Geçen Haftanın Özeti (3-8 Ağustos)

Antik kent arazisi otopark olmuş!

Üzülsek mi sevinsek mi? Cennet Maden Koyu’nun, Noel Babacılar tarafından imara açılmak istenmesine sessiz kalan birkısım yerel basın, Kemer bölgesindeki “Idyros Antik Kent”’nin bulunduğu 1 ‘inci Derece Arkeolojik SİT alanının tel örgüleri yıkılarak otoparka çevrilmesini manşetlere taşıdı. Hayret…

“Kemer’in tarihsel öneme sahip değerleri arasında yer alan antik kentin bulunduğu 1. Derece Arkeolojik SİT alanının çevresi, kapanan Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği (GATAB) tarafından yapılan çalışmayla 2003 yılında tel örgüyle korumaya alındı. Aradan geçen 12 yıl boyunca kazı çalışma sı yapılmayan antik kentte bu yıl Selçuk Üniversitesi’nden 25 gönüllü arkeoloji öğrencisi ve Kemer Belediyesi ekipleri çevre temizliği yaptı. Ören yeri olarak turizme hizmet vermeyi bekleyen antin kentin tel örgülerinden bir kısmının kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce söküldüğü ve arazinin otopark olarak kullanıldığı, yakındaki ünlü Ayışığı Koyu’nda denize girmek için gelenlerin de araçlarını antik kentin duvarlarının yakınına park ettiği ortaya çıktı. Birkaç gün önce durumdan haberdar olan Kemer İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği ekipleri antik kentin bulunduğu alana gelerek, park etmiş araç sahiplerini uyardı. Araçların alandan çıkarılmasının ardından Antalya Müze Müdürlüğü ekipleri arazide incele me yaptı. İki aracın girebileceği büyüklükte tel örgülerin söküldüğü tespit edilirken, sökülen tel örgüler Kemer Belediyesi ekipleri tarafından onarılarak arazi tekrar kapatıldı.”

Kafanıza göre “Havaifişek” atmayın!

Antalya Valiliği yayınladığı genelgeyle havai fişek, şenlik ve işaret fişeklerinin kullanımı ve satışına yönelik düzenlemeleri belirtti. Valilik genelgesinde şöyle deniliyor; “Antalya ili mülki hudutları dahilinde havai fişek atımının yasaklanması, istisnai dorumlar dışında 2.5-5 inç geçmeyecek havai fişeklerin kullanılmasının zorunlu olduğu, atımların denizden kıyıya 200 metre açıkta bir platform üzerinde yapılması, atımların 20.00-22.00 saatleri arasında yapılması vs vs vs.

Antalyalı yazar- şair Hülya Taydaş’ın yeni kitabı çıktı

Antalya’dan güzel haberler vermeye devam. Antalyalı yazar- şair Hülya Taydaş’ın yeni kitabı “Silinmişti Yüzleri” yayınlandı. Tüketici Koruma Derneği Ankara Şubesi’nin kuruculuğunu ve başkanlığını da yapan Taydaş’ın “Yaşayan Şiirler”, “Özgür Deniz”, “Ay Işığı Ekeceğim”, “Seçme Şiirler”, “Özgür Bırak Yüreğini”, “Damla”, “Güneş Gibi ” Doğdun Dünyama” ve “Silinmişti Yüzleri” adlı şiir kitapları bulunuyor.

Üçüzler Tıp okuyacak

Ulusal gazeteler “Günün en güzel haberi” diye verdi. Haksız da değiller. Son günlerde yaşanan şiddet, saldırı, terör ve gerilim haberlerinden içimiz bunalmıştı ki, Antalyalı üçüzler umutlarımızı yeşertti. Antalya’da yaşayan İsmail – Ümmüşen Kozak çiftinin tek yumurta üçüzü kızları Aslı, Başak ve Deniz ilk kez girdikleri YGS ve LYS’den aldıkları puanla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı. Malum ülkemizde okumak zor ve maliyetli bir iş. Allah yardımcıları olsun diyor ve Kozak Ailesi’ni canı gönülden tebrik ediyoruz.

Gazipaşa’da “Medusa” başı bulundu

Antalya bölgesi dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri. Nereyi kazsanız tarih fışkırıyor. Son olarak Gazipaşa’daki Antiocheia ad Cragum antik kentinde yapılan kazıda, Yunan mitolojisinde gözlerine bakanı taşa çevirdiğine inanılan Medusa başı bulundu. ABD Nebraska Üniversitesi’nden Prof. Dr. Michael Hof’f’un başkanlığında yürütülen kazı 2005 yılında başlamış. Medusa başının Alanya Kültür Müdürlüğü’ne teslim edileceği belirtiliyor.

Büyükşehir Tiyatrosu ekimde 4 yeni oyunla geliyor

Ekim ayının ortalarında sezonu açacak olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu’nda (ABT) 4 yeni oyunla tiyatroseverlerin karşısına çıkacak. ABT, yeni sezonda Engin Alkan’ın yönetmenliğini üstlendiği “Tarla kuşuydu Juliet”, Aleksander İliev’in yöneteceği “Kurnaz”, çocuklar için Özer Tunca’nın yöneteceği “Özgürlüğe Kaçış”, Soren Valente Ovesev’in yöneteceği “Sır” adlı oyunları sahneye koyacak. Bu oyunların yanı sıra geçen yıl sahnelenen “Geç Kalanlar” ile “Değiştirilmiş Çocuk” adlı oyunlar da seyirciyle buluşacak.

YÖREX’te hedef New York 5’inci Cadde!

Antalya’da bu yıl 6.’sı düzenlenecek olan Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) 7-11 Ekim’de yapılacak. Antalya Ticaret Borsası’nın çalışkan Başkanı Ali Çandır, kurumların desteğiyle Yöresel Ürünler Fuarı’nda önemli yol kat ettiklerini belirterek, yöresel ürünlerle ilgili çıkması gereken kanunun çıkmamış olmasının eksiklik olduğunu söyledi. Geçen yıl YÖREX’e 114 bin 180 ziyaretçinin geldiğini belirten Çandır, “Gerek oda ve borsalarımız, gerek belediye ve il müdürlüklerimiz, gerekse üniversitelerimizin katkısıyla YÖREX Türkiye’nin en sevilen, en sempatik fuarı oldu” diyor. Çandır hedeflerinin ise YÖREX’i bir gün ABD’de “New York 5’inci Cadde’de Türkiye Yöresel Ürünler Mağazası” açmak olduğunu ifade ediyor.

Alexandra Stan EXPO 2016 Alanı’na “Manolya” dikti

EXPO 2016 Antalya organizasyonunun yapılacağı alandaki ünlüler ormanı büyüyor. Son olarak Romanya’nın dünyaca ünlü yıldızları arasında yer alan 26 yaşındaki Alexandra Stan, EXPO 2016 Antalya Sergi alanına ‘Manolya’ (Magnolia Grandiflora)  dikti. İsminin yazdığı künyeyi ağacın gövdesine bağlayıp cep telefonu ile selfie de çeken Stan, “Bu alana ağaç diktiğim için çok büyük onur ve mutluluk duydum. Benim için çok büyüleyici. Bu ağaca bütün sevgimi koyarak diktik ve burada büyüyecek” dedi.

Akseki Dağ Koşusu Şampiyonları Ağırladı

Türkiye Atletizm Federasyonu ve Aroma’nın katkılarıyla gerçekleşen “8. Aroma Akseki Dağ Koşusu” Antalya’nın Akseki ilçesinde yapıldı. Genç Kadınlar, Genç Erkekler, Büyük Kadınlar ve Büyük Erkekler olmak üzere dört kategoride toplam 202 sporcu yarıştı.Akseki Kaymakamı Murat Beşikci, organizasyona sponsorluk yapan Duruk Ailesi’ne teşekkür etti “Dağ koşularının Akseki için büyük bir gurur kaynağı” olduğunu söyledi. Aroma AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Metin Duruk ise şampiyonayı uluslararası hale getirmek için yürütülecek çalışmalara destek olacaklarını dile getirdi. Duruk, “Spora ve gençliğe vermiş olduğumuz destekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Geleneksel hale gelen bu koşunun devam etmesi için gereken desteği sürdüreceğiz” sözü verdi.

Dünya, Avrupa ve Balkan şampiyonalarında derece alan birçok başarılı sporcunun katıldığı, dört ayrı kategoride gerçekleşen yarışlar, heyecanlı ve renkli görüntülere sahne oldu. 4050 metre koşulan Genç Kadınlar kategorisinde Kayseri’den katılan Burcu Subatan birinci, Ağrı’dan Fatma Demir ikinci, Diyarbakır’dan katılan Gülistan Bekmez üçüncü, Ankara’dan Ekin Esra Kalır dördüncü oldu.

8100 metre Genç Erkekler kategorisinde, Bitlis’ten Ferhat Bozkurt birinci, Kars’tan Kemal Yıldırım, ikinci, Ağrı’dan Abdullah Yorulmaz üçüncü, Karaman’dan Mustafa Göksel dördüncü oldu. Büyük Kadınlar kategorisinde, Afyonkarahisar’dan Burcu Büyükbezgin birinci, Erzurum’dan Tubay Erdal ikinci, Diyarbakır’dan Remziye Temel üçüncü, Bursa’dan Duygu Turgut Boyan dördüncü oldu.

11900 metre koşulan Büyük Erkekler kategorisinde ise Aksaray’dan Ayhan Sağlam birincilik ipini göğüsledi. Mardin’den Ömer Alkanoğlu ikinci, Afyonkarahisar’dan Süleyman Büyükbezgin üçüncü, Erzurum’dan Üzeyir Söylemez dördüncü oldu.

Döşemealtı turunç ve narenciye kokacak

Döşemealtı Belediyesi, ilçenin en uzun caddelerinden Atatürk Caddesi’ni turunç bahçesine çeviriyor. İlçe genelinde bundan böyle ithal ağaçlar ve süs bitkileri yerine Akdeniz’e özgü turunç, limon ve portakal türü meyve ağaçları tercih edileceği belirtildi. 404’üncü turunç fidanını kendi elleriyle diken Başkan Turgay Genç, başta orta refüjler ve parklar olmak üzere bölgenin tamamında ithal bitkiler yerine kendi seralarında da üretilebilen ve Akdeniz bölgesinin zenginlikleri olan turunç, limon, portakal, zeytin, nar, keçiboynuzu, defne ve sığla ağaçları ile Karadeniz bölgesine has Karayemiş ağacının dikileceğinin müjdesini verdi.

Elmalı yıllar sonra sinemaya kavuşuyor

Sevinsek mi üzülsek mi türünden bir haber daha… Antalya’nın Elmalı İlçesi yıllar sonra sinemaya kavuşuyor muş. Elmalı Belediyesi tarafından yapımına başlanan sosyal tesis ve sinema salonu inşaatının bitmesiyle ilçe 100 kişilik sinema salonuna kavuşacakmış. Eski Tarım Müdürlüğü binasının yerine yapılan tesisin eylül ayında açılması planlanıyor.

Kepez’e “Bilim Merkezi”
Kepez, Başkan Hakan Tütüncü döneminde adeta çağ atlıyor. Tütüncü, yeni dönemde vaat ettiği bilim merkezi kuruluşu öncesinde Marmara ile İç Anadolu bölgelerindeki bilim merkezlerini inceledi. Başkan Tütüncü, ikinci dönem başkanlığı sırasında gerçekleştirme sözü verdiği 70 yeni yatırım vaadinden biri olan Kepez Bilim Merkezi’ni çok önemli görüyor. Dokuma Fabrikası’nda 2016- 2017 eğitim sezonunda açılışını yapmayı planladığı merkezin kuruluşu için ilk adımları atan Tütüncü, beraberindeki heyet ile birlikte Kocaeli Bilim Merkezi, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi ile Eskişehir Bilim Deney Merkezi’ni gezdi.

Dokuma Fabrikası alanı içinde kurulacak Bilim Merkezi’nin özellikle Kepezli öğrencilerin eğitim standartlarını üst seviyeye çıkartacağının altını çizen Başkan Tütüncü, “Bilim merkezimizden 19 ilçenin öğrencileri, öncelikli olarak yararlanacak. Onların ufkunu açacak, bilim ve teknolojiye merak sarmalarını sağlayacak bir proje gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun adımlarını atarken, bizden önce yapılmış merkezleri gezdik. Bursa, Kocaeli ve Eskişehir’de yapılmış merkezlerde neler olduğunu ayrıntılı bir şekilde öğrendik. Bu 3 şehirdeki deneyimlerden faydalanarak, Antalya’da uzun vadede başarılı olacak bir bilim merkezi kuracağız” diye konuştu.

Antalya Kültür Sanat kapılarını açtı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kent merkezindeki eski hizmet binası kapılarını sanatseverlere açtı. Gökkuşağı renkli dış cephesi ile büyük ilgi çeken merkez, dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine evsahipliği yapıyor. Eylül ayına kadar ücretsiz olan AKS, resmi açılışını ise eylül ayında Picasso ve Ara Güler sergileriyle yapacak.

Yıl boyunca sergi salonlarında ulusal ve uluslararası sanatçıların sergilerini ağırlayacak olan Antalya Kültür Sanat, Ağustos ayı boyunca iki önemli sergiye ev sahipliği yapacak. Yıldızların fotoğrafçısı olarak da bilinen Cecil Beaton’ın Sotheby’s arşivinden derlenen “Portreler” başlıklı sergi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi işbirliği ile düzenleniyor. Sergi, Beaton’ın 1920’lerden 70’lere kadar fotoğrafladığı Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Coco Chanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Winston Churchill, Jean Paul Sartre, Colette, Audrey Hepburn, Alberto Giacometti ve Rudolf Nureyev gibi ünlü isimlerin portrelerinden oluşuyor. Antalya Kültür Sanat’ın diğer ön açılış sergisi ise 18. yüzyıl ressamlarından Luigi Mayer’in Antalya ve Akdeniz havzasındaki mimari kalıntılar ile gündelik hayatı betimleyen gravürlerinden oluşuyor. Sanatçının, 1776 – 1792 yılları arasında İstanbul’da görev yapan İngiltere Büyükelçisi Sir Robert Ainslie ile birlikte katıldığı Anadolu’daki arkeoloji gezilerinde resmettiği gravürler, Antalya’nın ve bölgenin tarihinden kesitleri gözler önüne seriyor.

Festival konserle başlayacak

Devlet Opera Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek ’22’nci Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nin programı açıklandı. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, 5 Eylül’de Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) Orkestrası’nın gala konseriyle başlayacak. Bu yıl yurtdışından sadece Kore Ulusal Operası’nın konuk edileceği festivalde, 8 Eylül’de İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, ‘Ateş Kuşu/İlkbahar Ayini’ konseriyle izleyiciyle buluşacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi 11 Eylül’de ‘Hamlet’ ve 16 Eylül’de ‘Ali Baba&40’ adlı opera eserini sahneleyecek. Festivalin tek yabancı konuğu Kore Ulusal Operası ise ‘Ruh İkizi’ adlı operayla sahneye çıkacak. Esere, Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek. Festival, 23-24 Eylül günlerinde ANTDOB’un ‘Türksoy Opera ve Bale Yıldızları’ adlı konseriyle sona erecek.

Caretta Carettalar için karatma

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, kuluçka dönemini tamamlayan caretta caretta kaplumbağası yavrularının denize ulaşabilmesi için Antalya ve çevresinde otel ve tatil köylerinde karartma uygulamasına geçilmesi gerektiğini belirtti. Normal şartlarda iki yılda bir yumurtlayan yetişkin caretta carettalar, Antalya sahillerinde denizle buluşmaya başladı. Lara, Manavgat ve Side bölgelerinde yuvaları bulunan caretta carettalar için acil karartma uygulaması yapılması gerektiği belirtildi. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, yuvalarda 70 ila 80 arasında yumurta olduğunu, bunların birçoğunun denize ulaşmaya çalışırken veya sonrasında kaybolduğunu belirten Doç. Dr. Gökoğlu, caretta carettaların denize ulaşması için ay ışığı ve dalgaların ışığını takip ettiğini söyledi. Caretta caretta yuvalan çevresinde bulunan otel ve tatil köylerinden sahile gelen ışıkların yavruların yönlerini şaşırttığını, denize ulaşmalarını imkansız hale getirdiğini vurgulayan Doç. Dr. Gökoğlu, Yuvadan çıkan yavruların denize ulaşması çok önemli. 1000 yavrudan ancak 35’i 25-30 yıl sonra tekrar doğduğu yere gelerek yuva yapabiliyor. Dolayısıyla ne kadar fazla yavruyu denize gönderebilirsek o kadar anne caretta caretta’nın doğduğu bölgeye gelmesi sağlanır. Ancak geri planda olan otel ışıkları ve farklı ışık süzmeleri olması durumunda caretta yavruları yanlış yöne gidebiliyor. Yavru çıkışlarının başladığı bu günlerde özellikle turizm tesisleri yöneticilerinden sahilden görünen ışıkları ya kapatmalarını ya da perdelemelerini istiyoruz diye konuştu.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir