Grida Kelle Çorbası

‘Grida’ Antalya yöresinde en değerli balık türlerinden biridir. Grida, fırın ve ızgara olarak tüketilirken, Grida’nın kellesinden enfes balık çorbası yapılır. Özellikle 7 Mehmet Restoran’ın balık çorbası ünlüdür. Bu çorbayı pekala evde de yapabilirsiniz.

Bu çorba için turizmgazetesi.com’daki köşesinde Adil GÜRKAN şöyle der;

“Grida Kelle Çorbası Türk Mutfağının bir alamet-i farikasıdır. Akdeniz’in bu coğrafyaya verdiği bir hediyedir. Bu çorbayı içmek Antalya’ya gelen turiste, Akdeniz’de tatil yapmakta olduğunun teyididir. Turistik tesislerimiz neden menülerine bu teyidi koymazlar, anlamakta zorlanıyorum. Hatta Belek’te, Kemer’de, Kundu’da otellerin hemen yakınına şöyle salaş Antalya mutfakları açmak için ne bekleniyor, meraktayım”

 

Malzemeler (8 Kişilik):

Grida kellesi 2 adet

Soğan 1 adet

Patates (zar doğranmış) 1 adet

Kereviz sap

Defne yaprağı 2 adet

Tane karabiber 5-6 adet

Limon (dış zarı alınmış) 3 dilim

Tereyağı 2 yemek kaşığı

Un 2 yemek kaşığı

Tuz 2 tatlı kaşığı

Hazırlanışı:

  • Tencereye yaklaşık 10-12 bardak kadar su, ayıklanmış bütün soğan, defne yapraklarını koyunuz. Orta ateşte kaynamaya bırakınız.
  • Kaynayan suya yıkanmış grida kellelerini atınız ve 20-25 saniye sonra çıkartınız. Kellelerin üzerine yapışmış, katılaşmış kanları iyice temizleyiniz. Tekrar kaynayan suya atınız.
  • Kelleleri, etler kemiklerden kolayca ayrılana kadar 10-15 dakika haşlayınız ve kelleleri tencereden alıp soğumaya bırakınız.
  • Kaynayan suya zar doğranmış patatesler ile kereviz sapını, defne yapraklarını, karabiberi, tuzu ve limon dilimlerini atınız. Kaynatmayı sürdürünüz.
  • Soğumuş kellelerin derilerini ve kemiklerini ayıklayıp, atınız. Beyaz etlerini tekrar kaynayan çorbaya katınız. Ocağın altını kısınız. Çorbayı tencerenin kapağı açık 50-60 dakika pişirmeye bırakınız. Etler kaynayan su içinde dağılacaktır.
  • Unu çukur bir kap içinde su ile karıştırınız. Tahin kıvamında pütürsüz bir bulamaç elde ediniz.
  • Bulamacı bir yandan azar azar tel süzgeçten geçirerek çorbaya katarken öte yandan karıştırma yapınız.
  • Un kokusu gidinceye ve çorba kıvam tutuncaya kadar 15-20 dakika daha kaynatmayı sürdürünüz ve tereyağını katıp karıştırınız.
  • Çorbayı servis kabına aktarıp, sıcak sıcak sofraya veriniz.

Not: Bazı uygulamalarda çorba servis verilirken üzerine tarçın serpilmektedir.

İstiyorsanız ayrıca çorbaya 1 damla sakız katabilirsiniz.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir