“Geldim, Gördüm, Sevdim”

Doğu Roma’nın en büyük imparatoru Jül Sezar, Pontus Kuvvetlerini yenilgiye uğrattıktan sonra Anadolu’da söylediği tarihe geçen sözleriyle zaferini tescillemişti.

“Geldim, Gördüm, Yendim”

Ben de Jül Sezar’dan ilhamla Serik Yukarıkocayatak Köyü’ndeki Peloid Antalya Çamur Banyosu deneyimimi özetliyorum.

“Geldim, Gördüm, Sevdim“

Fullantalya’nın twitter’dan çağrısını görünce, hemen gözümün önüne süt banyoları, masajlar, aromaterapi bakımları, geldi ve hiç düşünmeden evet dedim.

Yanılmamışım.

Söz konusu Antik Mısır’ın güzelliği dillere destan Kraliçesi Kleopatra’nın cildinin gençliğinin ve güzelliğinin sırrı “Çamur Banyoları” olunca Peloid Antalya Çamur Banyosu’nda aldık soluğu.

Zaten Güzeliz, Kleopatra’dan hiçbir eksiğimiz yok,

Çamurla daha da güzelleşelim deyip düştük yola.

Antalya merkezden ortalama 20  dakikalık bir yolculuk sonrasında Peloid Antalya Çamur Banyosu’na ulaştık.

 

 Kapının girişinde Afrodit olduğunu düşündüğümüz heykeller, resepsiyondaise Kemal Bey, Gülnara Hanım ve “Yakışıklı” karşıladı.

 

“Yakışıklı” kim mi ? Tanıştırayım.

 

Tanışma faslından sonra Kemal Bey’den tesis hakkında bilgi alıyoruz.

*SPA Köyü, Antalya’da SPA sektöründe faaliyet gösteren Antalyalı İşadamı Ayhan Kızılsavaş tarafından 3 Milyon Euro’luk yatırımla faaliyete geçirilmiş.

* SPA Köyünde çamur banyosunun yanı sıra Türk Hamamı, Sauna, Buhar odası, Tuz Odası ve Masaj hizmetleri sunuluyor.

*14 Bin metrekare alana kurulan tesiste Dalyan’dan getirilen özel çamur, saf suyla karıştırılarak servis ediliyor.

*Peloid Antalya, geçen sene nisan ayı sonunda hizmete girmiş. Tesisi günde ortalama 150 kişi ziyaret ediyor.

Dalyan Peloid Çamuru:

– Doğal Jeolojik ve biyolojik olaylar sonucu oluşmuş yer altı ve deniz kaynaklı organik ve inorganik maddeler olarak tanımlanıyor.

-Peloid Kil ve türevi maddeler, insanlık tarihinde, güzellik, cilt bakımı ve tedavi amaçlı olarak yaklaşık 2000 yıldan beri kullanılıyor.

– TC Sağlık Bakanlığı tarafından tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kabul ediliyor.

-Ayrıca dejeneratifromatizmal hastalıklar, kronik bel ağrısı, kadın hastalıkları, kas hastalıkları, deri ve cilt bakımı için kullanılıyor.

SPA:

*SPA kelimesi esasen Latincede “Selus Per Aqua” yani “Sudan Gelen Sağlık” veya “Su ile Gelen Sağlık” anlamlarına geliyor.

*SPA’nın kökenleri de bildiğiniz gibi Romalılara uzanıyor. Zaman içinde Avrupa’ya yayılan SPA, temel olarak su aile yapılan terapi ve bakımları kapsıyor. Bu hizmetlerin sunulduğu yerler ise SPA veya Spa Merkezi olarak tanımlanıyor.

Bu bilgilerden sonra içeri giriyoruz. İçeride bu güzel süs havuzu ve  “ Welcome” yazısı gözümüze çarpıyor. Misafirlerin çoğu yabancı olduğu için Welcome- Hoş Geldiniz yazısı tercih edilmiş.

 

Tesiste bulunan binalar, Osmanlı Mimarisine uygun olarak inşa edilmiş.

Kemal Bey, tesisi daha yakından tanımamız için bizi Tesis Sorumlusu Muzaffer Baltalıoğlu’na emanet ediyor.

Muzaffer Bey güleryüzle ve ilgiyle bize merhaba diyerek tesisle ilgili bilgi vermek için bizi SPA bölümüne buyur ediyor.

 

 Spa Bölümüne geçiyoruz.Muzaffer Bey, oturur oturmaz heyecanla anlatmaya başlıyor. Biz de Muzaffer Bey’i dikkatle dinliyoruz.

*Tesis sabah 09.00’da açılıyor, müşterinin durumuna göre akşam 20.00’ye kadar hizmet veriyor.

*35 kişinin çalıştığı tesiste Türkçe-İngilizce-Rusça-Fransızca dillerini konuşan  5 kişi, tesis hakkında gelen konuklara bilgi veriyor.

O esnada hemen tesise özel  “Nar Çayı” ikram ediliyor.

 

Neden Nar Çayı diye sorduğumuzda hem turistler çok severek tüketiyor hem de sakinleştirici etkisi var, vücudu toksinlerden temizliyor yanıtını alıyoruz.

Biz çayımızı içerken rehberimiz Muzaffer Bey, iştahla anlatmaya devam ediyor. Muzaffer Bey anadili gibi İngilizce ve Almanca konuşuyor. Aynı zamanda ehliyetli gemi kaptanı.

Almanya’da doğmuş, büyümüş, oranın kültürünü çok iyi biliyor. Turizm sevdasıyla ülkesinden ayrı kalamayınca aldığı iş teklifiyle Antalya’ya geliyor. İnsanları ve insanlara hizmet etmeyi çok sevdiğini söyleyerek, ekliyor:

“İnsanlar buradan mutlu ayrılsın, yeter” ve devam ediyor.

Müşterileri kapıda karşılıyoruz, kapıya kadar uğurluyoruz. Konuklarımız buraya gelince kendini yabancı hissetmesin, evinde hissetsin diye tüm tesisi birlikte geziyoruz ve tüm detaylarıyla anlatıyoruz. Akıllarına takılan hiçbir şey kalmasın istiyoruz. Ben bu konuda biraz daha şanslıyım. Hem Türk hem de Avrupa kültürünü çok iyi bildiğim için müşterilerle diyalog kurmakta hiç zorlanmıyorum. Türk Misafirperverliğini hem Türk dostlarımıza hem de yabancı misafirlerimize hissettirmeye çalışıyoruz, diyor.

 

Bizden önce gelen, Belçikalı bir konuğuyla ilgili anısını da bizimle paylaşıyor.

-Belçikalı bir müşterimiz geldi. Attan düşmüş, ayağının büyük bölümü su toplamış ve çok ciddi lezyon oluşmuş. Doktoru da kendisine medikal masaj önerisinde bulunmuş. Önce özel bir masajla su toplayan bölümü iyileştirdik. Daha sonra medikal masaj uygulamasıyla konuğumuzun sağlığına kavuşmasını sağladık.

Bizi nezaketle karşılayan, her sorumuza içtenlikle cevap veren Muzaffer Bey’e teşekkür edip, keşfimize devam ediyoruz.

Eski Antalya evleri ile donatılmış sokakta geziye başlıyoruz. Biz burayı Antalya’nın Çekirdek Kenti Kaleiçi’ne benzetiyoruz.

 

Sokak üzerinde iki tane VİP villa, Bali Masaj Odası, Türk Kahvesi&Nargile Evi, çamur ve güzellik ürünlerinin satışa sunulduğu cilt bakım işlemlerinin yapıldığı Kozmetik Market yer alıyor.

 

 Villaları merak ediyoruz ve soluğu hemen Villa Rose’da alıyoruz.

 

Villa Rose’un içinde Türk hamamı, Sauna, çamur banyosu küveti bulunuyor.

*Ayrıca televizyon, uydu yayını, Internet hizmeti, mini-bar(alkolsüz içecekler),meyve sepeti, şarap servisi ile VIP hizmet alabiliyorsunuz.

*Çocuğunuzu çocuk klubüne emanet ederek alacağınız hizmetlerde daha rahat zaman geçirebiliyorsunuz. İsteğinize göre alacağınız spa bakımlarında size özel görevli tahsis ediliyor

*Villalar genellikle aileler ya da özel hizmet almak isteyen 3-4 kişilik gruplar tarafından kiralanıyor. Villaların içinde alkol tüketimi ve sigara içmek serbest.

*Talebinize göre villanıza kese-köpük ve masaj için yerli veya yabancı görevliler yönlendiriliyor.

*Bu hizmetler için özel araçlarla adresinizden alınıp, adresinize bırakılıyorsunuz.

 

Villa Rose’da sıcak ve soğuk içecekler hazır bulunuyor.

Çay molasının ardından villayı gezmeye devam ediyoruz

 

 

Dilerseniz Villa Rose’un üst katında yer alan masaj bölümünde masaj yaptırabilirsiniz. Masajlar yerli veya yabancı görevliler tarafından yapılıyor.

Villa Rose’dan sonra Villa Jasmine’a geçiyoruz.

 

Villa Jasmine’da Villa Rose gibi sade ve ev konforu düşünülerek dekore edilmiş.

Villada dinlenmek için kanepe ve masaj koltuğu, içecek-yiyecek ünitesi-buzdolabı, tuvalet, banyo, sauna, buhar odası, çamur havuzu ve giysi dolabı yer alıyor.

Bu kez Villa Jasmine’da kahve molası veriyoruz.

Dilerseniz Villa Jasmine’da üst katta yer alan özel masaj bölümünde  masaj yaptırabilirsiniz.

Merak edenler için villalarda 3 saat özel hizmet almanın bedeli 450TL .

Villa Jasmine’dan çıkıp başta Bali masajı ve diğer masajların yapıldığı Bali Evi’ne geçiyoruz.

Bali Evi’nde bizi Taylandlı Sade karşılıyor.

Bali Evi’nde aroma yağlarıyla Bali masajının yanı sıra Thai Masajı, Shiatsu (Parmakla Baskı Masajı), Mix Masaj, Refleksoloji(Ayak Masajı) yapılıyor.

Masajlar sağlık durumunuza ve talebinize göre en az 30 dakika sürüyor. 60TL’den başlıyor, seçtiğiniz pakete göre 300TL’ye  kadar çıkabiliyor.

Sade, bizi karşılamasının ardından boyun masajı için tekrar müşterisine dönüyor.

Biz de Bali Evi’nden çıkıp çamur maskesinin, uzak doğu cilt bakım ürünlerinin satıldığı, kozmetik markete yöneliyoruz.

Kozmetik Market’te hem uygulama hem satış yapılıyor. Dilerseniz önce cilt analizi yapılıyor. Ardından analizin sonucuna göre oksijen terapi,çamur maskesi, mini cilt bakımı uygulanıyor. İsterseniz Dalyan’dan özel olarak getirtilen çamuru satın alabiliyorsunuz.

Bali Evi’nin ardından çocuklar ve yetişkinler için hazırlanmış eğlence&dinlenme alanında mola veriyoruz. Bu alanda çocuklar için top havuzu, oyuncuklar, büyükler içinse masa tenisi, langırt yer alıyor.

Hemen langırt oynamaya koyuluyoruz.

 

Oyun&dinlenme alanına çocukların en sevdiği karakterler Ördek Daisyve Minnie Mouse da unutulmamış.

Langırtın ardından masa tenisi oynuyoruz.

Masa tenisi arasının ardından tesisin maskotu tesis fotoğrafçısı Kemal Bey’in papağanı Mike ile karşılaşıyoruz.

Hemen Mike ile fotoğraf çektiriyoruz.

Mike ile verdiğimiz kısa aranın ardından SPA bölümünü keşfetmek için SPA’ya geçiyoruz.

Önce peştamal ve havlularımızı alıyoruz, hazırlanıyoruz.

Her yeri doğal kuru tuz ile kaplanmış Tuz Odası’na geçiyoruz.

Resimde de gördüğünüz gibi tuz odasının her yeri tuz ile kaplanmış ve iki odalı olarak tasarlanmış.

Ek odalı sistemlerde doğal mağara atmosferi yaratmak için odaya halojeneratör (kuru tuz jeneratörü) yerleştiriliyor.

Terapi süresince çalan müzik ve loş ortam insanın rahatlamasını kolaylaştırıyor.

*Tuz Terapi, doğal tuz ile kaplı Tuz Odalarında belli bir süre kalma ilkesine dayanıyor. Tuz terapisi seansı 20-40 dakika arasında gerçekleşiyor. Tuz terapisinin başlangıçta 5 gün üst üste daha sonra da mümkünse ayda bir kez alınması tavsiye ediliyor.

*Tuz Odaları iyonize hava ve doğal tuz maddesi ile doymuş- küratif bir düşük konsantrasyonda, yüksek tuz mevcudu olan yerler olarak tanımlanıyor

*Tuz Odalarının duvarlarım ikroklima kontrollü sıcaklık ve nem ile birlikte oluştuğundan, hipo-bakteriyel ve alerjen içermeyen bir hava ortamı yaratıyor

*Bu hava vücudumuzun solunum sistemini temizliyor, negatif iyonlar, bakteriyel çoğalmaları yavaşlatır, solunum yolu hastalıklarına karşı direncimizi arttırıyor, solunum sistemimizi temizliyor

*Bu etkisinden dolayı; astım, bronşit, sinüzit, pnömoni tedavileri için hem yetişkinlerin hem de çocukların kullanması faydalı oluyor.

Tuz odasının ardından sauna ve buhar odasına geçiyoruz. Yüksek ısıda naneli kokudan etkilendiğimiz için çok fazla kalamıyoruz. Sağlık sorunu olmayanlara şiddetle tavsiye ediyorum

3-5 dakikada olsa çok rahatlatıcı bir ortam, hamam öncesinde gevşemiş,rahatlamış oluyorsunuz.

*Sauna, derideki kılcal damarları genişletiyor ve kan basıncınızı dengeliyor

* Vücut ısınız 1-2 derece artarak mikrop ve virüslere karşı savunma sisteminizi güçlendiriyor

* Hasta iken veya olmak üzereyken sauna adeta ilaç vazifesi görüyor

Buhar Odaları:

 

Buhar banyosu vücut toksinlerinden arınmanın en basit yolu.

*Bu yolla cildin gözenekleri açılıyor, milyonlarca ter bezesi salgılama yapmaya başlıyor, vücut ürettiği metabolik maddeleri ve diğer atıkları dışarı atıyor.

*Terleme yoluyla vücut atıklarının %30’a kadar varan miktarı vücuttan uzaklaştırılıyor.

*Gözeneklerin açılmasını ve cildin ölü hücrelerden arınarak son derece pürüzsüz ve canlı bir görünüme ulaşmasını sağlıyor.

Gözümüz hamamın önünde duran akvaryumlu koltuğa takılıyor. Merak ediyor, soruyoruz.

Resimde gördüğünüz balıklar doktor balıklar olarak geçiyor. Bu balıklara Van(Cin Balığı) deniyor.

Doktor balıklar el ve ayaklardaki ölü derileri acıtmadan kopararak bir nevi manikür pedikür yapıyor.

Doktor balıklarla manikür-pedikür uygulamasının ardından Türk Hamamı’na geçiyoruz.

Kese&köpük masajı için kendimizi Balili Kade’nin ellerine bırakıyoruz.

Yarım saat süren banyonun ardından rahatlamış olarak dinlenme alanına geçiyoruz.

Dinlenme alanında bağışıklık sistemini düzenleyen elma çayı ikram ediliyor.

Elma çayını içtikten sonra merakla beklediğimiz çamur banyosuna doğru yol alıyoruz.

Hava günlük güneşlik. Antiseptik, antioksidan ve temizleyici yağ özelliği olan Biberiye ile hazırlanmış Çamur Banyosu’na geçiyoruz.

*Tesiste 7 tane çamur havuzu bulunuyor.

*Çamur banyoları Sade su ile, biberiye yağı ile, gül yağı ile hazırlanıyor.

* Biberiyenin antiseptik, temizleyici yağ özelliği ve masaj yöntemiyle ile Peloid Antalya’nın romatizmal ağrılarda ve kas ve dokuların tedavisindeki etkisi ile birleşerek çok daha etkin bir hale getirilmiş.

*Hemen boyu dizlerimize gelen çamur havuzuna giriyoruz. Su ne sıcak,ne soğuk.

Çok hafif varla yok arası bir aroma kokusu geliyor. Dokunduğunuz her yer yumuşacık. Korkmayın.

*Çamur havuzunun dibi yumuşak bir zeminle kaplanmış. Rahatlıkla ilerliyoruz. Çamur havuzunun ortasında yer alan çamur kabından yavaş yavaş ince bir tabaka halinde alarak çamuru tatbik etmeye başlıyoruz. 15 dakika sonra çamur içinde kalıyoruz. Çamurun kuruması için havuz kenarına uzanıyoruz.

 

Biz çamurun kuruması için uzanırken tesise Rus turistler geliyor, görevliler turistlere tesisi gezdiriyorlar.

Bu arada Muzaffer Bey’den aldığımız bilgiye göre Avrupa ağırlıklı çalıştıklarını fakat Mayıs ayından sonra Rus turistlerin daha yoğun geldiğini öğreniyoruz.

Rus misafirler tesisi merakla inceliyor.

Çamur banyosunda 15-20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanıyoruz. Şampuan kullanmamanız öneriliyor. Çamur vücudunuzda ne kadar fazla kalırsa o kadar etkili oluyor

Vücudumuz adeta pamuk gibi yumuşacık oluyor, bayılıyoruz.

Yazının girişinde de söylediğim gibi “Çamur Banyosunu Sevdim”

Gelelim Çamur Banyosunun Faydalarına;

*Cildi doğal güzelliğine kavuşturuyor. Ayrıca cilde parlak ve pürüzsüz bir görünüm de kazandırıyor. Test edildi, onaylandı.

*Erken yaşlanma ile görülen kırışıklıklara ve derinin doğal renk tonunu bulmasına da yardımcı oluyor. Çamur banyosundan sonra cildimize hoş bir pembelik geldi.

*Cilt ve cilt altı dokulara mineral desteği sağlıyor, selülit, sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde en büyük tamamlayıcı rolünü oynuyor.

*Cildin hafif hissedilmesini sağlayarak pH’ını dengeliyor ve günümüzün en önemli hastalığı olarak adlandırabildiğimiz stres üzerinde önemli bir etki sağlıyor.

Çamur banyosunun yan tarafında bir yüzme havuzu ve kum havuzu bulunuyor. Biz çamur banyosunun büyüsüyle havuzu ve kum banyosunu bir dahaki sefere erteliyoruz.

Yeri gelmişken söyleyelim kum banyosu adale hastalıkları, hareket sistemi bozuklukları, eklem rahatsızlığı olanlara özellikle öneriliyor.

*Kuma gömülme güneşin yatık olduğu saatlerde 30-35dakikalık süreyle tavsiye ediliyor. Şayet oturma pozisyonunda olacaksınız sıvı tüketimiyle birlikte şapka giymeniz belirtiliyor

*Kum banyosu adeleleri gevşetmekle kalmayıp, bağışıklık sistemini harekete geçirerek vücudun savunma sistemini olumlu yönde çalıştırıyor.

*Eklemlerdeki kan dolaşımını artırarak, eklemlerde olan yıpratıcı nitelikteki hastalıkları iyileştiriyor.

Çamur banyosunun ardından tesisin son güzelliği masaj odalarına geçiyoruz.

Yine kendimizi Balili Kade ve Pudu’nun marifetli ellerine bırakıyoruz.

Masaj listesinden bizim tercihimiz baş ve boyun masajı yönünde oluyor.

Güzel kokular, Aromalı yağlar, hafif müzik, Kade ve Pudu’nun yetenekli elleri insanda keşke hep burada kalsam hissi uyandırıyor.

20 Dakika süren masajdan sonra SPA Köyü’nü keşfimiz sona eriyor. Muzaffer Bey’e ve Antalya Peloid’in değerli ekibine teşekkür ederek ayrılıyoruz.

Son olarak tesisteki ücretler konusunda bilgi vermek istiyorum.

**Günübirlik Kişi başı giriş 45,00TL olarak belirlenmiş.

Dahil Olan Hizmetler:

*Türk Hamamı

*Sauna

*Buhar Banyosu

*Tuz Odası

*Yüzme Havuzu

*Çamur Banyosu

*Çocuk Kulübü

*İnternet

Ekstra masaj hizmeti almak isterseniz aldığınız pakete göre ücretlendirme yapılıyor.

Bunların yanı sıra

*Tesis içinde restoran-cafe; tesis önünde ise otopark yer alıyor.

*Tesis içinde peştamal, bornoz, hamam ürünleri, tekstil, hediyelik eşya, Isparta’nın gül aromalı kozmetik ve dekoratif ürünleri satın alabileceğiniz alışveriş alanı bulunuyor.

PELOİD ANTALYA’YA NEDEN GİTMELİSİNİZ ?

*Kendinizi şımartmak için, kendinizi şımartmak için, kendinizi şımartmak için

Kleopatra’dan hiçbir eksiğiniz yok.

İyi Eğlenceler.

Sevgiler…..

Hande CANLIKAN

Gazeteci

Twitter:@handecanlikan

E-mail:hcanlikan@gmail.com

 

Adres: Poyrazlı Kümesi Küme Evleri, No:9

Yukarıkocayatak Beldesi,

Serik / ANTALYA

Tel: +90.242.729.70.30 – 40

Fax:+90.242.729.70.50

E:  info@peloidantalya.com

4 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir