Hangi Magnet Bizi Anlatıyor?

Dünyanın hemen tüm turistik kentlerinde en çok satılan hediyelik eşya türü; Magnet’tir. Ucuzdur, taşıması kolaydır, gidilen kenti anlatır. Pek çoğumuz kendimiz için ya da arkadaşlarımıza hediye etmek için almışızdır. Evlerimizde genellikle dolaplara yapıştırırız.

Magnet’ler bir bakıma o kenti anlatan en önemli tanıtım objelerdir.

Zaman zaman kenti gezerken, Kaleiçi’nde Cumhuriyet Meydanı’nda, Selekler Çarşısı karşısında, Konyaaltı’nda, Atatürk Caddesi’nde, Üç Kapılar Mevkii’nde bolca hediyelik eşya dükkanında pek çok magnet gözümüze çarpıyor.

Dikkatlice bakınca bunların birçoğunun Antalya ile ilgisinin olmadığını görüyor ve üzülüyoruz.

Fil’den, Deve’ye, Eşek’ten Parmak arası terliğe kadar yüzlerce ürün üzerinde Antalya ibaresi yer alıyor. Hatta sigara içen bir iskeletten kapak açacağının üzerinde bile Antalya yazmışlar. Pes artık.

Yöreye özgü onlarca hayvan ve bitki varken Antalya’yı tanıtmak için “Fil”i seçmek hangi ticari zekanın işidir doğrusu merak etmemek elde değil. Oysa nesli tükenmekte olan Caretta Caretta Kaplumbağaları ve Akdeniz Foku, AKTOB’un da tanıtımda kullandığı yöreye özgü bir keçi türü olan “Teke”, yine koruma altındaki Ala Geyik ve Ceylan kentin tanıtımında daha etkili bir şekilde kullanılabilir.

Tanıtım konusunda çok şey yazılabilir.

Biz küçük bir gözlemimizi aktararak, yorumu okurlarımızın ve büyüklerimizin takdirine bırakıyoruz.

Bir düşünün; Bizi yani Antalya’yı hangi magnet anlatıyor?

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir