Geçen Haftanın Özeti (8-14 Haziran)

Gözümüze çarpan, farklı, değer yaratan, toplumsal bilinç oluşturulmasına katkı koyan, kente dair, yöreye dair, insana ve doğaya dair haberlerden bir seçki yaptık.

Antalyaspor Süper Lig’e döndü

Antalyaspor, bir yıllık bir aradan sonra Süper Lig’e geri döndü. Müthiş bir heyecana sahne olan Play-Off Finalinde Samsunspor’u penaltılarla eleyen kırmızı-beyazlılar hepimizi büyük sevince boğdu. Çok zor bir sezondu, Mutlu bitti. Başta zor günlerinde takımını bırakmayan taraftarlar olmak üzere tüm futbolcu, teknik heyet ve yönetimi kutlarız.

Yenikapılılar dernek kurdu

Yenikapı Mahallesi Antalya’nın en renkli ve eğlenceli mahallelerinden biridir. Şimdi bu mahalle sakinleri “Antalya Yenikapı Sosyal Yardımlaşma Kültürel Dayanışma Kalkındırma ve Yaşatma Derneği”ni kurdu. Dernek Başkanı Battal Erdoğan ‘Yenikapılılar olarak güç birliği yapmaya karar verdik. Kendi öz kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi gelecek nesillere en iyi şekilde aktarmak ve kent kültürüne katkı sağlamak adına dernek kurmaya karar verdik. Yenikapılılar olarak toplumun her kesiminde, siyasal ve toplumsal gelişmelerde söz sahibi olmak ve Atatürk gençleri olarak laiklik mücadelesini omuz omuza vermek istiyoruz. Bizlere destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Antalya “Bilim”le buluştu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde ‘Antalya Bilim Festivali’ düzenledi.  Festival birbirinden ilginç deneylerle renkli görüntülere sahne oldu. Festivale katılan öğrenciler hem projelerini tanıttı, hem de farklı bilim dallarını inceleme şansı yakaladı. Özellikle çocuklar ve üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Festivalde, bilim istasyonları, bilim gösterileri, deneyler, insan vücudu, robotlar, canlı dünyası, yeni teknolojiler ve gök bilimi gibi birbirinde ilginç konuların anlatıldığı stantlar kuruldu.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Evrim, festivalde bilimin korkulacak bir şey olmadığı, eğlenceyle de ele alınabileceğini göstermek istediklerini ifade etti. Evrim, “Bu festival Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yapmayı planladığı projeleri arasında baş köşeyi teşkil eden ‘Bilim Müzesi Merkezi’nin de ilk adımını oluşturacak. Festivalin Antalya’nın meşhur festivalleri gibi sürekli olmasını ve her sene daha da gelişerek, geniş katılımlı bir şekilde yürümesini temenni ediyorum” dedi.

Antalya’daki müze ve ören yerlerini mayısta 400 bin 223 kişi gezdi

Antalya’daki müze ve ören yerlerini Mayıs ayında 400 bin 223 kişi gezdi, 2 milyon 13 bin lira gelir elde edildi. En fazla ziyaretçi 88 bin 140 kişi ile Aspendos Müzesi’ni gezdi. Sıralama şöyle; Antalya Müzesi 28 bin 721, Alanya Müzesi 4 bin 206, Side Müzesi 7 bin 263, Elmalı Müzesi 6 bin 133, Perge Antik Kenti 31 bin 548, Phaselis antik kenti 19 bin 178, Noel Baba Müzesi 42 bin 487, Myran antik kenti 35 bin 150, Xanthos antik kenti 4 bin 138, Simena Antik Kenti 2 bin 219, Termessos Antik Kenti 9 bin 654, Karain Mağarası 2 bin 595, Olympos antik kenti 16 bin 296, Arykanda antik kenti bin 277, Alanya Kalesi 43 bin 993, Side Tiyatrosu 20 bin 358, Antalya Atatürk Evi 26 bin 260, Alanya Atatürk Evi bin 473.

Antalya’da 62 kişiye ‘seçim’ cezası

Genel seçimler bitti. Antalya’da 62 kişi hakkında “Seçim Kanunu”na muhalefetten cezai işlem yapıldığı öğrenildil. Antalya il Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kent merkezinde ve ilçelerde 7 Haziran’da yapılan seçimde 62 kişinin, ‘298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a muhalefet ettiği belirtildi. Açıklamada, polis ekiplerinin mükerrer oy kullanma, cep telefonuyla verilen oylann görüntülenmesi, propaganda ve seçim yasaklarına uyulmaması gibi konulara müdahale ettiği kaydedildi. 40 kişinin kullandığı oyu cep telefonuyla görüntülediği belirtilirken, haklarında tutanak tutulan 62 kişinin polis merkezlerine götürüldüğü ve para cezası uygulandığı kaydedildi.

Dünya “Bench Press” şampiyonu Antalya’dan

İlk okuduğumuzda yazım hatası olduğunu düşündük, “Bench Press” ne ola ki? dedik. Meğer böyle bir spor dalı varmış. Antalya’da 8 Haziran’da yapılan ve yaklaşık 80 sporcunun katıldığı Powerlifting Bench Press Yarışması’nda Antalyalı sporcu Soner Şimşek, 85 kilo kategorisinde 160 kilo ağırlık kaldırarak dünya şampiyonu olmuş. Şampiyonaya ABD, Rusya, İran, Azerbaycan, Bulgaristan gibi pek çok ülkeden yaklaşık 80 sporcu katılmışlar.  Feetshop Spor Merkezi’nde yapılan ve ağırlığın sırt üstü yatarak kaldırıldığı yarışmada 70 kilodan 140 kiloya kadar sporcular çeşitli kategorilerde yarışmışlar. Antalya’dan 85 kiloda yarışan Soner Şimşek, kendi kategorisinde 160 kilo kaldırarak dünya şampiyonu olmayı başarmış. Tebrikler. Yarışma önümüzdeki yıl Norveç’te.

Yaşlılar Evi’nde düğün

Muratpaşa Belediyesi’nin Falezler Parkı üzerinde Yaşlılar Evi var. Güzel bir tesis. Antalya’daki yaşlılara ücretsiz bir çok hizmet sunuluyor. Geçtiğimiz hafta Yaşlılar Evi sakinleri güzel bir olaya tanıklık etti. Yaşlılar Evinde tanışıp Latin dans kursunda yakınlaşan ve 3 torun sahibi Hüseyin Soner ile 1 torun sahibi Filiz Akyer, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde yapılan nişanın ardından aynı yerde yaptıkları sade bir düğünle dünya evine girdi. Çiftin nikahını kıyan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, evlilik cüzdanını geline teslim etti. Nikahın ardından çift düğün pastasının kesip gönüllerince eğelendi. Şair ne güzel söylemiş; “Boşver yaşı başı, gönlün ne kadar genç sen ondan haber ver.”

Antalya Buğdayını Arıyor Projesi”nde ilk hasat

Yılda 250 bin ton buğday üretilen Antalya’da bölgeye en uygun çeşidi belirlemek için yürütülen “Antalya Buğdayını Arıyor Projesi” meyve vermeye başladı. Antalya Ticaret Borsası (ATB], Antalya’ya en uygun buğday çeşidini belirlemek için Kasım 2014’te ‘Antalya Buğdayını Arıyor Projesi’ni başlatmıştı. Proje kapsamında sahil ve yayla bölgelerinde toplam 12 çeşit buğday çeşidi ekildi. Aksu’da BATEM’e ait 20 dekar alana aralık ayında ekilen 12 buğday çeşidinin hasadı yapıldı. Sahil ve yaylada 22 çeşit buğday ekimi yaptıklarını bildiren ATB Başkanı Ali Çandır, “Bilimsel çalışma metoduyla 22 çeşit buğdayın her safhası değerlendirildi. Buğday hasadımızı yaptık. Bölgeye en uygun buğdayın belirlenmesi için ekmeklik ve makarnalık olmak üzere buğday çeşitlerinin kalite ve verimi belirlenecek. Ardından bu buğday çeşitlen üreticiye tavsiye edilecek. Üretici daha verim almak daha çok para kazanmak istiyor. Tüccar, malı toplu bir yerden alıp satmak istiyor. Fabrikatör daha kaliteli ürün istiyor. Biz de bu zincirin tüm halkalarını birlikte tamamlayarak sonuç alacağız. Yılda 250 bin ton civarında buğday üreten Antalya’da bu denemeler devam ederek. Bölgemiz için en kaliteli, verimli, dayanıklı buğday hangisi ise onu bulmanın yollarını arayacağız. Bu uzun soluklu bir iş” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Kordon Kanı Bankası akredite oldu

Akdeniz Üniversitesi Teknokent Kordon Kanı Bankası, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve ABD’deki merkezlerle ‘kök hücre’ alışverişi yapabilmesine imkan sağlayan uluslararası akreditasyon sertifikası almaya hak kazandı. Teknokent Kordon Kanı Bankası Yönetim Kurulu Üyesi ve Araştırma Direktörü Uzm. Dr.Durmuş Burgucu, sertifikayla birlikte AB ülkeleri ve ABD’deki kordon kanı merkezleriyle kök hücre alışverişi yapma imkanına kavuştuklarını söyledi.

Ego insandan eko insana geçmeliyiz

Muratpaşa Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından, Değirmenönü Amfi Tiyatro’da Çevre Şenliği düzenlendi. Taşınabilir Pil Üreticileri ve ithalatçıları Derneği’nin (TAB), Antalya genelinde Eylül 2014 ile Nisan 2015 dönemleri arasında düzenlediği atık pil toplama yarışmasında ilk beş dereceyi Muratpaşa Belediyesi sınırları içerisindeki dört okul kazandı. Hanım Ömer Çağıran İlkokulu birinciliği, Ahmet Ferda Kahraman İlkokulu ikinciliği, Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu dördüncülüğü, Atatürk Ortaokulu beşinciliği kazanırken, Döşemealtı Albay Süleyman Külahçı İlköğretim Okulu ise üçüncü oldu.

Çevre Şenliği’nde Mavi Bayrak almaya hak kazanan Miracle Resort, Kervansaray, Barut Lara, Ramada Plaza, Clup Otel Sera, Botanik Exculisive, Turist Beach otelleri ile Karpuzkaldıran ve Mermerli Plajları’na ödülleri verildi. “Muratpaşa Duvarları Çiçek Açıyor” projesine katkıda bulunan okullar ile çevre gönüllüleri de ödüllerini aldı

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bütün atığını toplayarak değerlendiren bir Muratpaşa’yı oluşturmak için çaba sarfettiklerini belirterek, “Bütün komşularıyla birlikte atığını toplayan bir kent olmalıyız. Bu konuda dayanışma, ruh ve eylem birliği içinde olmak istiyoruz. Müdürlüğümüz proje çalışmalarını yürütüyor. Ego insandan eko insana geçmeliyiz. Bu geçişi oluşturmak için hep birlikte çaba sarfetmeliyiz” dedi.

Kaş rengarenk

Antalya’nın Kaş ilçesinde 18’incisi düzenlenen Likya-Kaş Kültür ve Sanat Festivali başladı. Festivalin açılış kortejine Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu  ile Yunanistan’ın Meis Adası Belediye Başkan vekili Nikos Miglis de katıldı. Yerli ve yabancı tatilciler , Türk ve Yunan halk oyunları ve gösteri grupları, ellerinde Türk ve Yunan bayraklarıyla yürüdü. Festival kapsamında Milli Piyango İdaresi’nin 9 Haziran çekilişi de yapıldı.

Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, bu tür etkinliklerle bölgede turizmi canlandırmak istediklerini söyledi. Meis Belediye Başkan vekili Nikos Miglis de “Kapılarımız sizlere her zaman açık. Kapıların hem sizde hem de bizde hep açık kalmasını diliyorum” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel de “Demokrasiye beşiklik eden Kaş coğrafyası kültürel etkinliklerin de merkezi olmalı” diye konuştu.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir