Geçen Haftanın Özeti (6-11 Temmuz)

Dünyanın En Güzel Plajları
Global Seyahat Arama Sitesi Skyscanner’in müşterileri arasında yaptığı anketle belirlediği dünyanın en güzel 15 plajı arasına Kaş’taki Kaputaş ve Patara ile Kumluca’daki Çıralı ve Olimpos plajları girdi.

Bollywood İkonları Antalya’da

‘Bang Bang’, ‘Krrish, Krrish 3’, ‘Mohenjo Daro’ gibi Bollywood’un ünlü filmlerinin başrol oyuncusu Hrithik Roshan ile ‘Dolly Ki Doli’, ‘Khoobsurat’, ‘Bewakoofiyan’ filmlerinin kadın oyuncusu Sonam Kapoor aynı seti paylaştı. 3 Temmuz’dan bu yana Mardan Palace Otel ve Antalya’nın tarihi Kaleiçi semtinde kurulan setlerde çekimlere katılan ikili, renkli zaman geçirdi. Hindistan’ın popüler dergi ve televizyonlarının 1 dakikalık röportaj için aylar öncesinden randevu aldığı Kapoor, Antalya cadde ve sokaklarına hayran kaldığını söyledi. Kaleiçi’nde nazar boncuğu satan bir mağazaya giren Kapoor, buradan seçtiği hediyelik eşyaları satın alarak ülkesine götürdü. Beş gün süren çekimlerin ardından ülkelerine dönmek için hazırlık yapan Roshan ve Kapoor, Antalya’ya hayran kaldıklarını, en kısa zamanda tekrar geleceklerini söyledi. Çekimler nedeniyle turistik kenti gezip dolaşmaya fırsat bulamadıklarını belirten ikili, ilk fırsatta tatil için Antalya’ya tekrar geleceklerini söyledi.

Bak, Sev, Beğen ve Sahiplen!

Muratpaşa Belediyesi, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi amacıyla haftada bir gün, bir bölgede stant kurdurarak vatandaşların sahipsiz hayvanlarla buluşturuyor. Muratpaşa’da, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi amacıyla “Sokak Hayvanları Festivali” yapılmaya başlandı. Muratpaşa Belediyesi’nin hayata geçirdiği proje ile her hafta bir bölgede stant kuruluyor ve sahipsiz sokak hayvanları ile hayvansever vatandaşlar bir araya getiriliyor. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın talimatıyla geliştirilen “Sokak Hayvanlarını Sahiplendirelim” projesi kapsamında ilk stant Aydın Kanza Parkı’nda kuruldu. Veteriner İşleri Müdürlüğü Rehabilitasyon Merkezi’nden getirilen kedi ve köpekler, özel olarak oluşturulan alanda vatandaşlarla buluşturuldu. Vatandaşlar, park içerisinde kurulan ve içerisinde sokak hayvanları bulunan özel alanı gezerken, Veteriner İşleri Müdürlüğü personeli tarafından bilgilendirildi. Proje kapsamında parkta oluşturulan standa getirilen 7 köpekten 4’ü sahiplendirildi. Proje kapsamında, belirlenecek 4 bölgede haftada bir gün stant kurulacak. Projeyle özellikle çocuklara hayvan sevgisi aşılanmak amaçlanıyor.

Yaralı Hayvanlara Ambulans

Antalya Büyükşehir Belediyesi, yaralı ve zor durumdaki sokak hayvanlarına ambulansla 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veriyor. Son 6 ayda 1259 yaralı hayvana müdahale edildi. Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürlüğü’nün, sahipsiz hayvanların trafik kazaları ve benzeri durumlarda meydana gelen can kayıplarını en aza indirmek için oluşturduğu tam donanımlı hayvan ambulansı, gece gündüz sevimli dostlara hizmet vermeye devam ediyor. Veteriner hekim, hayvan koruma ekibi ve hasta bakıcıdan oluşan ekip ile vatandaşlardan gelen ihbarları anında değerlendiriliyor.  Hayvan ambulansı ile olay yerine giden veteriner hekim liderliğindeki ekip, en kısa sürede yaralı hayvana müdahale ediyor. Acil cerrahi müdahalelerin de yapılabildiği ambulansta, yoğun bakım ünitesi, solunum cihazları gibi hayati fonksiyon için önem arz eden cihaz ve donanımlar yer alıyor. Yaralı hayvana daha kapsamlı müdahale sahipsiz hayvan bakım merkezinde yapılıyor. Vatandaşların çevrede gördükleri yaralı ve hasta sokak hayvanlarını belediyenin 332 22 33 No’lu telefonuna bildirmelerini istedi.

Taşıtta 4’üncü Motosiklette 1’inci Sıradayız

Antalya, toplam taşıt sayısında Türkiye’de dördüncü, motosiklet sayısında ise 1 ‘inci sırada yer aldı.  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı Mayıs ayı motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. TÜİK Antalya Bölge Müdürü Abdi Öncel, Türkiye’de Mayıs ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 19 milyon 328 bin 83 adet taşıt bulunduğunu bildirdi. Abdi Öncel Antalya’da trafiğe kayıtlı toplam 902 bin 866 adet taşıtın yüzde 45,1’ ini otomobil, yüzde 28’ini motosiklet, yüzde 17’sini kamyonet, yüzde 4,7’sini traktör, yüzde 2,3’ünü kamyon, yüzde 1,4’ünü minibüs, yüzde 1,1’ini otobüsün oluşturduğunu belirtti. Öncel, “Antalya’da trafiğe kayıtlı araç sayısında İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra dördüncü sırada yer aldı. Ayrıca Antalya 253 bin 226 motosiklet sayısı ile birinci sırada yer aldı. Antalya’yı motosiklet sayısında 248 bin 748 ile İstanbul, 221 bin 923 ile İzmir takip etti” dedi.

Antalya’da Kişi Başına 7 Bin Metreküp Su Düşüyor

Antalya Kent Konseyi, Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) ile Akdeniz Üniversitesi iş birliğiyle 5 -6 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen “Antalya İçme Suyu ve Sorunlar Sempozyumu 2”nin sonuç bildirgesi yayımlandı. Suyun, doğal ve kıt bir kaynak olduğu, bu bakımdan mevcut kaynakların korunmasının, sürdürülebilir kullanımının kentlerin geleceği açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekilen sonuç bildirgesinde, Türkiye’nin, kişi başına düşen yıllık bin 519 metreküp kullanılabilir su miktarı ile su azlığı yaşayan bir ülke olduğuna da işaret edildi. Bildiride Antalya’yla ilgili şu ifadeler yer aldı: “Antalya’da 2014 yılı nüfus verilerine göre kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı yıllık 7 bin 293 metreküp civarındadır ve su zengini olarak sınıflandırılabilir. Antalya havzasında toplam 16,21 milyar metreküp/yıl kullanılabilir su potansiyeli bulunmaktadır. Antalya kentinin 2050 yılı için içme suyu ihtiyacı 250 bin metreküp/yıl olarak düşünülürse, kentsel su talebi havzanın su potansiyelinin yüzde 15’i kadardır. Antalya ilinde ucuz, temiz ve güvenilir su temin edilebilme potansiyeli mevcuttur.”

Dünya Ormancılarına Antalya’da Eğitim

ABD ve Fransa’dan sonra üçüncüsü Antalya’da açılan Uluslararası Orman Yangınları Eğitim Merkezi’nde 2 yılda 108’i yabancı 2 bin 86 kişiye eğitim verildi. Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, merkezde orman yangınlarını önleme, mücadele, yanan alanların rehabilitasyonu çalışmalarında görev alacaklara mesleki ve kişisel yeterliliklerini geliştirici teknik eleman, orman muhafaza memuru ve arazöz operatörleri seviyesinde “hizmet öncesi ile hizmet içi eğitim” verildiğini söyledi.  Türk, “Bu düzeydeki uluslararası yangın eğitim merkezi dünyada 3 tane, biri ABD’de, biri Fransa’da diğeri de ülkemizde bulunmakta. İlimizdeki merkezde dünya ölçeğinde yangın eğitimi veriliyor. 3 merkezdeki konu ve müfredat, benzer nitelikte” diye konuştu. Türk, bunların yanı sıra, Suudi Arabistan ve Ortadoğu ülkelerinden de eğitim için gelenler olduğunu vurgulayarak, “Ülkemiz Akdeniz ülkeleri arasında orman yangınlarıyla mücadele konusunda birinci. Dolayısıyla buraya gelen ziyaretçilerimiz, birinciliğin vermiş olduğu güzel çalışmaları görerek memnuniyetlerini dile getiriyor” ifadesini kullandı. Merkezde eğitim görmek üzere son olarak Güney Kore’nin Gyeongsangbuk-Do eyaletinden 22 kişilik heyet, Antalya’ya geldi. Heyet başkanı Yu Hwa Mok, kendi ülkesi ile Türkiye’deki orman teşkilatı arasında yapılan anlaşma gereği burada orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarını incelediklerini belirtti.

2.7 Milyon Hektar Toprak Yok Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Antalya Ticaret Borsası (ATB) verilerine göre 2014 sonu itibariyle Türkiye’de ekilen ve dikilen tarım alanı 23 milyon 943 bin hektar, çayır ve mera arazileriyle toplam tarım alanı da 38 milyon 560 bin hektar olarak belirlendi. Bu verilere göre Türkiye son 10 yılda, ekilen ve dikilen tarım alanlarının yaklaşık yüzde 10’unu, çayır ve mera alanlarıyla toplam tarım alanlarının ise yüzde 6.4’ünü kaybetti. 2014 verileri 2004 yılı ile kıyaslandığında 10 yılda toplam tarım alanının yüzde 6.4, yani 2 milyon 650 bin hektar azaldığı görüldü. 2004 yılında Türkiye’nin toplam tarım alanı 41 milyon 210 bin hektar idi. En fazla kayıp tahılda 10 yılda en fazla tarım alanı kaybı tahıllar ve diğer bitkisel ürün alanlarında gerçekleşti. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, kentlerin büyümesi, miras yoluyla tarım arazilerinin bölünmesi, verimli araziler üzerine sanayileşmenin artması ve göç nedeniyle tarım arazilerinin yok olduğunu söyledi. Tarımın ekonomi içindeki payının da yüzde 12’den yüzde 8’lere kadar düştüğüne işaret eden Çandır, “Söylemde hepimiz tarımı stratejik bir sektör olarak kabul ediyoruz ama uygulamada bunun karşılığını görmüyoruz. Tarım sektörü yeterince değerlendirilemiyor” diye konuştu. Antalya’da da son 10 yılda yaklaşık 267 bin dekar tarım alanının kaybolduğunu dile getiren Çandır, bu toprakların büyük bölümünün turizm nedeniyle yok olduğunu söyledi, insafsızca yapılan inşaatların devam ettiğini anlatan Çandır, “Antalya aslında söylendiği gibi toprakları verimli olsa da çok geniş topraklara sahip değil. Yüzölçümünün ancak yüzde 21’i tarım toprağıydı, son verilerle bu yüzde 18’e kadar düştü. Dağların eteğinden 10 kilometrelik bir bantta tarım toprağımız var, bu toprakların çok iyi korunması gerekiyor” dedi. inşaatla gelişmenin Antalya için ileride büyük tehlikeler barındırdığına dikkati çeken Çandır, Türkiye’nin özellikle kış döneminde sebze üretiminin yüzde 80-90’ının Antalya’dan karşılandığını, dolayısıyla bölgedeki tarım alanlarının çok önemsenmesi gerektiğini vurguladı.

Nevzat Hoca’nın Lykia Kitabı Büyük İlgi Gördü

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, son kitabı “Lykia”yı, Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi’nde düzenlenen imza gününde tanıttı. 549 sayfalık kitapta Likya bölgesindeki ticari ve kültürel yaşam, yerleşim yerleri, mezarlar, kabartma ve yazıt hakkında ayrıntılı bilgiler yer alıyor. KİTABI sayfa sayfa anlatan Prof. Dr. Çevik’i, öğrencileri ve Likya tarihini yakından ilgilenenler dikkatle dinledi. Prof. Dr. Çevik, “Kitap, Likya’ya farklı bir açıdan bakmanıza yardımcı olacak” dedi. Tanıtımın ardından Prof. Dr. Nevzat Çevik, müze bahçesinde yeni kitabını okurları için imzaladı.

Tescilli Dilencilik

Antalya’da son 8 ayda bin 919 dilenci yakalandı. Bin 271’i kayıt altına alınan bu kişilerden 170’inin, tescilli dilencilik yaptığı belirlendi. Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, 946 dilenciye, 69 bin 566 lira para cezası uyguladı. Son 2 ayda dilenen 363 çocuk da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bildirildi. Zabıta ve polisin son dilenci operasyonunda, cami yakınlarında 5’i Suriye uyruklu 17 dilenci 322 lirayla yakalandı.

Kaputaş’a Elektrik

Antalya’nın Kaş Belediyesi, dokunulmamış dokusuyla dünyaca bilinen Kaputaş Plajı’na duş ve tuvalet yerleştirip jeneratör indirdikten sonra, yeraltından 400 metre kablolamayla plaja elektrik getirmek için çalışma başlattı. Kaputaş, Antalya’da Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde, coğrafi terimlerle ‘Kanyon ağzı’ olarak tanımlanan, yer altından akan suyun deniz kıyısında kumlar arasından süzülmesi sonucu suyu genel olarak serin ve turkuaz renginde bir plaj olarak biliniyor. Karayolundan 187 basamak inilerek ulaşılan plaj, el değmemiş doğası nedeniyle binlerce yerli ve yabancı turist tarafından tercih ediliyor. Kaş Belediyesi tarafından Kaş- Kalkan sahilinin tek doğal plajı Kaputaş’ı mesire alanına dönüştürecek çalışmalar tepki çekerken, belediye yetkilileri, “Geçmişte burada tuvalet yoktu. Duş yoktu. Soyunma kabini yoktu. Gidilebilecek ahşap merdiven yoktu. Bunlar yapılarak halkın ihtiyacı giderildi. 1 gram beton malzeme kullanılmadı. Doğa tahrip edilmedi. Biz Kaputaş’ı gözümüz gibi korumaya devam edeceğiz” diyerek çalışmaları savundu.

Tarihi Öğretmen Evi’nin Restorasyonu Bir Türlü Bitmedi

Aradan tam 10 yıl geçti ama eski Öğretmenevi’ndeki restorasyon çalışması bitmedi. Emekli öğretmenlerin bahçesinde çay içip eski dostlarıyla masa başı oyun oynadıkları ve kitap okuyarak zaman geçirdikleri Işıklar Caddesi’ndeki eski Öğretmenevi Antalya il Genel Meclisi’nde Milli Eğitim Müdürlüğü ile olan sözleşmesinin iptali ve buranın boşaltılması yönünde 2005 yılının Ekim ayında karar almıştı. Cumhuriyet’in kuruluşundan önce inşa edilen binanın restorasyonunun neden bu kadar uzun sürdüğü merak ediliyor. Aradan 10 yıla yakın zaman geçmiş olmasına karşın halen çevresi örtülü olan binanın ne zaman hizmete gireceği şimdilik bilinmiyor.

Krıkgöz’ü Bitirdik!

Antalya’nın önemli su kaynaklarından olan Kırkgöz su kaynaklarında yapılan tahribatın kenti etkilediğini belirten Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Erdal Özdemir yeraltı zenginliklerinin bilinçsiz kullanma yüzünden zarara uğradığını belirtti. Özdemir, “Kırkgöz kaynaklarının maalesef kırk tane gözü kalmadı. En büyük sorun, bölgeye organize sanayinin kurulmuş olması. Organize sanayi, kanalizasyonu olmadığı için yıllarca atık suyunu yer altına attı. Bu yüzden kirlendi o kaynak’ dedi. Su kaynaklarının kirlenmesinin bir çok soruna yol açtığını belirten Özdemir su kaynaklarının kirlenmesi tuzlanmaya ve kalitenin azalmasına sebep olduğunu ifade etti. Kırkgöz Su Kaynakları’nın olduğu bölgede mıcır ve maden ocaklarının su kaynaklarını olumsuz etkilediğini belirten Özdemir, “Yeraltı suları kendini revize edebiliyor. Ancak kirlenme arttıkça kendini yenileyemeyebiliyor. Bu yüzden de kaynakları küsüyor. Kaynağın doğal akışı engellendiğinde kaynak küser ve kurumaya başlar” diye konuştu.

Muratpaşa’dan Kaleiçi Bildirgesi

Kaleiçi’ni, Dünya Kültür Mirası olarak değerlendiren Muratpaşa Belediyesi, bölgede yaptığı ve yapacağı çalışmaları bildirge niteliğinde açıkladı. Bildirgede şu ifadelere yer veriliyor;

“Kaleiçi sadece Muratpaşamız, Antalyamız veya ülkemiz için değil, kadim zamanlardan tüm dünyaya kalan kültür mirasıdır. Bu bilinçle; Kaleiçi’nde yaşayan, işletme sahibi komşularımız, taraf olan tüm kurumlar ve ilgili birimlerimizin katılımı ile sonuncusu Antalya Valisi Sn. Muammer Türker, Başkanlığında olmak üzere 13 ayrı toplantı gerçekleştirip eylem planı hazırladık. Kaleiçi’ne göstermiş olduğu ilgi ve duyarlılık için Antalya Valisi Sn. Muammer Türker’e teşekkür ederiz. Muratpaşa Belediyesi olarak eylem planı doğrultusunda şu çalışmaları gerçekleştirdik; Dünyanın en büyük turizm fuarı ITB Berlin’e Kaleiçi konseptli özel stand katıldık, Üç dilde Kaleiçi Rehberi ve Kaleiçi Turizm Rotası Haritası hazırlayıp dağıtımını gerçekleştirdik, Kaleiçi’nde araç ve yaya geçişlerini rahatlatacak bir ‘Masa-sandalye düzenlemesini’ Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun onayı ile işleme koyduk, Ruhsatlandırma konusunda sağladığımız yasal kolaylıklarla yaklaşık 150 esnafımız daha ruhsatlarına kavuştu, Kaleiçi İmar Plan Revizyon çalışmalarına müdahil olup, Büyükşehir Belediyemize 31 maddelik raporla katkıda bulunduk, Kaleiçi’nde kamuya terk edilmesi gereken işgalli alanların tespitini tamamlıyoruz. Koruma Kurulu onaylı sokak levhalarını taktık. Yıllardır ihmal edilen numarataj çalışmalarımız da sürüyor, Görsel kirliliğin önlenmesi amacı ile toplu tabela ve duyuru levhalarını hizmete sunduk. Bazı binaları da boyadık, Yabancı dil bilen zabıta memuru ve Turunç Masa görevlisinin hizmet sunduğu Enformasyon Ofisi kurup, işler hale getirdik. Zabıta ekiplerimizi koordine edip gece mesai süresini uzattık. Zabıta ekiplerimiz, personel görevlendirdik, UKOME’nin taksi duraklarına ilişkin kararlan konusunda Şoförler Odası ve ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirdik, Kaleiçi’nin turizm piyasasına pazarlanması konusunda acentalarla toplantılar yaptık. Yapmış olduğumuz çalışmaların dışında bu yıl içerisinde de hayata geçireceğimiz uygulamalar ve önerilerimiz ise şöyle; Bu sezon, Kaleiçi’ni talep eden esnaflarımızla birlikte 4 büyük uluslararası turizm fuarına daha taşımayı öngörüyoruz, Tarihi Musalla Mescidi ve tarihi çeşme restorasyonu için proje hazırladık, Kaleiçi’ne, dünyadaki benzerleri gibi ‘Old Town’ statüsü kazandıracak çalışmalar yapıyoruz, Kaleiçi’ndeki araç trafiği yoğunluğunu azaltmak için çevrede otopark alanları belirledik, katlı otoparklara ilişkin önerilerimiz projelendiriliyor, Kaleiçi’nde ulaşımın elektrikli küçük araçlarla yapılmasını öneriyoruz, Kaleiçi’nde; her yıl ulusal ve uluslararası nitelikte festivaller, etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz, İnsanlığın ortak mirası olan Kaleiçi için harekete geçmesi gerekmektedir. Kaleiçi’ni Dünya Kültür Mirası listesine aldırabilmek en büyük arzumuzdur, Görsel kirliliğe karşı önlemler alırken metruk binalarla alanları Büyükşehir Belediyesi Zabıtası ile koordineli çalışmaktadır, Canlı müzik ve gürültü kirliliği konusunda yapılan çalışmalarda emniyet ve ilgili bakanlığın talebi doğrultusunda teknik temizledik. Dış cephe duvarlarını da ressamlarla işbirliği içerisinde boyamayı planlıyoruz.”

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir