplantı salonunun girişine bir demir sehpanın üzerine yerleştirildi. Uzun süre burada kalan tarihi çan, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet birimi olarak faaliyet gösteren binadaki yerinde duruyor. Çevresinde herhangi bir bilgi notu da bulunmayan tarihi çan, kaderine terk edilmiş vaziyette bekliyor.

Haberi okuyunca Kaleiçi’nde bulunan Oyuncak Müzesi’ni gezerken karşımıza çıkan Çan’ın hikayesi aklımıza geldi. Merak ederseniz Antalya Oyuncak Müzesi’nde bulunan Çan’ın hikayesini buradan okuyabilirsiniz.

Arı Serenleri Canlandırılıyor

Elmalı Belediyesi tarafından Söğle Mahallesi’nde denizden 3 bin 70 metre yükseklikte bulunan arı serenleri geçen yıllarda kayıt altına alındı. Bölgede yerden 4- 5 metre yükseklikte, 2.2 metre genişliğinde taş duvardan örme, aralarında ardıç dilimleri yer alan 14 arı sereni bulundu. Ana gövdenin ikinci metresinde açılan kapıyla içten bir koridorla yukarı çıkılmasını sağlayan serenin tepesinde Likya lahitlerinden esinlenerek şekil verilmiş biçimde kara kovanlar yer alıyor. Kuzey- güney doğrultusunda yerleştirilmiş 60 kara kovanın üzeri ardıç kabuklarıyla kaplanırken, bu kovanlar ve örtülerle birlikte serenlerin yerden yüksekliği 7 metreye çıkıyor. 300- 400 yıllık olduğu tahmin edilen serenlerden biri, Elmalı Belediyesi’nce restore edildi ve kovanlara arı salındı. Amaç Anadolu’nun yüzlerce yıllık tarihi ve kültür değeri olan serenlerin tamamını yaşama döndürmek, seren balını Elmalı’nın bir markası haline getirmekmiş. Serenler tam anlamıyla işler hale gelince UNESCO Dünya Kültür Mirasına aday gösterilecekmiş. Tebrikler…

Akıllı Kent Oluyoruz

Türkiye çapında kentleri, vatandaşlar için daha yaşanabilir hale getirmesinin yanı sıra ekonomik ve çevresel olarak büyük kazançlar sağlamayı hedefleyen Türk Telekom Akıllı KenTT Projesi, Antalya’da hayata geçirildi.Türk Telekom Grubu tarafından geliştirilen uygulamalarla Antalya’da; trafikten sağlığa, kamu hizmetlerinden enerji tasarrufuna kadar şehrin tüm ihtiyaçları Akıllı KenTT Operasyon Merkezi’nden yönetilecek. “Akıllı KenTT ile Antalya’nın sokak aydınlatma gideri yüzde 35 azalacak, trafik bekleme süresinin yüzde 25, kaza sayısının yüzde 60, CO2 salınımının ise yüzde 40 azalması, su kullanımında ise yüzde 30’a varan bir düşüş bekleniyormuş.

Renkli binaya “İsim” aranıyor

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kent merkezindeki eski hizmet binası Kültür Merkezi’ne dönüştü. Henüz yapımı devam eden binanın dış cephesi ise renkli görüntüsü ile dikkat çekiyor. ATSO kurmayları renkli binaya yakışır turistlerin de beğeneceği bir isim arıyor. ATSO tüm Antalyalılar’dan isim önerisi bekliyor.

Dünya Havlu Günü kutlandı

İngiliz yazar Douglas Adams’ı anmak amacıyla hayranları tarafından 14 yıldır her 25 Mayıs’ta kutlanan Dünya Havlu Günü, Antalya’da ilk kez Crystal Hotels zincir otellerinden Crystal Waterworld Resort&Spa otelde kutlandı. Douglas Adams’ın hayranları, yazarın “Otostopçu’nun Galaksi Rehberi” adlı oyununda kullandığı havlu ritüeline gönderme yapmak üzere düzenlenen çeşitli etkinliklere ellerinde havluları ile katılıyor ve yazara olan şükranlarını sunuyorlar. Bu kutlamayı sosyal medya üzerinden yıllarca gerçekleştiren turizm yazarı, eğitmen Emir Hepoğlu’nun önerisini değerlendiren Crystal grubu da ilk etkinliğin Crystal Waterworld otelde gerçekleştirilmesini kararlaştırdı.

Türkiye’nin en başarılı iletişimcileri Akdeniz’de!

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) İletişim Fakültesi, TRT tarafından bu yıl birincisi düzenlenen “Geleceğin İletişimcileri Yarışması”nda toplam 17 ödül alarak, Türkiye Şampiyonu oldu.
Sesli-Görüntülü Haber, İnternet ve Sosyal Medya Yayıncılığı, Radyo Yayıncılığı ve Televizyon Yayıncılığı dallarında 720 projenin yarıştığı TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda Akdeniz Üniversitesi kazandığı 17 ödül ile 9 ödül alan Selçuk Üniversitesi ve 8 ödül alan Erciyes Üniversitesi’ne büyük bir fark attı ve gecenin şampiyonu oldu. Daha önce Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışması’nda 4 yıl üst üste birinci olmayı başaran Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi, bu yıl ilk defa düzenlenen TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda da şampiyon olma geleneğini sürdürdü. Tebrik ederiz. İnşallah içlerinden blogger arkadaşlar da çıkar ve kent adına birlikte keyifli ve güzel işler yaparız.

Portakal Çiçeği’nin yüzme havuzu nihayet açılıyor

Muratpaşa’da efsane başkan! Süleyman Evcilmen tarafından Yeşilbahçe Mahallesi’nde yaptırılan ve yerel seçimler öncesi apar topar açılan ancak, aslında hazır olmadığı ve su kaçırdığı anlaşılan Yüzme Havuzu, gerçekten kullanıma açılıyor. 1 Haziran’dan itibaren havuza kayıtların başlayacağı belirtiliyor. Havuza Antalya’nın efsane Gençlik ve Spor İl Müdürü Süleyman Erol’un adının verileceği ifade ediliyor. Haydi hayırlısı.

4 yıl önce önermiştik; Antalya’da yapılacak havuzun ismi Süleyman Erol olsun diye…

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir