Hadrianus (Üçkapılar) Kapısına İsmi Verilen İmparator Hadrianus’u Hiç Gördünüz mü?

Görünüşünü sadece heykellerinden bildiğimiz figürler için isimleri yaşamları hakkında bir çok bilgiye erişebiliyoruz ancak heykellerin yüzleri pek insansı gelmiyor.

Görüntü yönetmeni ve sanal gerçeklik tasarımcısı Kanadalı  Daniel Voshart , 54 Roma imparatorunun heykellerine dayanarak şaşırtıcı, gerçeğe yakın görüntülerini yayınladı. Makine öğrenimi ile birlikte kalan boşlukları hayal gücüyle doldurdu.

Voshart’ın hayalleri, Artbreeder adlı bir yapay zeka  programıyla başladı.  Roma imparatoru projesi, Voshart’ın yapay zeka programına 800 büstün resimlerini eklemesiyle başladı.

Programın ürettiği her yüz için Voshart 15-16 saatlik ek girdiye ihtiyaç duydu. Voshart, saç ve cilt rengi gibi ayrıntıları tahmin etmek zorunda kalırken çoğu durumda, bir kişinin özellikleri için olası pigmentasyonlarını kullandı. Voshart’a bazı uzmanların yazılı açıklamaları da yardımcı oldu.

Voshart’ın tahminlerinin ne kadar doğru olduğunu bilmenin bir yolu yok. Yine de, imparatorlarından birini, türetildiği heykel (ler) ile karşılaştırdığınızda, yorumlarının inanılmaz derecede makul göründüğü açıktır.

Voshart, her şeyi kontrolden çıkan bir karantina projesi olarak tanımlıyor, ancak birçok insan yaptığı şeyden heyecan duyuyor ve Roma imparatorlarının posterlerini satın alıyor .

İşte yüzlerin arkasındaki adamlar hakkında bildiğimizi düşündüğümüz bize yabancı olmayan iki örnek.

İmparator Hadrianus (Üçkapılar diye bildiğimiz Hadrianus Kapısı’nın adandığı kişi). Kapı, M.S. 130 yılında Hadrianus’un Antalya’yı ziyareti sırasında, ona hitaben yapılmıştır.

Bir diğer tanıdık yüz, Roma İmparatoru Caracalla’ya ait. Caracalla’nın yaklaşık 2 metre 20 santim yüksekliğindeki heykeli Antalya Müzesi Perge Salonu’nda sergilenmektedir. Heykel, imparatorun günümüze kadar bütün olarak ulaşan tek heykelidir.

Keşke, Antalya müzesinde yer alan heykellerin yapay zeka ile oluşturulmuş resimleri eserlerin yanında bilgi amaçlı ziyaretçilere sunulabilse. İlgi çekeceğini düşünüyoruz.

Tüm imparatorların görselleri için linki ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir