Geçen Haftanın Özeti (29 Haziran- 4 Temmuz)

Okumuş Kent

Antalya, 2014 yılı Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ilimiz tüm iller arasında ,15 yaş üstü okuma yazma bilme oranı yüzde 98,4 ile Türkiye birincisi oldu. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “2014 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi veri tabanı ADNKS) verilerine göre ilimiz tüm iller arasında,15 yaş üstü okuma yazma bilme oranı %98,4 ile Türkiye 1’incisi olmuştur” denildi.

Yağlı Direk şampiyonu 15 yıldır aynı kişi

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi’nce tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda düzenlenen etkinlikler kapsamında 50 metre yüzme, dalarak çıpa çıkartma ve yağlı direkten bayrak alma yarışları yapıldı. Yağlı direkten bayrak alma yarışmasında Murat Dalgakıran bayrağa üst üste 15’inci kez ulaşan isim oldu. Kutlamalarda, 50 metre yüzme, dalarak çıpa çıkartma ve yağlı direkten bayrak alma yarışları yapıldı. Etkinlikler kapsamında Antalyalı balıkçılar ise pancar motorlu tekneleriyle sürat yarışı yaptı. Gecede havayi fişek gösterisi yapıldı. Yarışmalara Antalyalılar ve turistler yoğun ilgi gösterirken en zorlu yarışma beklenin aksine deniz dibinden çıpa çıkarma yarışmasında oldu. Yarışmacılar dakikalar boyunca denizin derinliklerinde çıpayı aradı. DTO’ya ait çıpa, hakemlerin deniz gözlükleriyle dalmaya izin vermesiyle bulunabildi. Antalya’daki kutlamalarda yağlı direkten bayrak alma yarışmasında ise 14 yıllık gelenek bozulmadı. Gençler, yağlı direği aşıp ucundaki Türk bayrağına ulaşmak için kıyasıya yarışırken yağlı direk yarışmasının deneyimli ismi, 14 yıldır bayrağı kimseye kaptırmayan Murat Dalgakıran, gençleri geride bırakarak bayrağa uzanan isim oldu. Üst üste 15’inci kez yağlı direkte birinci olan, yağlı direğin efsane ismi Dalgakıran, ödüllerini ailesiyle birlikte aldı.  Fotoğraflar: Instagram takipçimiz “MRBAYLAN”dan.

12’inci Dünya Break Dans Şampiyonası Antalya’da yapıldı

Antalya 12’inci Dünya Break Dans Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı Muratpaşa Belediyesi Kent Meydam’nda düzenlenen dans şampiyonasında, bu sene büyük bir dans festivalinin de yapılması tüm dünyanın ilgisini çekti. Yarışmaya Milliyetçi Sanayici İş Adamları Derneği (MİSİYAD), Master Group, Port Nature Hotel ve Muratpaşa Belediyesi olmak üzere birçok sponsorlar destek verdi. Festivale Ukrayna, Rusya, Fas, Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Moğolistan, İtalya, Fransa, İngiltere, İsviçre ve Gürcistan olmak üzere birçok ülkenin katılımıyla festival renklendi. Yarışmanın finalinde 4 ülke kıyasıya mücadele etti. Türkiye’den Style of The Power Grubu birinci olurken, Ukrayna’dan X-Umty Grubu ikinci, Fas’tan Team Morocco Grubu da üçüncü oldu.

Fotoğraflarla Van Antalya’da sergilendi

Vanlı fotoğraf sanatçısı Ruşen Takva, Antalya Fotoğraf Kulübü’nde (ANFOK) fotoğraf severlerle bir araya geldi. Van’ın doğal güzelliklerini, tarihi zenginliklerini, sosyal yaşamını fotoğraflayan Tuşba Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı Ruşen Takva, Antalya’da fotoğraf sanatçılarıyla deneyimlerini paylaştı. Fotoğraf sunumu yapan Takva, çekim teknikleri hakkında da bilgiler verdi. Ruşen Takva Atlas Dergisi’nde de foto muhabirliği yapıyor.

Akdeniz’in Dibini de Mahvediyoruz!

Akdeniz’in üstünü, ormanları yok ettik. Şimdi sıra Akdeniz’in dibine geldi. Akdeniz Üniversitesi Sualtı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökoğlu, teknelerin çapa attığı Antalya’nın koylarında dalış yaparak, çapa ve zincirlerin oluşturduğu tahribatı görüntüledi. Yaklaşık 1 yıldır Antalya’daki tekne faaliyetlerinin yoğun olduğu koylarda dalış yaparak incelemelerde bulunan Gökoğlu, “Akdeniz’in akciğerleri” diye bilinen posidonya çayırlarının (deniz çayırı) yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi. Sıçan Adası, Phaselis, Üç Adalar, Olimpos bölgelerinde teknelerin kıyıya yanaştığı zaman çapa atmak zorunda kaldığını dile getiren Gökoğlu, çapalarda çok uzun zincirler kullandığını, bu zincirlerin deniz dibindeki geniş bir alanı ezdiğine dikkati çekerek, deniz ekosisteminin büyük zarar gördüğünü anlattı. Gökoğlu, “Tahribat devam ederse balıklar için saklanma, beslenme ve yumurtlama alanlarını oluşturan, suya oksijen veren denizlerimizdeki çayırların nesli tükenecek ve Akdeniz’in dibi çölleşecek” diyor.

Haydi Antalya “Piyano” öğrenmeye

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde her yaş grubundan müziksevere, eğitim verilmesi için Türkiye’nin İlk Piyano Laboratuarı kuruldu. İlk örneği ABD’de kurulan piyano laboratuannda, hedef, bireysel değil grup olarak piyanonun öğretilmesini sağlamak. AÜ Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Piyano Laboratuarı’nın, piyano eğitmeni öğretim görevlisi Osman Gazi Akçalı, üniversite çatısı altında 8’den 88’e herkesin eğlenerek piyanonun harika dünyasına adım atabileceğini söyledi. Yüreği müzik için atan herkesi beklediklerini kaydeden Akçalı, Piyano Laboratuarı’nda, kursiyerleri yaş gruplarına göre sınıflara ayırarak eğitim vereceklerini söyledi.

EXPO Alanı’nda Tarım Müzesi kuruluyor

Türkiye’nin ilk tarım müzesi, Antalya’da EXPO 2016 Antalya Sergi alanı içine yapılıyor. Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi’nde 12 bin 500 yıldır tarımın yapıldığı topraklardan günümüze tarihi bir yolculuk yapılacak. Türkiye’nin ilk EXPO’suna ev sahipliği yapacak olan EXPO 2016 Antalya’da Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi projesi tamamlandı ve 5 Haziran’da inşaat çalışmalarına başlandı. Müzede, Türk tarımı hem görsel hem de işitsel araçlarla desteklenip anlatılacak. Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi’nde 12 bin 500 yıldır tarımın yapıldığı topraklarda bir anlamda tarihe yolculuk da yapılacak. Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi bu yılın Aralık ayı sonuna kadar tamamlanacak ve 40 milyon liraya malolacak.

Bozulan Saklıkent Yoluna Kimse Sahip Çıkmadı

Antalya’da kış turizm merkezi Saklıkent, taş ve maden ocaklarının tehdidi altında. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) ve Saklıkent Kayak Merkezi’nin yanı sıra, çok sayıda yerleşim biriminin de bulunduğu Beydağları’nda mermer ocaklarına ait kamyonlar, Saklıkent yolunun büyük bölümünü kullanılamaz hale getirdi. Yapımı için başvurulan yola, hiçbir devlet kurumu sahip çıkmadı.

Antalya’da, Türkiye’nin uluslararası düzeydeki tek gözlemevi olan TUG, Saklıkent Kayak Merkezi ve bölgedeki birçok yerleşim yerine ulaşımın sağlandığı Saklıkent yolu, bölgedeki mermer ocaklarına ait kamyonların ağır tonajlı yükü nedeniyle kullanılamaz hale geldi. TUG yetkilileri ve Beydağları Saklıkent Konut Yapı Kooperatifi yöneticileri yolun düzenlenmesi için dört ayı aşkın süredir Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Karayolları ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan yazışmalar sonunda yolun sahibini bulamadı. Valilik, Büyükşehir Yasası nedeniyle yolun yetkisinin Büyükşehir Belediyesi’nde olduğunu kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel, heyetle görüşerek yolun iki etap halinde yapılacağını söyledi. Yolun yapımı beklenirken Büyükşehir Belediyesi’nden yolun Karayolları sorumluluğunda olduğu yönünde yazı geldi.

Karayolları ise turizm alanı olduğu gerekçesiyle yolun sorumluluğunun Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda olduğunu bildirdi. Bu yanıt üzerine Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne başvuru yapıldı. Saklıkent’te bölgeye ulaşımın sağlandığı yola ilişkin TUG yetkililerinin Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne yaptığı müracaatta, mermer ocaklarının bölgeye verdiği zarar dile getirildi. Beydağları Saklıkent Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Murat Parmaksız yolun yetkisinin hangi kurumda olduğunu bilmediklerini, başvurdukları kurumların hiçbirinden sonuç alamadıklarını söyledi.

Antalyalı Amatör Bisikletçiler Alp Dağları’nın Zirvesine Türk Bayrağı Dikti

Antalyalı 3 genç bisikletçinin dünyanın en zorlu bisiklet güzergahı olan Alplerin zirvesine yaptıkları yolculuk büyük yankı uyandırdı. Mali Müşavir Hakan Uğurlu, Orman Mühendisi Murat Bozoğlu ve Satış Danışmanı Ayhan Calp adlı amatör bisikletçiler, tüm doğa sporcularının hayallerini süsleyen İsviçre Alpleri zirvesine yaptıkları zorlu yolculuğa sponsor olan Cantek Soğutma, giderek azalan enerji kaynaklarının en tasarruflu biçimde kullanılması konusunda dünya kamuoyunun dikkatini çekmeyi amaçlıyor. 6 Haziran tarihinde başlayan ve 14 Haziran tarihinde sona eren zorlu yolculuk için Antalya’dan Cenevre’ye uçan ve daha sonra bisikletle Alpleri geçerek Zürih’e ulaşan bisikletçiler toplamda 600 km yol aldılar. Antalya’dan Sıfır “0” rakımdan gelmenin zorluklarını yaşadıklarını anlatan ekip şefi Hakan Uğurlu,  Cenevre’de 375 rakımla başlayan turun, her gün geçtikçe yükseldiğini, kimi zaman 1750 rakıma çıkıldığını, daha sonra 350-400 rakımlara düşen güzergah boyunca vücutlarının sınırlarını zorladıklarını, enerjilerini doğru kullanarak bu zorlukları aştıklarını söyledi. Çok fazla irtifa alıp irtifa kaybeden İsviçre Alpleri turunun özellikle 5’nci günden itibaren daha zorlu geçtiğini belirten Hakan Uğurlu, Bisikletleri ile Alplerin Kabesi denilen 2460 rakım (8068,80 feet) çıktıklarını, burada kar, yağmur ve sert rüzgarlarla karşılaşmalarına karşın Cantek’in enerjini doğru kullan bayrağını zirveye diktiklerini söyledi ve Cantek CEO’su Can Hakan Karaca’ya teşekkür etti.

Side’de Sualtı Müzesi

Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi ile Batı Akdeniz Kalkınma Vakfı (BAKA) işbirliğiyle Side’ye yapılan su altı müzesinin dev heykelleri, yerlerine yerleştirildi. Su altı müzesinde, ‘Semazen’, ‘Kurtuluş Savaşı’, ‘Poseidon ve Tapınağı’, ‘Deve Kervanı’, ‘Çiçek Bahçesi’ teması altında 110 heykel yer alıyor. Dalgıçlar, Türk karasularındaki ilk su altı müzesinin son heykelini yerine yerleştirdikten sonra bunu Türk bayrağı açarak kutladı. Side Limanı’nın 1 mil açığında, 11 metre, 18 metre ve 24 metre olmak üzere 3 ayrı derinliğe yerleştirilen heykeller, amatör, yarı profesyonel ve tam profesyonel dalgıçların dalabileceği derinliklere göre hazırlandı.

Antalya’da 285 Bin Emekli Yaşıyor!

30 Haziran Dünya Emekliler Günü Antalya’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda buluşan az sayıdaki emekli, saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okudu. Daha sonra anıta Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şubesi ve Antalya Kent Konseyi Emekli Meclisi’nin çelenkleri konuldu. Törende konuşan Türkiye Emekliler Derneği Antalya Şubesi Başkanı İbrahim Tezcan, 30 Haziran 1927 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün emekli olduğunu, bu gün ve içinde bulunduğu haftanın da ‘Emekliler Haftası’ olarak kutlandığını söyledi. Tezcan, Antalya’da 285 bin emekli yaşadığını, derneğe sadece 13 bin üyenin kayıtlı olduğunu söyledi.

Tecrübeli Dağcı, Tahtalı Dağı’nda Foto Safariye Çıktı

Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi ve AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, foto safariye çıktı.  Kış ayları boyunca kar ve buz üzerinde gezdiği Tahtalı Dağı’nın yaz manzarasını fotoğraflamak için dağa tırmanan Sevgül, her biri birbirinden farklı fotoğraflar çekti. Pek çok profesyonel fotoğrafçının gidemediği noktalara kolaylıkla ulaşan ve fotoğraflarını çeken Sevgül, dağların yaz manzarasını gözler önüne serdi.  Gelecek yıllarda hazırlayacağı fotoğraf kitabı için arşiv yapan başarılı dağcı, yüzlerce fotoğraftan oluşan geniş arşive sahip olduğunu söyledi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir