Geçen Haftanın Özeti

Akdeniz’i Temizlediler!

‘Let’s Do it (Haydi yapalım) Grubu üyeleri, 9 Mayıs günü, Akdeniz etrafındaki 22 ülkede örgütlenen 1 milyon gönüllüyle hem kıyı, hem dip temizliği yaptı. Antalya’da Karaalioğlu Parkı Adalar Sahili’nde, Deep Valker Dalış Okulu’ndan 10 dalgıç, Yunus Diving Dalış Okulu’ndan 8 dalgıç, Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı deniz polislerinden oluşan dalgıçlar ve Alanya’da özel dalış okulu dalgıçları tarafından dip temizliği yapıldı. Antalya’da Konyaaltı Sahili ve Adalar bölgesi, Alanya İlçesi’nde Konaklı, Serik İlçesi’nde Belek ve Kadriye sahillerinde toplam 2 bine yakın kişinin katılımıyla kumsallardaki çöpler temizlendi. Gün boyu süren temizlik etkinliğinde hem sahilde hem dip temizliği yapılarak tonlarca çöp toplandı. Antalya Sorumlusu Merve Tabakçı, Akdeniz’in barındırdığı ve yüzde 30’u sadece kendine özgü olan türler ile biyolojik çeşitliliğinin tehlike altında olduğunu belirterek, “İklim değişikliğinin etkisiyle sıcaklığın artması istilacı türleri de artırıyor. Bunların bazıları önemli balıkçılık kaynağı olarak değerlendirilirken, bazıları da ekosistemi risk altına sokuyor. Aşırı balıkçılık, tesadüfi avlanma veya yan avlar, deniz dibi yapısını bozan dip trolü ve diğer yöntemler ekolojik süreçleri ve ekosistem hizmetlerini etkileyerek Akdeniz üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Ayrıca kıyı yerleşimlerinin yüzde 37’sinde kanalizasyon arıtılmadan denize deşarj ediliyor, atık su arıtım tesislerinin yüzde 18’i ise yetersiz. Ayrıca dünya deniz trafiğinin yüzde 15’i Akdeniz’de gerçekleşiyor ve kazalardan kaynaklı petrol kirliliği artıyor” dedi.

Aspendos restorasyonu tamamlandı

Antik Tiyatrosu’nda 2013 yılında başlayan restorasyon sona erdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 6 milyon TL bütçe ile başlattığı çalışmalarının ardından antik tiyatronun kapasitesi arttı. Aspendos’un genel bakımdan geçirildiği, güçlendirildiği ve eksikliklerinin giderildiği, basamakların elden geçirilerek, kırık ve tahrip olmuş parçaların yenilendiği, su drenaj kanallarının yeniden yapıldığı, sahne, kulis ve oturma bölümleri ile sahne zemininin sağlamlaştırıldı belirtiliyor. Çalışma sonrası seyirci kapasitesi de artacak mış.

Balkon ve Bahçe Güzelleri Seçiliyor

Muratpaşa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Balkon ve Bahçe Güzelleri’ yarışması son başvuru tarihi 22 Mayıs olarak açıklandı. ‘Benim güzel balkonum, benim güzel bahçem’ sloganı ile düzenlenen yarışmanın şartnamesinde, yarışmanın amacı ‘Muratpaşa ilçe sınırlarındaki konut balkon ve bahçelerinin yarışma ortamında değerlendirilerek, görsel kalite, bitkisel materyal kullanımı ve çeşitlilik konusunda daha güzel, örnek teşkil eden mekanların oluşturulmasıyla ilgili teşvik edici bir etki yaratabilmek’ diye nitelendirildi. Yaşam kalitesinin yüksek olduğu, kentsel mekanlarla bütünleşen, gri beton renginden uzaklaşıp, Akdenizli olma bilinciyle doğaya yaklaşabildiğimiz alanlar oluşturmak birincil amaç.

Yarışmaya katılmak isteyen Muratpaşa İlçesi sakinleri balkon veya bahçelerinin fotoğraflarını çekerek başvurabilecek. Yarışmanın detayları ve başvuru formu ise belediyenin resmi internet sitesinde yayımlandı. Jürinin değerlendirmesinin ardından ‘Balkon Güzeli’ kategorisinde birinciye 1000 TL, ikinciye 750 TL, üçüncüye 500 TL para ödülü verilecek. ‘Bahçe Güzeli’ ödülleri ise birinciye 1500 TL, ikinciye 1250 TL, üçüncüye 1000 TL olarak belirlendi. Her iki kategoride de mansiyon ödülü alanlara, bahçe ve balkon aksesuarları verilecek.

Rus Sunucu Antalya Otellerini Denetledi

Gazetelerde ilginç bir haber gözümüze çarptı. Rusya’da yerel bir kanalda yayınlanan Revizzorro adlı programın suncusu Elena Letuchaya, Antalya’daki otelleri denetlemiş. Elena için “Rusya’nın Uğur Dündar’ı” yakıştırması bile yapılıyor. Dünyanın farklı noktalarındaki otelleri ve restoranları inceleyen Elena Letuchaya, bu kez Antalya’daki otellere baskın yapmış. Antalya’daki bir otele müşteri gibi gelerek bir oda kiralayan ünlü sunucu, eline eldiven giyerek, kiraladığı odayı en ince ayrıntısına kadar denetlemiş. Odada bulunan yastık kılıflarından, gardırobun üzerinden sehpaların altındaki tozlara kadar tüm eşyaları incelemiş. Odada bulunan yatağı dahi kaldırarak altını kontrol eden Letuchaya, banyodaki havalandırmadan otelin internet ağına kadar her şeyi tek tek kontrol etmiş. Haberlerde sunucunun değerlendirmesi verilmiyor. Otellerimizi nasıl bulmuş biz de merak ediyoruz!

Öte yandan Rus Zafer Bayramı kutlandı. Antalya’daki yerleşik Ruslar ve tatile gelen turistler için Kemer Belediyesi, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) ile VELES Uluslararası Kültür ve Dayanışma Derneği’nin işbirliğiyle Rus Zafer Bayramı etkinlikleri düzenlendi. Dans ve müzik gösterilerinin yanı sıra “Savaşa Hayır” konulu resim sergisi açıldı.

İbradı’nın Tarihi Kayıt Altına Alınıyor

İbradı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde yeni kurulan Bellek Merkezi´nde İbradı tarihine ait belgeler arşivlenerek dijital ortama aktarılacakmış. İlk olarak Konya Yazma Eserler Kütüphanesi ile Osmanlı Arşivi´nden getirtilen 1800´lü yıllara ait nüfus kayıt defterleri ile İbradı Rüştiyesi´nin sicil kayıt defterlerini arşivleyerek dijital ortama geçirilmesini sağlanmış. Geç kalmış bu hizmetin aslında tüm İlçe Kaymakamlıklarımıza ve belediyelerimize örnek olmasını dileriz. Keşke her ilçe tarihin araştırıp kayıt altına alsa…

Antalya Engelli Dostu Değil

Altınokta Körler Derneği Başkanı Rahim Esgi, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Antalya’da engellilerin büyük sıkıntılarının bulunduğunu belirtti. Esgi, ” Antalya’da engellilerin çok büyük sıkıntıları var. Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca iletmemize rağmen toplu ulaşımdaki sorunlarımız çözülmedi.. Engelliler olarak sesli otobüs istiyoruz. Kaldırımlarda ki araç problemini çözemiyoruz. Vatandaşlar, engellileri düşünmeyerek kaldırımlara park ediyorlar araçları. Belediyelerin zabıtalarına şikâyet ettiğimiz zaman resmen bizimle dalga geçiyorlar. Belediyeler sürekli -Antalya’da engelleri kaldırdık- açıklamaları yapmalarına rağmen engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak projeler uygulamadıkları gibi, yeni engeller oluşturuyorlar” dedi.

Artist Başkan
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal kamera karşısına geçiyormuş. BKM oyuncularının çekeceği sinema filmine belediye imkanları çerçevesinde sponsor olan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın, “Bana da bir rol verirseniz, Antalya’yı tanıtan filmde yer almak isterim” demiş.  “Bana önce taksi durağı sahibi rolünü verdiler. Ancak ticari olduğu için bu rolü kabul etmedim. Filmde nikah kıyan bir belediye başkanı olacağım” demiş. Özellikle Antalya ve Kaleiçi’nde çekilecek bir film olması nedeniyle belediye imkanları çerçevesinde sponsor olduklarını belirten Başkan’ın performansını merakla bekliyoruz.

Picasso, Dali, Rodin ve diğerleri Değirmenönü’nde

Muratpaşa Belediyesi’nin; dünyaca ünlü El Cerrahı Prof. Dr. Hans Zilch’in özel koleksiyonundan alınan eserleri ziyarete sunduğu Ellerin Büyüsü sergisi, büyük ilgi görüyor. Bizim de ziyaret etme şansı yakaladığımız sergide Picasso, Auguste Rodin, Eugene Delacroix, Man Ray, Salvador Dali, Le Corbusier, Joseph Beuys ve Georg Baselitz gibi büyük sanatçıların orijinal eserlerini görme fırsatı yakaladık. Dünya çapındaki sanatçıların eserlerini getiren Muratpaşa Belediyesini tebrik etmek gerekiyor. Dali, Picasso, Rodin, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Abidin Dino gibi sanatçıların orijinal eserlerini Antalyalılarla buluşturmak çok güzel bir hizmet.

Alternatif Turizm Noktalarımız Artıyor

Demre İlçesi’ne tatile gelen yerli ve yabancı turistler, 120 yıllık taş evlerde kalıp, günlük köy yumurtası toplayıp, keçi sağıp, Likya Yolu ve Saint Nicolaus Yolu’nda yürüyüş yaparak tarihe tanıklık ediyorlar. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve kapanan Beymelek Belediyesi’nin hazırladığı proje ile alternatif turizmin hizmetine sunulan Beymelek Taş Evler, yaklaşık 120 yıllık taş binalardan oluşuyormuş.

Özellikle doğa meraklısı yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bölgede taştan binaların duvarları, Likya figürleri ve antik köy eşyalarıyla süslenmiş. Bölgeye getirilen Likya tipi 2 ambardan biri fotoğraf müzesi, diğeri de Likya eserlerinin imitasyonlarının yer aldığı küçük bir müze olarak hizmet veriyormuş.

Yeni Turizm Çeşidimiz Sanat Olabilir.

Londra´da atölyesi bulunan ve bir üniversitede sanat profesörü olan Anna Martin başkanlığındaki 10 ressam, tatil için Kaş´a bağlı Kalkan Mahallesi´ne gelmiş. İngiliz ressamlar, Likya Birliği´nin başkenti Patara Antik Kenti ve Xanthos Antik Kenti´ne giderek, yağlı boya çalışması yaparak tarihi tuvale yansıtıyorlar. Kim bilir… görsel sanatlar için  çeşitli zenginlikler sunan Antalya farklı bir destinasyon pazarlaması içinde değerlendirilebilir.

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir