Gömbe usulü tepside fırın kebabı

Gömbe, Antalya’nın Elmalı İlçesi yakınlarında bir yayla beldesidir. Serin havası ve etiyle ünlüdür. Özellikle yaz aylarında Gömbe restoranları, civar il ve ilçelerden gelenlerin akınına uğrar. Küçük ve büyük baş hayvanlar, dağlarda tamamen şifalı otlarla beslendiği için, eti çok lezzetlidir. Şayet Gömbe’ye gidemiyorsanız, yörenin eşsiz fırın kebabını evinizde de yapabilir, konuklarınıza nefis bir akşam ziyafeti çekebilirsiniz.

Malzemeler (8 kişilik)

Kemikli kuzu veya oğlak eti – 2 kilo

Tereyağ – 2 yemek kaşığı

Patates – 4 adet

Domates – 4 adet

Yeşil biber  – 8-10 adet

Kuru soğan (orta boy)  – 6 adet

Karabiber  – 1 tatlı kaşığı

Kekik  – 1 tatlı kaşığı

Sarımsak  – 1 baş

Tuz – 1 tatlı kaşığı

Eti ister küçük parçalar halinde doğranmış ister bütün olarak tepsiye koyunuz. Tereyağını tuzu ekleyiniz.

Tepsinin üzerini kapak yerine kullanılacak ikinci bir tepsi ile kapatınız ve odun alevi ile ısınan fırına sürünüz.

Yaklaşık 30 – 40 dakika sonra tepsiyi fırından alınız. İçine ayıklanmış kuşbaşı doğranmış patates ile domatesleri, yeşil biberleri, ayıklanmış soğan ve sarımsakları koyunuz. Kekiği ve karabiberi gezdiriniz. Tekrar kapağı örterek fırına veriniz.

Yaklaşık 60 – 70 dakika sonra etler ve sebzeler piştiğinde tepsiyi fırından alınız. Sıcak sıcak yanında çoban salata ile sofraya veriniz.

Tepsi kebabını sebzesiz, sade olarak da yapabilirsiniz. Tepsi kebabını kentlerde ev mutfaklarında kapaklı, yayvan borcam veya pişmiş toprak fırın kaplarda, elektrik ve gazlı fırınlarda da yapabilirsiniz. Evde hazırlayıp, odun ateşiyle ekmek yapan fırınlarda da para karşılığı pişirtebilirsiniz.

3 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir