Gözleme ve Nar Suyu Cumhuriyeti; Çakırlar

Çakırlar, Antalya’nın Batısı’nda Toroslar’ın eteklerinde şirin bir bölge. Son yıllarda gözlemecileri ve bölgede yaşayan doğal ve taze ürünlerin satıldığı pazarı ile ünlendi. “Sosyete Pazarı” olarak adlandırılsa da aslında mütevazi bir pazar.

Çakırlar, Antalyalılar’ın ve tatile gelenlerin özellikle hafta sonları keyifli bir kahvaltı etmek için tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Bölgede kahvaltı yapılabilecek gözleme ve köy kahvaltısı veren onlarca işletme var. Bunların en yoğun olduğu bölgelerin başında Akdamlar Köyü sınırları içindeki Pazar geliyor. Bunun yanı sıra Saklıkent yolu üzerindeki Doyran bölgesinde de bir Pazar var.

Çakırlar’a ulaşmak için Antalya – Çevre Yolu – Uncalı, ya da Konyaaltı bölgesinden, 5 M Migros AVM – Sağlık İl Müdürlüğü  – Hurma güzergahını takip etmek gerekiyor.

Yol boyunca sağlı sollu bir çok yaş sebze ve meyve tezgahı görmek mümkün. Yöre halkı, kendi bahçelerinde ürettikleri portakal, limon ve mandalina, nar, domates ve biber olmak üzere bir çok taze ürünü küçük tezgahlarında yöreye gelenlerin beğenisine sunuyor. Şu dönem özellikle dikenli Frenk yemişinin tezgahları süslediğini hatırlatalım.

Akdamlar pazarında yolun iki tarafında gözleme ve köy kahvaltısı hazırlayan çok sayıda mekan var. Zaten pazara girdiğin andan itibaren hanımların hünerli ellerinde hazırlanan gözleme ve bazlamanın, saçtan pişerken çıkardığı inanılmaz koku sizi, mekanlara davet etmeye başlıyor ve iştahınızı açıyor.

Mekanlarda mönü hemen hemen birbirinin benzeri. Klasik bal, peynir, zeytin, reçel gibi kahvaltılıkların yanı sıra; kaşarlı bazlama, tereyağda yumurta, odun ateşinde demleme çay ve çeşit çeşit gözlemeler tatmak mümkün.

Isırgan otlu gözleme

Çakırlar’da müdavimi olduğunuz yer var mı diye soracak olursanız. Bucaklı Aydoğan, Kezban Yenge, Muhtarın Yeri, ailecek en sık gittiğimiz mekanların başında geliyor.

Favori kahvaltılıklarımız ise, kaşarlı – patatesli gözleme, eğer mevsimi ise ısırganlı – domatesli – peynirli karışık gözleme. Kahvaltı ederken, küçük saksılardaki biberlerden koparmak ise cabası.

Ve Çakırlar’ın olmazsa olmazı taze sıkılmış nar suyu. Pazarın hemen ortasında yer alan küçük bir tezgahta yöre sakini bir bir kadının elleriyle bir tülbentten süzerek hazırladığı nar suyunun lezzeti gerçekten eşsiz.

Çakırlar da son dönemde tekstil, çanta ve hediyelik eşya satan hatta ve hatta akvaryum ve kitap satan tezgahların sayısı artmaya başladı. Kimine göre pazara çeşitlilik katıyor olabilir ama kahvaltı ve gözleme ile özdeşleşen bir yer de biraz eğreti duruyor.

Kahvaltıdan sonra orman içinde ailecek yapacağınız yürüyüş, tüm haftanın yorgunluğunu atmanızı, yeni hafta için enerji toplamanızı sağlayacaktır.

3 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir